Konkurs Piosenki Eurowizji 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

63. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 8 10 i 12 maja 2018 w Altice Arena w Lizbonie. Gospodarzem konkursu była Portugalia, która zwyciężyła w finale konkursu w 2017 roku. Organizatorami konkursu byli Europejska Unia Nadawców (EBU) i portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP).

Kanał 31 (kaz.: 31 арна; ros.: 31 канал) – kazachska stacja telewizyjna, która rozpoczęła nadawanie 15 sierpnia 1993.Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.

Finał konkursu wygrała Netta, reprezentantka Izraela z piosenką „Toy”, za którą otrzymała łącznie 529 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów.

Lokalizacja[ | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja Lizbony na mapie Portugalii.

Miejsce organizacji konkursu[ | edytuj kod]

Krajowa telewizja RTP otrzymała prawa do organizacji konkursu dzięki wygranej portugalskiego reprezentanta, Salvadora Sobrala, w finale widowiska z 2017. 25 lipca ogłoszono, że 63. konkurs odbędzie się w hali Altice Arena w Lizbonie.

Zamach w kościele św. Piotra i Pawła w Kairze (2016) – akt terrorystyczny, który miał miejsce 11 grudnia 2016 w Kairze, na terenie kościoła św. Piotra i Pawła(ang.) należącego do kompleksu koptyjskiej katedry św. Marka. Zamachowiec samobójca wysadził się w świątyni doprowadzając do śmierci 29 osób i raniąc 47 kolejnych. Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.
Altice Arena – miejsce organizacji konkursu

Budżet na organizację widowiska miał wynieść ok. 30 milionów euro. Krajowy nadawca rozpoczął poszukiwania sponsorów i partnerów, którzy wsparliby przygotowanie konkursu.

Pierwotnie przewidywano, że ceremonia otwarcia konkursu z defiladą uczestników po czerwonym dywanie odbędzie się przy reprezentacyjnej ulicy Lizbony, Rua Augusta w dzielnicy Baixa, ale jej istotną wadą była ograniczona liczba miejsca. W listopadzie ogłoszono, że ceremonia odbędzie się 6 maja 2018 nad brzegiem Tagu, w historycznej dzielnicy Belém, w sąsiedztwie muzeum sztuki współczesnej (Museu Arte Arquitetura Tecnologia; MAAT).

Rui de Carvalho de Araújo Moreira (ur. 8 sierpnia 1956 w Porto) – portugalski przedsiębiorca, działacz gospodarczy i polityk, od 2013 burmistrz Porto. Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska.

Podobnie jak w poprzednich latach, dla gości i akredytowanych dziennikarzy przygotowano kilka atrakcji, w tym m.in. wioskę eurowizyjną (ang. Eurovision Village; miejsce na spotkania artystów i członków delegacji z fanami imprezy oraz akredytowanymi dziennikarzami) i euroklub (ang. EuroClub; miejsce imprez dla akredytowanych dziennikarzy i fanów). Oba ulokowane były na terenie Placu Handlowego. Przed konkursem miasto zostało udekorowane plakaty i instalacjami związanymi z konkursem.

Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Proces wyboru miejsca organizacji[ | edytuj kod]

W dniu finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 poinformowano, że portugalski nadawca Rádio e Televisão de Portugal (RTP) zorganizuje konkurs w 2018 w przypadku zwycięstwa. Po finale konkursu w 2017 pojawiły się doniesienia, jakoby konkurs miał odbyć się w Lizbonie w hali MEO Arena. Organizatorzy nie potwierdzali informacji i ogłosili przetarg.

Latvijas Televīzija (LTV) - łotewska telewizja publiczna, istniejąca od 1954. Nadaje dwa kanały: LTV1 (tylko w języku łotewskim), będący odpowiednikiem polskiej TVP1, oraz skierowany do młodzieży LTV7 (także po rosyjsku). LTV było organizatorem odbywającego się w 2003 w Rydze Konkursu Piosenki Eurowizji.Zibbz – szwajcarski zespół muzyczny, grający muzykę indie pop, założony w 2008 przez rodzeństwo Corinne i Stefana Gfellerów; reprezentant Szwajcarii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie (2018).

