Konrad II (hrabia Auxerre)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konrad II Młodszy (ur. ok. 835, zm. 876) – hrabia Auxerre od 864 roku do śmierci.

Lotar (Chlothar) I (ur. w 795, zm. 29 września 855 w Prüm) – najstarszy syn Ludwika I Pobożnego. W latach 840-855 król Franków i Święty Cesarz Rzymski z dynastii Karolingów.Neustria – kraina historyczna, północno-zachodnia część państwa Franków. Położona na północ od doliny Loary. Graniczyła z Bretanią (od zachodu), Akwitanią (od południa), Burgundią (od południowego wschodu) i Austrazją (od północnego wschodu). Głównymi ośrodkami Neustrii w czasach Franków były: Paryż, Reims, Orlean i Soissons.

Konrad był przedstawicielem starszej linii Welfów, z której wywodziła się m.in. Judyta Bawarska, żona Ludwika I Pobożnego. Jego ojcem był Konrad I Welf, syn Welfa I, posiadający liczne ziemie na terenie Szwabii i Burgundii, a także hrabia Paryża, a matką – Adelajda z Tours, córka Hugo I Trwożliwego. Jego bratem był Hugo Opat, markiz Neustrii, arcybiskup Kolonii; wśród jego przyrodniego rodzeństwa znalazł się też prawdopodobnie Robert I, władca Franków.

Orbe – szwajcarskie miasto na prawach gminy w kantonie Vaud, w dystrykcie Jura-Nord vaudois, zamieszkiwane przez 6,987 osób (2017 r.). Leży na wzgórzu, otoczonym meandrem rzeki Orbe, od której wzięło swą nazwę. Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

W roku 858 wojska Ludwika II Niemieckiego wyparły z królestwa zachodniofrankijskiego Karola II Łysego, który zdołał się schronić w Burgundii, gdzie pomogli mu Hugo i Konrad, a później z ich pomocą powrócił do kraju. Monarcha z wdzięczności nadał mu ziemie w Burgundii Transjurajskiej. Około 862 roku zmarł jego ojciec, jednak Konrad II nie objął Auxerre, gdyż popadł w niełaskę Karola i zaczął służyć synom Lotara I. Od Ludwika II otrzymał ziemie w pobliżu Genewy, Lozanny i Sion. Otrzymał też zadanie opanowania Transjuranii (czyli regionu między Alpami a Jurą), nad którą nie panował faktycznie żaden z Karolingów. Rządził tam HUbert z dynastii Bosonidów, szwagier Lotara II. Hubert zginął w bitwie pod Orbe w grudniu 866, a Konrad przejął wkrótce władzę nad Auxerre i Transjuranią, która miała potem wyewoluować w Królestwo Burgundii (Arelat). Zmarł w roku 876, a jego ziemie przejął jedyny syn Rudolf, który w 888 ustanowił z nich królestwo.

Jura – drugi okres ery mezozoicznej. Trwała od 201 do 145 milionów lat temu. Nazwa pochodzi od gór Jura leżących we Francji i Szwajcarii. Wprowadził ją Alexander von Humboldt w 1823 r.Królestwo Burgundii – nazwa określająca kilka państw, istniejących w różnym w czasie i miejscu w średniowieczu. Wskazywane liczby królestw Burgundii to 5,6 i 7.

Konrad był prawdopodobnie dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy ożenił się z Judytą z Friuli, córką Eberharda z Friuli. Jego drugą żoną była prawdopodobnie Waldrada z Wormacji, być może powiązana ze świętym Wilhelmem z Akwitanii. Z drugą żoną doczekał się dzieci:

 • Adelajdy (zm. po 929), żony księcia Burgundii Ryszarda I Sprawiedliwego;
 • Rudolfa I (ur. 859, zm. 912), króla Górnej Burgundii od 888;
 • być może dziecka, które było rodzicem drugiej żony Ludwika III Ślepego.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Charles Crawley: fmg.ac. > Projects > Medieval lands > Burgundian nobility (ang.). fmg.ac. [dostęp 2017-04-08].
  Judyta Bawarska (ur. 805, zm. 19 lub 23 kwietnia 843), córka hrabiego Welfa I i Jadwigi, kobiety z możnego saskiego rodu.Konrad I Welf, Konrad I Starszy (ur. ok. 800, zm. 22 marca między 862 a 866 rokiem) – hrabia Auxerre, Paryża, Argowii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lozanna (fr., niem. Lausanne; wł., retorom. Losanna) - miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego (fr.: Lac Léman), około 60 km na północny wschód od Genewy. Stolica kantonu Vaud. Ludność: 129 tys. (2007). Leży w samym środku regionu słynącego z produkcji wina.
  Ludwik I Pobożny (ur. w czerwcu 778 w Casseuil-sur-Garonne, zm. 20 czerwca 840 w Ingelheim am Rhein) – od 781 r. król Akwitanii, od roku 814 król Franków i cesarz rzymski, syn Karola I Wielkiego, z dynastii Karolingów i jego żony Hildegardy.
  Karol II Łysy (ur. 13 czerwca 823, zm. 5 października lub 6 października 877) – król zachodniofrankijski od 843, król Italii od 876, cesarz rzymski od 875, syn Ludwika I Pobożnego (778-840), pierwszy z dynastii Karolingów francuskich.
  Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.
  Rudolf I Burgundzki (ur. 859 − zm. 25 października 912) − król Górnej Burgundii od wyboru przez baronów w 888 roku do śmierci.
  Ludwik III Ślepy (ur. ok. 880 – zm. 28 czerwca 928) – król Prowansji od 887, król Włoch w latach 900-905, a także cesarz rzymski w latach 901-905. Był synem Bosona, antykróla Prowansji i Ermengardy, córki cesarza Ludwika II, z Karolingów.
  Lotar (Chlothar) II (ur. 825, zm. 8 sierpnia 869 w Piacenzie) – drugi syn Lotara I. Odziedziczył północną część państwa nazwaną od jego imienia Lotaryngią. W 855 roku poślubił Teutbergę, córkę hrabiego Bozona. Po jego śmierci królestwo na mocy porozumienia z Meerssen zostało podzielone pomiędzy jego stryjów, tj.: Karola II Łysego i Ludwika II Niemieckiego (870).

  Reklama