Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

18. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 29 listopada 2020 w Warszawie. Organizatorem konkursu była Telewizja Polska (TVP), która drugi rok z rzędu przygotowała wydarzenie w Polsce.

Francja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział raz. Najlepszym miejscem było 6 w 2004 roku. Najgorszym miejscem było 6 w 2004 roku.BBC Alba – brytyjski kanał telewizyjny nadający w całości w języku szkockim gaelickim. Słowo "Alba" oznacza w tym języku "Szkocja". Kanał ruszył 19 września 2008 i jest dostępny w cyfrowym przekazie satelitarnym (z satelity Astra 2) oraz w sieciach kablowych, a na obszarze Szkocji również w cyfrowym przekazie naziemnym. Osoby korzystające z komputerów znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii mogą śledzić jego program również za pośrednictwem platformy internetowej BBC iPlayer.

W konkursie wzięli udział reprezentanci z 12 państw. Zwyciężyła Valentina, reprezentantka Francji z utworem „J’imagine”.

Lokalizacja

Miejsce organizacji

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2020 został zorganizowany zdalnie. Transmisja na żywo odbyła się ze Studio 5 w siedzibie Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza 17 w Warszawie.

Latvijas Televīzija (LTV) - łotewska telewizja publiczna, istniejąca od 1954. Nadaje dwa kanały: LTV1 (tylko w języku łotewskim), będący odpowiednikiem polskiej TVP1, oraz skierowany do młodzieży LTV7 (także po rosyjsku). LTV było organizatorem odbywającego się w 2003 w Rydze Konkursu Piosenki Eurowizji.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
Geographylogo.svg
Położenie Warszawy w Polsce.

Był to trzeci raz, gdy Warszawa była miejscem organizacji konkursu z ramienia Europejskiej Unii Nadawców (wcześniej odbyły się tu kolejno Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków w 1994 oraz Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2005). Był to także pierwszy raz, gdy Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbywał się dwa lata z rzędu w tym samym państwie.

Hrvatska radiotelevizija, w skrócie jako HRT – publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Republiki Chorwackiej z siedzibą w Zagrzebiu. HRT jest producentem 4 kanałów telewizyjnych i 5 stacji radiowych (w tym 1 rozgłośni regionalnej). Od 1 stycznia 1993 HRT jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.Erik Martin Österdahl (ur. 12 października 1973 w Sollentunie) – szwedzki producent telewizyjny. Od 2020 producent wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji. Członek Europejskiej Unii Nadawców.

Proces wyboru miejsca organizacji

W przeciwieństwie do Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym wygrywający nadawca publiczny ma pierwszeństwo do organizacji konkursu w kolejnym roku, telewizja triumfująca w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci nie otrzymuje automatycznie prawa do organizacji następnego konkursu. W latach 2014–2017 zwyciężający nadawca państwowy posiadał pierwszeństwo do wyrażenia zainteresowania organizacji kolejnej edycji. 15 października 2017 Europejska Unia Nadawców oznajmiła powrót do zasady braku pierwszeństwa w 2018, zaznaczając, że dzięki temu pomoże to wybranemu nadawcy przygotować się do organizacji z większym zapasem czasu.

Biełaruś-24 (biał. Беларусь-24) – białoruska stacja telewizyjna nadająca dla Białorusinów mieszkających poza granicami Białorusi. Kanał powstał 1 lutego 2005. Dyrektorem stacji jest Waleryj Alaksandrawicz Raducki.Malta w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci będzie brała teraz 7 raz. Najlepszym miejscem było 4 w 2008 roku. Najgorszym miejscem było 16 w 2005 roku.

Do organizacji pierwotnie zgłosiła się Hiszpania, jednak później wycofała swoją kandydaturę. Organizacją konkursu był zainteresowany także kazachski nadawca, jednak ze względu na brak pełnego członkostwa EBU nie mógł on zorganizować konkursu w Kazachstanie, przez co jego propozycja została odrzucona. 5 marca 2020 EBU potwierdziła, że konkurs odbędzie się w Polsce. Telewizja Polska będzie pierwszą telewizją w historii, która zorganizuje finał konkursu dwa lata z rzędu.