Podstawowe wymagania dotyczące wyboru miasta-gospodarza zostały określone w dokumencie przedstawionym przez EBU firmie RTP po zwycięstwie w Kijowie:

 • Odpowiednia hala, które może pomieścić około 10 000 widzów.
 • Centrum prasowe dla 1500 dziennikarzy z odpowiednim zapleczem dla wszystkich delegatów.
 • Dobre rozmieszczenie pokoi hotelowych, w różnych kategoriach cenowych, mogących pomieścić co najmniej 2000 delegatów, akredytowanych dziennikarzy i widzów.
 • Sprawna infrastruktura transportowa, w tym pobliski międzynarodowy port lotniczy z łatwo dostępnymi połączeniami z miastem, obiektem i hotelami.
 • Oprócz Lizbony, o możliwość organizacji widowiska starały się władze miast, takich jak Guimarães, Santa Maria da Feira, Faro, Gondomar i Braga. Burmistrz Porto, Rui Moreira, oświadczył, że nie byłby zainteresowany „wydawaniem milionów euro” na organizację konkursu, ale poparłby ofertę z obszaru metropolitalnego Porto (Espinho, Gondomar i Santa Maria da Feira).

  Koncepcja RTE (ang. Real Time Enterprise) – jest związana z przyśpieszeniem działania przedsiębiorstwa. Jest to stan, w którym organizacja konkuruje na rynku bardziej efektywnie poprzez skracanie czasu krytycznych (głównych, najważniejszych) procesów biznesowych.één - to pierwszy kanał telewizji publicznej we Flandrii. Jest częścią VRT. Założony został w 1953 roku. W ostatnich latach wygrał konkurencję z największą stacją komercyjną vtm, głównie za sprawą wprowadzenia do ramówki większej liczby programów dla masowego odbiorcy. Należy do niej 31% rynku. Reklamy zgodnie z prawem belgijskim mogą być wyświetlane w stacji publicznej jedynie między programami. Wszystkie programy obce wyświetlane są z napisami, czasem także wypowiedzi w dialektach, które jeszcze zachowały się na flamandzkiej prowincji.

  13 czerwca 2017 przedstawiciele RTP spotkali się z Grupą Referencyjną Konkursu Piosenki Eurowizji w siedzibie EBU w Genewie. Podczas spotkania urzędnicy RTP wzięli udział w warsztatach obejmujących kilka tematów związanych z organizacją Konkursu Piosenki Eurowizji i skorzystali z doświadczeń ukraińskiego nadawcy NSTU. Mieli także okazję zaprezentować swoje pierwsze plany na konkurs 2018, w tym wiele propozycji dotyczących miasta-gospodarza.

  Wirtualne Media – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.Télé Monte Carlo (TMC) – główny nadawca telewizyjny z Monako, członek Europejskiej Unii Nadawców oraz podmiot odpowiedzialny za wystawianie reprezentacji Monako do Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć TMC powstało w 1954 pod patronatem ówczesnego księcia Monako Rainiera III, od początku swego istnienia działa jako stacja prywatna. Rząd Monako posiada obecnie tylko 20% udziałów, natomiast pozostałe należą do francuskich grup mediowych AB Groupe (40%) i TF1 Group (40%). TMC nadaje jeden kanał telewizyjny, noszący taką samą nazwę jak firma. Jest on dostępny w Monako i całej Francji w naziemnym przekazie cyfrowym, a w księstwie i na południu Francji również w przekazie analogowym. Ponadto kanał wchodzi w skład czterech francuskich platform cyfrowych.

  25 lipca EBU potwierdziła, że konkurs odbędzie się w Altice Arena (wówczas: MEO Arena) w Lizbonie.

  Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

  Pod koniec listopada o godz. 11:00 czasu środkowoeuropejskiego ruszyła sprzedaż pierwszej puli biletów, obejmującej wejściówki na koncert finałowy oraz poprzedzające go dwie próby kamerowe. Ceny biletów wahały się od ok. 35 do 299 euro. Jak zapowiedzieli organizatorzy, bilety na pozostałe koncerty, w tym m.in. na półfinały oraz próby kamerowe do nich, trafią do sprzedaży w styczniu 2018, po ceremonii losowania półfinałów. W grudniu ruszyła sprzedaż drugiej puli biletów na koncert finałowy, a 5 kwietnia do sprzedaży trafiły ostatnie bilety na koncerty.

  BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT, Radio i Telewizja Bośni i Hercegowiny) – bośniacki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, produkujący kanały o zasięgu ogólnokrajowym: telewizję BHT1 i radio BH Radio 1. Ponadto BHRT pełni funkcję organizacji "parasolowej" dla publicznych nadawców działających w obu częściach składowych Bośni i Hercegowiny. Są to RTVFBiH (obsługujący Federację Bośni i Hercegowiny i nadający w językach bośniackim i chorwackim) oraz RTRS (obsługujący Republikę Serbską i nadający wyłącznie w języku serbskim). W latach 1992-1998 nosiła nazwę Radiotelevizija Bosne i Hercegovine, w skrócie RTVBiH z której powstało RTV Sarajevo, w skrócie RTVS. RTVBiH (znany też jako Publiczny Radiowo-telewizyjny Serwis Bośni i Hercegowiny, PBSBiH) był członkiem Europejskiej Unii Nadawców.
  Uczestnicy promocyjnego koncertu ESPreParty, organizowanego w Madrycie

  Producentem wykonawczym konkursu z ramienia RTP został João Nuno Nogueira, w ekipie produkcyjnej znaleźli się również: Paulo Resende, Carla Bugalho, Maria Ferreira, Ola Melzig i Tobias Åberg. Głównym producentem konkursu został Christer Björkman.

  İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti (pol. Publiczne Radio i Telewizja Azerbejdżanu, İTV) – azerski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, utworzony 29 sierpnia 2005 roku na mocy decyzji parlamentu tego kraju. Zgodnie z azerskim prawem, stacja określana jest jako "publiczna, ale nie rządowa", co ma ją odróżnić od bezpośrednio kontrolowanej przez rząd AzTV. Jest azerskim odpowiednikiem TVP1. Firma nadaje po jednym kanale telewizyjnym i radiowym.Yle X3M (Radio Extrem) - rozgłośnia radiowa należąca do fińskiego nadawcy publicznego Yleisradio. Jedna z dwóch stacji nadawcy nadających w języku szwedzkim i skierowanych do szwedzkojęzycznej mniejszości w Finlandii.

  Przed koncertami wykonawcy mieli możliwość udziału w kilku eurowizyjnych koncertach promocyjnych: Eurovision Pre-Party w Rydze, London Eurovision Party w Londynie, Eurovision in Concert w Amsterdamie, Israel Calling w Tel Awiwie, ESPreParty w Madrycie i Moscow Eurovision Party w Moskwie.

  Prowadzący[ | edytuj kod]

  Prowadzące 63. Konkurs Piosenki Eurowizji: Daniela Ruah, Sílvia Alberto, Catarina Furtado i Filomena Cautela

  8 stycznia telewizja potwierdziła, że koncerty konkursowe poprowadzą: aktorki Daniela Ruah i Filomena Cautela oraz prezenterki telewizyjne Catarina Furtado i Sílvia Alberto.

  SuRie, właściwie Susanna Marie Cork – brytyjska piosenkarka, autorka tekstów, muzyk i nauczycielka, reprezentantka Wielkiej Brytanii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji (2018). Biełaruś-24 (biał. Беларусь-24) – białoruska stacja telewizyjna nadająca dla Białorusinów mieszkających poza granicami Białorusi. Kanał powstał 1 lutego 2005. Dyrektorem stacji jest Waleryj Alaksandrawicz Raducki.

  Ceremonię otwarcia konkursu na czerwonym dywanie poprowadzili: aktorka Cláudia Semedo, prezenterka radiowa Inês Lopes Gonçalves oraz aktorzy Pedro Granger i Pedro Penim, którzy byli również gospodarzami konferencji prasowych z uczestnikami.

  Występy otwarcia i interwałowe[ | edytuj kod]

  W marcu organizatorzy poinformowali, że gośćmi specjalnymi koncertów eurowizyjnych będą: Salvador Sobral (wykonał m.in. piosenkę „Amar pelos dois”, z którą wygrał Eurowizję 2017), piosenkarki fado Ana Moura i Mariza, zespół Beatbombers, który zagrał podczas parady uczestników, a także DJ Branko i piosenkarz Caetano Veloso. W finale gościnnie na scenie pojawiła się również m.in. Suzy, reprezentantka Portugalii w konkursie 2014.

