• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 2020  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Węgry zadebiutowały na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku podczas 39. edycji festiwalu. Reprezentanci kraju wybierani są wewnętrznie lub podczas krajowych eliminacji. Od czasu debiutu konkursem zajmuje się publiczny nadawca telewizyjny – Magyar Televízió (MTV).Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.

  65. Konkurs Piosenki Eurowizji miał się odbyć 12, 14 i 16 maja 2020 w hali Ahoy w Rotterdamie. Koncerty miała zorganizować Europejska Unia Nadawców oraz holenderscy nadawcy publiczni: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stichting (NOS) i AVROTROS.

  18 marca 2020 Jon Ola Sand ogłosił, że konkurs zostanie odwołany w wyniku pandemii COVID-19. W dzień niedoszłego finału konkursu (16 maja) odbył się koncert Światło dla Europy (ang. Eurovision: Europe Shine A Light), w którym zostały uhonorowane piosenki, które miały brać udział w konkursie w tym roku.

  Australia zadebiutuje podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Wiedniu. Australijski nadawca publiczny – Special Broadcasting Service (SBS), został zaproszony przez organizatorów tej imprezy: Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz gospodarza Österreichischer Rundfunk (ORF) do udziału w konkursie jako aktywny uczestnik, w ramach obchodów jej 60-lecia. Będzie to pierwszy kraj spoza aktywnych członków tej organizacji, który wystąpi podczas konkursu jako pełnoprawny uczestnik.Arnhem (niem. Arnheim) – miasto we wschodniej Holandii nad Dolnym Renem, stolica prowincji Geldria. Arnhem jest częścią regionu miasta Arnhem-Nijmegen, aglomeracji z 736.000 mieszkańców.

  Lokalizacja[ | edytuj kod]

  Geographylogo.svg
  Położenie Rotterdamu na mapie Holandii.

  Miejsce organizacji konkursu[ | edytuj kod]

  Rotterdam Ahoy, miejsce organizacji konkursu

  Telewizja publiczna w Holandii otrzymała prawa do organizacji 65. Konkurs Piosenki Eurowizji dzięki wygranej Duncana Laurence’a, reprezentanta Holandii w finale konkursu w 2019. Przygotowania do organizowania konkursu rozpoczęły się na krótko po rozegraniu 64. konkursu.

  Nikkie de Jager, znana powszechnie jako NikkieTutorials (ur. 2 marca 1994) – holenderska osobowość internetowa i charakteryzatorka. Anne-Marie David (ur. 23 maja 1952) – francuska piosenkarka, zwyciężyła w Konkursie Piosenki Eurowizji 1973 reprezentując Luksemburg z piosenką "Tu te reconnaîtras".

  30 sierpnia ogłoszono, że koncerty konkursowe odbędą się w hali Rotterdam Ahoy. Uroczysta ceremonia otwarcia konkursu miała odbyć się 10 maja na moście Erazma.

  Po raz kolejny zostać miały zorganizowane imprezy dla akredytowanych dziennikarzy w tzw. „euroklubie”. 20 listopada ogłoszono, że odbędą się na terenie hali Maassilo.

  Proces wyboru miejsca organizacji[ | edytuj kod]

  Kilka godzin po finale konkursu premier Holandii przekazał informację, że burmistrzowie kilku miast złożyli oferty w imieniu władz lokalnych, informując o decyzji za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Chęć zorganizowania konkursu wyrazili włodarze Amsterdamu, Arnhem, Bredy, Hagi, Leeuwarden, Maastricht czy Rotterdamu, a także prowincji Brabancja Północna.

  Nathan Trent, właściwie Nathanaele Koll-Valsassina (ur. 4 kwietnia 1992 w Innsbrucku) – austriacki piosenkarz i aktor, reprezentant Austrii w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji (2017). Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  10 lipca podano, że o przygotowanie konkursu ubiegać będą się włodarze pięciu miast: Arnhem, Maastricht, Rotterdam, Utrecht i ’s-Hertogenbosch. Kilka dni później EBU poinformowała, że w przetargu pozostały dwa miasta, Maastricht i Rotterdam. 28 sierpnia na oficjalnej stronie konkursu Eurovision.tv pojawił się odnośnik do strony informujący, że konkurs odbędzie się w Rotterdamie. Chwilę później wpis zniknął z sieci, a następnie opublikowano drugą wersję informacji, z Maastricht jako miastem organizatorem, tym razem posiadający błędy ortograficzne, który również został usunięty. 30 sierpnia oficjalnie ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Rotterdamie.

  Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

  Kierownikami wykonawczymi konkursu z ramienia telewizji z Holandii byli Sietse Bakker i Inge van de Weerd, a ich zastępcami – Emilie Sickinghe i Jessica Stam. Kierownikiem z ramienia EBU został mianowany Jon Ola Sand. Koncerty mieli wyreżyserować Marnix Kaart i Marc Pos, a dyrektorem konkursu miał być Shula Rijxman, prezes telewizji NPO.

  Télé Monte Carlo (TMC) – główny nadawca telewizyjny z Monako, członek Europejskiej Unii Nadawców oraz podmiot odpowiedzialny za wystawianie reprezentacji Monako do Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć TMC powstało w 1954 pod patronatem ówczesnego księcia Monako Rainiera III, od początku swego istnienia działa jako stacja prywatna. Rząd Monako posiada obecnie tylko 20% udziałów, natomiast pozostałe należą do francuskich grup mediowych AB Groupe (40%) i TF1 Group (40%). TMC nadaje jeden kanał telewizyjny, noszący taką samą nazwę jak firma. Jest on dostępny w Monako i całej Francji w naziemnym przekazie cyfrowym, a w księstwie i na południu Francji również w przekazie analogowym. Ponadto kanał wchodzi w skład czterech francuskich platform cyfrowych.BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.