Wielka Brytania w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 3 razy. Najlepszym miejscem było 2. w 2004 roku. Najgorszym miejscem było 14. w 2005 roku.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
Siedziba Telewizji Polskiej, miejsce organizacji konkursu.

Pod koniec lutego pojawiły się informacje, że konkurs odbędzie się w Krakowie. O tym, że przedstawiciele polskiej telewizji prowadzą rozmowy z prezydentem Krakowa, Jackiem Majchrowskim poinformowała jego rzeczniczka, Monika Chylaszek. 23 marca Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, potwierdził, że konkurs odbędzie się w Tauron Arenie w Krakowie. 16 maja 2020 roku na stronie Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci pojawiła się informacja, iż konkurs odbędzie się w „specjalnie przystosowanym do wydarzeń tej wielkości studiu telewizyjnym” w Warszawie.

Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) – belgijski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny produkujący programy w języku niderlandzkim. Istnieje od 1930, przy czym obecna nazwa jest stosowana od 1991. Obecnie VRT nadaje 2 kanały telewizyjne i 10 radiowych. Wspomniane telewizje to één, główna niderlandzkojęzyczna stacja w Belgii, oraz dzielące jeden kanał stacje: dziecięca Ketnet i kulturalna Canvas. Jego francuskojęzycznym odpowiednikiem jest RTBF.

8 września 2020 poinformowano, że konkurs odbędzie się w formie zdalnej i zostanie poprowadzone w warszawskim studiu telewizyjnym, a uczestnicy zaprezentują się na żywo ze studia telewizyjnego w swoim kraju. Było to pierwsze wydarzenie związane z Eurowizją przeprowadzone w formie zdalnej od rundy eliminacyjnej Eurowizji 1996. 8 października w rozmowie z TVP VOD Rafał Brzozowski ujawnił, że konkurs odbędzie się w studiu, w którym nagrywany jest m.in. prowadzony przez niego program Jaka to melodia?.

Litwa w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział trzy razy. Zadebiutowała w 2007 roku. Pierwszym reprezentantem była Lina Jurevičiūtė z piosenką Kai miestas snaudžia. Zajęła wtedy 13 miejsce ze 33 punktami. Jak na dziś jest to najgorszy rezultat Litwy. W 2008 roku na Cyprze w konkursie brała udział Eglė Jurgaitytė z piosenką Laiminga Diena. Jest to najlepszy rezultat litewski gdyż zdobyła 3 miejsce ze 103 punktami. W 2009 roku Litwa zrezygnowała z powodu problemów finansowych nadawcy publicznego. W 2010 roku Bartos z piosenką Oki Doki zajął 6 miejsce ze 67 punktami.TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.

2 grudnia 2020 producent konkursu Konrad Smuga ogłosił, że początkowo planowano, by konkurs odbył się w ówcześnie spekulowanej Tauron Arenie w Krakowie, z powodu pandemii COVID-19 konkurs nie mógł jednak odbyć się stacjonarnie, więc plany porzucono.

Przebieg konkursu

W styczniu 2020 Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła, że Martin Österdahl zostanie nowym kierownikiem wykonawczym Konkursu Piosenki Eurowizji od 2021 oraz Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci od 2020, zastępując Jon Ola Sanda. W przeszłości Österdahl był krajowym kierownikiem wykonawczym konkursów Eurowizji dla dorosłych w 2013 i 2016 oraz był członkiem grupy referencyjnej od 2012 do 2018.

Dania w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 3 razy. Dania zrezygnowała z udziału, gdyż bierze udział w MGP Nordic.65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.

16 maja 2020 podczas programu Światło dla Europy, który miał na celu upamiętnienie odwołanego Konkursu Piosenki Eurowizji 2020, potwierdzono, że slogan konkursu dla dzieci to #MoveTheWorld!.