  RÚV (do 31 marca 2011 r. Sjónvarpið - pol. Telewizja) – islandzki kanał telewizyjny należący do Ríkisútvarpið. Rozpoczął nadawanie w 1966 roku. Kanał nadaje głównie programy informacyjne, sportowe, programy dla dzieci i filmy amerykańskie, brytyjskie i nordyckie. Jego najbardziej popularne programy to skecz Spaugstofan, oraz Fréttir (wiadomości).Byłgarska nacionałna telewizija (bułg. Българска национална телевизия), w skrócie BNT – bułgarski publiczny nadawca telewizyjny z siedzibą w Sofii. Od 1993 roku aktywny członek Europejskiej Unii Nadawców.

  Losowanie półfinałów i kolejność występów[ | edytuj kod]

  Podobnie jak w poprzednich latach, wszystkie kraje uczestniczące, poza tzw. „Wielką Piątką” (czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami) oraz gospodarzem (Portugalią), zostały podzielone na tak zwane koszyki, a ich ułożenie było zależne od statystyk głosowania mieszkańców danych państw w poprzednich konkursach. 37 państw zostanie podzielonych na dwa półfinały: 19 krajów wystąpi w pierwszym i 18 krajów w drugim.

  Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.Televisión Española (TVE) − hiszpańska telewizja publiczna, nadająca od 1956. Wchodzi w skład grupy RTVE, której zadaniem jest przygotowanie programu radiowego i telewizyjnego na terenie Hiszpanii. TVE finansowana jest z wpływów z dotacji publicznych. Od stycznia 2010 roku nie nadaje reklam.

  Losowanie przydzielające poszczególne kraje do półfinałów odbyło się 29 stycznia 2018 o godz. 13:00 w Ratuszu w Lizbonie. Podczas wydarzenia odbyła się także m.in. ceremonia przekazania insygniów miasta, które z rąk Witalija Kłyczki odebrał Fernando Medina, burmistrz Lizbony. Ceremonię poprowadziły Sílvia Alberto i Filomena Cautela.

  Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.

  W wyniku losowania, oprócz podziału państw na poszczególne półfinały, ustalono, w której połowie każdego z półfinałów wystąpią reprezentanci poszczególnych państw, a także w którym z półfinałów głosować będą finaliści. W wyniku losowania zdecydowano, że w pierwszym półfinale, oprócz państw w nim uczestniczących, głosy oddawać będą mogły Hiszpania, Portugalia i Wielka Brytania, natomiast w drugim – Francja, Niemcy i Włochy.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Szczegółowa kolejność występów w półfinałach została ustalona przez produkcję, a wszystkie numery startowe zostały ujawnione 3 kwietnia. Podczas konferencji prasowych dla uczestników, którzy zakwalifikowali się do finału z rund półfinałowych, wykonawcy wylosowali, w której połowie koncertu finałowego wystąpią na scenie. 11 maja EBU opublikowała kolejność startową występów finalistów. Pozycje startowe ustaliła produkcja konkursu, która „kierowała się gatunkami muzyki, podziałem na solistów i zespoły, użyciem elementów scenografii przez występujących, tempem muzyki i innymi aspektami”.

  Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Projekt logo i sceny[ | edytuj kod]

  Logo i slogan
  Scena konkursowa
  Hala Altice Arena w trakcie drugiego koncertu półfinałowego

  Oficjalne logo oraz slogan konkursu zostały zaprezentowane 7 listopada 2017. Oficjalne logo zawiera slogan All Aboard! (pol. Wszyscy na pokład!) i symbol żółto-niebieskiej muszli. Całość ma nawiązywać do nadmorskiego położenia Portugalii. Organizator zaprezentował dwanaście innych wersji logo, składających się ze sloganu i symboli kojarzących się z oceanem (np. fale, glony, meduza).