  Partnerem prezentacyjnym konkursu miał być producent kosmetyków do włosów Moroccanoil.

  Pierwsza transza biletów na koncerty trafiła do sprzedaży 12 grudnia. Kolejna pula biletów została sprzedana 30 stycznia, trzecia miała trafić do sprzedaży w połowie marca. Oficjalnymi partnerami sprzedaży są firmy Paylogic i Ticketswap.

  Prowadzący konkurs: Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley

  W grudniu ogłoszono, że prowadzącymi koncerty konkursowe będą: Edsilia Rombley, Chantal Janzen i Jan Smit. W lutym poinformowano, że internetową transmisję wydarzenia ma poprowadzić Nikkie de Jager, youtuberka znana jako „NikkieTutorials”, która miała także prowadzić relację z ceremonii otwarcia konkursu oraz dodatkowe materiały z udziałem uczestników.

  Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT, Radio i Telewizja Bośni i Hercegowiny) – bośniacki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, produkujący kanały o zasięgu ogólnokrajowym: telewizję BHT1 i radio BH Radio 1. Ponadto BHRT pełni funkcję organizacji "parasolowej" dla publicznych nadawców działających w obu częściach składowych Bośni i Hercegowiny. Są to RTVFBiH (obsługujący Federację Bośni i Hercegowiny i nadający w językach bośniackim i chorwackim) oraz RTRS (obsługujący Republikę Serbską i nadający wyłącznie w języku serbskim). W latach 1992-1998 nosiła nazwę Radiotelevizija Bosne i Hercegovine, w skrócie RTVBiH z której powstało RTV Sarajevo, w skrócie RTVS. RTVBiH (znany też jako Publiczny Radiowo-telewizyjny Serwis Bośni i Hercegowiny, PBSBiH) był członkiem Europejskiej Unii Nadawców.Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.

  Projekt grafiki i sceny[ | edytuj kod]

  W październiku ogłoszono, że sloganem konkursu będzie hasło Open Up (pol. Otwórz się). Jak tłumaczyli organizatorzy, hasło ma „motywować do otworzenia się na muzykę, nowe pomysły, rzeczywistość, różnorodność”.

  W listopadzie organizatorzy zaprezentowali oficjalny motyw graficzny konkursu, który przygotowała agencja Clever°Franke. Logo „przedstawione w formie wykresu prezentuje barwy flag wszystkich 41 krajów, biorących udział w Eurowizji 2020 w kolejności ich debiutu na konkursowej scenie”. Kierownik wykonawczy konkursu Jon Ola Sand opisał logotyp jako „perfekcyjnie odzwierciedlający wartości, takie jak różnorodność czy integracja”.

  RÚV (do 31 marca 2011 r. Sjónvarpið - pol. Telewizja) – islandzki kanał telewizyjny należący do Ríkisútvarpið. Rozpoczął nadawanie w 1966 roku. Kanał nadaje głównie programy informacyjne, sportowe, programy dla dzieci i filmy amerykańskie, brytyjskie i nordyckie. Jego najbardziej popularne programy to skecz Spaugstofan, oraz Fréttir (wiadomości).Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.

  Scenę konkursową zaprojektował Florian Wieder, którzy stworzył projekt areny na konkursy w 2011, 2012, 2015, 2017, 2018 i 2019. Jak opisał projektant, przy tworzeniu sceny chciał „zachować jedność pomiędzy trzema dominującymi aspektami holenderskiego krajobrazu: niebem, morzem i ziemią”.

  Przed każdym występem konkursowym miał być pokazany krótki, ok. 40-sekundowy filmik (tzw. pocztówka), w których wystąpiliby uczestnicy Eurowizji oraz mieszkańcy Holandii. Za produkcję nagrań odpowiadać będzie firma IDTV. Zdjęcia miały być zrealizowane w marcu i kwietniu.

  Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.

  Losowanie półfinałów i kolejność występów[ | edytuj kod]

  Podobnie jak w poprzednich latach, wszystkie kraje uczestniczące, poza Wielką Piątką (czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami) oraz gospodarzem (Holandią), zostały podzielone na tak zwane koszyki, a ich ułożenie było zależne od statystyk głosowania mieszkańców danych państw w poprzednich konkursach. Państwa zostały podzielone na dwa półfinały.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.

  Losowanie przydzielające poszczególne kraje do półfinałów odbyło się 28 stycznia 2020 w ratuszu w Rotterdamie. Podczas wydarzenia odbyła się także m.in. ceremonia przekazania insygniów miasta. Ceremonię poprowadzili Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit.

  Oprócz podziału państw na poszczególne półfinały, w wyniku losowania zostało ustalone również, w której połowie każdego z półfinałów wystąpią reprezentanci poszczególnych państw oraz w którym z półfinałów głosować mieli finaliści.

  1FLTV (1 Fürstentum Liechtenstein Television – 1 Telewizja Księstwa Liechtenstein) – kanał telewizyjny uruchomiony w Liechtensteinie 15 sierpnia 2008. Do tego czasu w Liechtensteinie nie nadawano żadnego własnego programu telewizyjnego, a mieszkańcy tego kraju korzystali, obok telewizji satelitarnych, z kanałów krajów sąsiednich: Austrii i Szwajcarii.60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  Szczegółowa kolejność występów w półfinałach została ustalona przez produkcję i podana do wiadomości publicznej 12 i 14 maja, w trakcie programu Eurovision Song Celebration 2020.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.
  Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).
  Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.
  Greta Salóme Stefánsdóttir (ur. 11 listopada 1986 w Reykjavíku) – islandzka piosenkarka, skrzypek islandzkiej orkiestry symfonicznej, reprezentantka Islandii podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2012.
  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.103 sek.