Konsulat RP w Kwidzynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konsulat RP w Kwidzynie (niem. Polnisches konsulat in Marienwerder Wstpr.) – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w ówczesnym Marienwerder Wstpr.

Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.Stanisław Kosina (ur. 6 marca 1896 we Lwowie, zm. 1988) – doktor praw, urzędnik konsularny, kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego.

Historia[ | edytuj kod]

Urząd konsularny w randze konsulatu generalnego powołany został w lutym 1920 celem przygotowania strony polskiej do przeprowadzenia plebiscytu na Powiślu, jak i reprezentowania spraw polskich w niemieckiej rejencji zachodniopruskiej (Regierungsbezirk Westpreußen), obejmującej m.in. Elbląg i Malbork. Od początku funkcjonował w budynku tzw. Resursy przy Herrenstraße 14 (obecnie ul. Słowiańska), zburzonym przez Niemców w latach 30. XX wieku. W 1921 obniżono mu rangę do konsulatu, w następnym roku do wicekonsulatu, a w 1923 z powrotem podwyższono ją do konsulatu. W 1932 urząd przeniósł się do neorenesansowego budynku z lat 90. XIX wieku przy Marienburgerstraße 26 (ul. Braterstwa Narodów 65), mieszczącym obecnie przedszkole.

Edward Czyżewski (ur. 18 marca 1893, zm. 1986) – funkcjonariusz polskiego wywiadu wojskowego, polski urzędnik konsularny.Mieczysław Rogalski, Dzierżykray-Rogalski (ur. 23 maja 1889 w Warszawie, zm. 17 maja 1952 w Iwoniczu-Zdroju) – polski dyplomata, od 1946 do 1948 poseł RP w Norwegii, deputowany do Krajowej Rady Narodowej (1945–1947).

W konsulacie funkcjonowała też placówka Oddziału II Sztabu Generalnego WP, wywiadu wojskowego RP pod nazwą „Federer”, której szefem był m.in. ówczesny konsul Edward Czyżewski (1939).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.
Józef Gieburowski (ur. 17 lutego 1889 w Gnieźnie, zm. 22 maja 1971 w Brazylii) – polski prawnik i urzędnik konsularny.
Władysław Mierzyński, (ur. 1901 w Moskwie, zm. 24 marca 1944 w Mittelbau-Dora) – polski dyplomata i urzędnik konsularny.
Kwidzyn (łac. Quedin/Insula Sanctae Mariae, niem. Marienwerder) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, położone nad rzeką Liwą, prawym dopływem Nogatu, 5 km od Wisły, siedziba władz powiatu.
Rejencja zachodniopruska (niem. Regierungsbezirk Westpreußen) – pruska i niemiecka jednostka administracyjna istniejąca w latach 1920–1939 jako jedna z czterech rejencji prowincji Prusy Wschodnie.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie (Botschaft der Republik Polen in Berlin) – polska misja dyplomatyczna w stolicy Niemiec.

Reklama