7 października 2020 TVP podczas konferencji potwierdziła, że konkurs poprowadzą: Ida Nowakowska (która prowadziła także poprzednią edycję konkursu), Małgorzata Tomaszewska i Rafał Brzozowski.

Realizacja konkursu w czasie pandemii

W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 konkurs po raz pierwszy w historii odbył się zdalnie, a niektórzy uczestnicy wystąpili ze studia telewizyjnego zlokalizowanego w swoich państwach. Aby zapewnić płynność i równość podczas konkursu, nadawcy zobowiązali się do zapewnienia takich samych warunków każdemu z uczestników, stosując podobny scenariusz i te same zasoby techniczne. Występy otwarcia, występy interwałowe i głosowanie widzów były transmitowane na żywo z Warszawy. Podczas konferencji prasowej Telewizji Polskiej, która odbyła się 7 października 2020, pełniący rolę dyrektora artystycznego konkursu reżyser Konrad Smuga poinformował, że część delegacji przyjedzie do Warszawy, by nagrać swoje występy na scenie przygotowanej przez organizatora. Taka zmiana została uargumentowana kosztami zbudowania takiej samej sceny, które dla niektórych nadawców były zbyt wysokie.

Ukraina w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci wzięła dotychczas udział siedem razy, a zadebiutowała w 2006 roku. Kraj raz wygrał konkurs - w 2012 roku, za sprawą Anastasiyi Petryk, która wykonała piosenkę Nebo.Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.

Ze względu na obawy związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2, sekretarze podający wyniki głosowania jurorów przekazali punkty ze studio w swoich państwach, a nie jak dotychczas z hali goszczącej konkurs. Ta metoda została zastosowana pierwszy raz od konkursu zorganizowanego w 2012.

Pomimo początkowych planów o braku publiczności w studiu, TVP zdecydowała się na zaproszenie niewielkiej liczby widzów, „by dodać dobrej atmosfery w pustym studiu”. Widownia była zaangażowana w nagrania przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Szwecja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 5 razy. Początkowo stacją w Szwecji była SVT. Jednak w 2006 roku po złych startach w Konkursie oddała ten status Szwedzkiej TV4. Szwedzka TV4 oficjalnie podała, że rezygnuje z udziału Konkursie w 2008 roku .
Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
Nederlandse Omroep Stichting (wym. [ˈneːdərˌlɑntsə ˈʔɔmrup ˌstɪxtɪŋ]; pol. Holenderska Firma Nadawcza), skrótowo NOS – holenderski nadawca publiczny. Jest jedną z organizacji nadawczych tworzących Nederlandse Publieke Omroep (NPO). Ma szczególny obowiązek tworzenia wiadomości i programów sportowych dla trzech holenderskich publicznych kanałów telewizyjnych i holenderskich publicznych stacji radiowych.
CyBC (Cyprus Broadcasting Corporation), gr.: (ΡΙΚ) Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου, tur.: (KYK) Kıbrıs Yayin Kurumu – cypryjski publiczny nadawca czterech stacji radiowych i trzech telewizyjnych. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie informacji, kultury i rozrywki dla mieszkańców Cypru. jest częściowo finansowany przez podatek (dodany do rachunków za energię elektryczną). Należy do takich organizacji jak: (EBU), (Bonac) i (CBA).
16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się 25 listopada 2018 w Mińsku na Białorusi. Będzie to drugi konkurs Europejskiej Unii Nadawców, który odbędzie się w tym kraju.
Grupa odniesienia - w socjologii tym mianem określa się nie tylko jakąś grupę społeczną, lecz także danych jej członków, jakieś ich cechy, wartości prezentowane przez grupę bądź też wzory zachowań. Takie układy przyjęło się określać mianem grupy odniesienia, ponieważ wszelkie możliwe do skonstruowania układy odniesienia są wytworami życia grupowego jednej bądź wielu grup społecznych.
Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

Reklama