  Mirror (ang.) – lustro – kopia strony internetowej lub innych zasobów (np. bazy danych lub plików udostępnianych przez FTP).Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) – belgijski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny produkujący programy w języku niderlandzkim. Istnieje od 1930, przy czym obecna nazwa jest stosowana od 1991. Obecnie VRT nadaje 2 kanały telewizyjne i 10 radiowych. Wspomniane telewizje to één, główna niderlandzkojęzyczna stacja w Belgii, oraz dzielące jeden kanał stacje: dziecięca Ketnet i kulturalna Canvas. Jego francuskojęzycznym odpowiednikiem jest RTBF.
  Scena

  W grudniu ujawniono projekt sceny, za który odpowiada Florian Wieder, odpowiedzialny też za stworzenie scen konkursowych w 2011, 2012, 2015 i 2017. Jak podkreślił autor projektu, podczas tworzenia szkicu zainspirował się słowami: „Żegluga” (ang. Navigation), „Morze” (ang. The Sea), „Statki” (ang. The Ships) i „Mapy” (ang. The Maps), nawiązującymi do historii i kultury Portugalii.

  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.

  Kontrowersje[ | edytuj kod]

  Podejrzenia o plagiat

  W stawce konkursowej znalazło się kilka utworów, których autorzy zostali posądzeni o naruszenie praw autorskich:

 • Po publikacji piosenki „Forever”, wykonywanej przez reprezentującego Białoruś Alekseeva, pojawiły się głosy, jakoby kompozycja była łudząco podobna do utworu „Magic Tricks” (heb. קסמים) Gali Atari, a twórcę piosenki, Kiriłła Pawłowa, oskarżano o popełnienie plagiatu. Po finale eliminacji utwór doczekał się kilku nowych aranżacji.
 • Utwór „Crazy”, z którym Chorwację reprezentowała Franka Batelić, zdaniem niektórych ma niemal identyczny podkład muzyczny do piosenki „Ceea ce iubim” rumuńskiego piosenkarza Gueza, opublikowanej kilka dni przed premierą eurowizyjnej propozycji Chorwatki. Rumuński wykonawca oskarżył Chorwatkę o popełnienie plagiatu. W oficjalnym oświadczeniu, wydanym przez Siniša Bevanda, menedżera Franki Batelić, wyjaśniono, że twórcą obu piosenek jest Denis Mevlja (Denzel Beats), który sprzedał prawa do linii melodycznej rumuńskiemu piosenkarzowi, wcześniej nagrywając piosenkę eurowizyjną. W piosence „Crazy” doszukiwano się także podobieństw do utworów „Stop!Sam Brown i „Zemer ku je” albańskiej piosenkarki Denisy Gjezo.
 • Przedpremierowe publikacje konkursowych piosenek

  Po ujawnieniu listy uczestników białoruskich eliminacji część wykonawców (m.in. Napoli, Gunesz czy Kirill Good) zagroziła rezygnacją z występu w przypadku dopuszczenia do konkursu Alekseeva z utworem „Forever”, będącego anglojęzyczną wersją piosenki „Nawsiegda”, która została zaprezentowana publicznie na dwóch koncertach w maju 2017, czym narusza jeden z zapisów regulaminowych konkursu. Po wylosowaniu kolejności startowej występów z udziału w selekcjach wycofała się Sofi Lapina. Menedżment Alekseeva tłumaczył, że nad spornymi utworami piosenkarza pracowały inni twórcy, a w przypadku jego wygranej w eliminacjach zostanie napisana do niego nowa piosenka. Ostatecznie zwycięski utwór „Forever” przearanżowano.

  1FLTV (1 Fürstentum Liechtenstein Television – 1 Telewizja Księstwa Liechtenstein) – kanał telewizyjny uruchomiony w Liechtensteinie 15 sierpnia 2008. Do tego czasu w Liechtensteinie nie nadawano żadnego własnego programu telewizyjnego, a mieszkańcy tego kraju korzystali, obok telewizji satelitarnych, z kanałów krajów sąsiednich: Austrii i Szwajcarii.60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.
  Banowanie występów przez chińską telewizję

