Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

6. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci został zorganizowany 22 listopada w Limassol w Centrum Sportowym Spiros Kiprianu przez cypryjskiego nadawcę publicznego Radiofonikó Ídruma Kúprou (RIK).

Szwecja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 5 razy. Początkowo stacją w Szwecji była SVT. Jednak w 2006 roku po złych startach w Konkursie oddała ten status Szwedzkiej TV4. Szwedzka TV4 oficjalnie podała, że rezygnuje z udziału Konkursie w 2008 roku .CyBC (Cyprus Broadcasting Corporation), gr.: (ΡΙΚ) Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου, tur.: (KYK) Kıbrıs Yayin Kurumu – cypryjski publiczny nadawca czterech stacji radiowych i trzech telewizyjnych. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie informacji, kultury i rozrywki dla mieszkańców Cypru. jest częściowo finansowany przez podatek (dodany do rachunków za energię elektryczną). Należy do takich organizacji jak: (EBU), (Bonac) i (CBA).

Koncert finałowy, który prowadzili Alex Michael i Sophia Paraskeva, wygrali reprezentanci Gruzji, zespół Bzikebi, którzy za utwór „Bzz...” otrzymali łącznie 154 punkty.

Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

Losowanie pozycji startowych[ | edytuj kod]

Ceremonia losowania pozycji startowych przez przewodniczących każdej delegacji biorącej udział w konkursie odbyła się 13-14 października. Trzy dni wcześniej do sprzedaży trafił oficjalny album kompilacyjny zawierający wszystkie finałowe piosenki.

Azerbejdżan zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2012 roku. Kraj miał wystąpić już w konkursie w 2008 roku, ale zrezygnował z powodu braku odpowiedniej piosenki.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

Zmiany w regulaminie[ | edytuj kod]

W związku z krytyką głosowania politycznego, które podejrzewano podczas finałów konkursu w poprzednich latach, Europejska Unia Nadawców (EBU) zdecydowała się wprowadzić głosowanie jurorskie, które miało 50% wpływu na końcowy wynik. Organizacja ograniczyła także liczbę osób mogących wystąpić podczas danej prezentacji – z ośmiu na sześciu wykonawców. Regulamin został wzbogacony także o zapis dotyczący możliwości współtworzenia konkursowych piosenek przez dorosłych muzyków z zastrzeżeniem, że prawa autorskie należą do osoby wykonującej utwór podczas konkursu.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.22 listopada jest 326. (w latach przestępnych 327.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 39 dni.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Izrael w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brał udział tylko raz. Stało się to w 2012. Piosenka przez niego wystawiona zajęła 8. miejsce.
TV4 – szwedzki telewizyjny kanał komercyjny powstały 15 września 1990 roku, kiedy to rozpoczął nadawanie przez satelitę. W 1992 roku kanał rozpoczął nadawanie naziemne, a dwa lata później – w 1994 roku stał się największą stacją telewizyjną w Szwecji, przejmując widzów od dwóch kanałów szwedzkiego nadawcy publicznego SVT. Jednak po wprowadzeniu kilku zmian w 2001 roku, SVT1 ponownie mogła się cieszyć podobną liczbą widzów co komercyjna stacja TV4. Od 2004 roku TV4 jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
Bzikebi (gruz. ბზიკები) – gruziński zespół muzyczny, w którego skład wchodzą: Giorgi Sziolaszwili, Mariam Kikuaszwili i Mariam Tatulaszwili.
Portugalia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 5 razy. Zadebiutowała w 2006 roku, jednak zrezygnowała z udziału po dwóch latach. Nie wystąpiła również w latach 2008–2016. Do rywalizacji w konkursie powróciła w 2017 roku.
Limassol (gr. Λεμεσός trl. Lemesós; tur. Limasol lub Leymosun) – drugie co do wielkości miasto Cypru, nad Zatoką Akrotiri na południowym wybrzeżu wyspy, ośrodek administracyjny dystryktu Limassol, liczący ok. 180 tys. mieszkańców (2005).
Do 2010 Polska brała udział w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci dwukrotnie. W 2003 uzyskała 16. miejsce, a w 2004 – 17. miejsce. Kraj nigdy nie mieścił się w pierwszej 5.
Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

Reklama