  Chińska telewizja Mango TV transmitowała pierwszy półfinał konkursu z kilkunastominutowym opóźnieniem, a w trakcie transmisji nie wyemitowała dwóch konkursowych występów: Albanii i Irlandii. Prezentacja sceniczna albańskiego reprezentanta Eugenta Bushpepy, a także ogłoszenie jego awansu do finału zostały zbanowane przez telewizję na podstawie nowo wprowadzonej przez Krajową Administrację Prasy, Radia, Filmu i Telewizji Mieszkańców Republiki Chińskiej regulacji o „zakazie pokazywania w telewizji artystów i aktorów z tatuażami”. Powodem niepokazania występu irlandzkiego reprezentanta Ryana O’Shaughnessy’ego chińskim telewidzom było pojawienie się na scenie dwóch tancerzy wcielających się w homoseksualną parę, co naruszało zasady telewizji o „zakazie pokazywania w jakimkolwiek widowisku telewizyjnym nienormalnych relacji seksualnych i zachowań, takich jak kazirodztwo, związki jednopłciowe, wypaczenia seksualne, przemoc i ataki seksualne i tym podobne”. Z tego powodu zamazano również tęczową flagę, jeden z symboli środowiska LGBT, która pojawiła się wśród publiczności w trakcie występu przedstawicieli Szwajcarii, zespołu Zibbz. W konsekwencji EBU zerwała współpracę z telewizją i odebrała jej prawo do transmisji drugiego koncertu półfinałowego i finałowego.

  Zamach w Manchesterze – akt terrorystyczny, który miał miejsce 22 maja 2017 na terenie Manchester Arena w Manchesterze. Wybuch, który nastąpił przed obiektem po koncercie Ariany Grande o godzinie 22:33 czasu lokalnego (BST) spowodował 23 ofiary śmiertelne (w tym sprawca), a rannych zostało ok. 119 osób.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Zakłócenie brytyjskiego występu

  W trakcie finałowego występu SuRie, reprezentantki Wielkiej Brytanii z piosenką „Storm”, na scenę wtargnął mężczyzna, który wyrwał piosenkarce mikrofon z ręki i zaczął wykrzykiwać słowa sprzeciwu wobec Brexitowi: Do nazistów z brytyjskich mediów – domagamy się wolności. Wokalistka odrzuciła propozycję powtórzenia swojego występu po wszystkich prezentacjach konkursowych.

  STB (ukr. СТБ) – ukraiński prywatny kanał telewizyjny, uruchomiony 2 czerwca 1997 roku, który koncentruje się na wyświetleniu tematyki wszechstronnej. Właścicielem tej stacji jest StarLightMedia. Kanał jest udostępniony przez telewizję naziemną w formacie 16:9, kablową, satelitarną - w wersji SD 576i oraz cyfrową telewizję naziemną (DVB-T2) - w multipleksie MUX-2.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.

  Przekaz utworów[ | edytuj kod]

  Reprezentanci poruszający problem uchodźców i wojen
  Ermal Meta i Fabrizio Moro, reprezentanci Włoch w konkursie podczas konferencji prasowej

  Tekst piosenki „Mercy” zespołu Madame Monsieur reprezentującego Francję opowiada o dziewczynce o imieniu Mercy, córce nigeryjskich imigrantów, która urodziła się na łodzi, płynącej po Morzu Śródziemnym w czasie kryzysu migracyjnego w Europie.

  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.Sputnik – rosyjska agencja informacyjna o międzynarodowym zasięgu, sieć stacji radiowych oraz wielojęzyczny multimedialny portal informacyjny.

  Reprezentanci Włoch, Ermal Meta i Fabrizio Moro, w tekście swojej piosenki „Non mi avete fatto niente” odnoszą się do tematu wojen toczących się na świecie oraz ataków terrorystycznych, które miały miejsce w Europie (w tekście wspomniano zamachy w Londynie, Paryżu, Nicei, Kairze i Barcelonie). Jak podkreślają wykonawcy, utwór powstał niedługo po zamachu w Manchesterze.

  Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.
  Reprezentanci poruszający problemy społeczne

  Reprezentująca Izrael Netta w tekście swojej piosenki „Toy” nawiązuje do akcji #MeToo, sama wykonawczyni opisuje utwór jako „piosenkę o sile dla każdego i o prześladowaniu”.

  Temat prześladowania został poruszony w tekście piosenki „Who We Are” wykonywanej przez reprezentantki San Marino, Jessikę Muscat i Jenifer Brening.

  Przedstawicielka Malty Christabelle w tekście swojej konkursowej propozycji „Taboo” zwraca uwagę na „otwartość na osoby chore psychicznie i chęć pomocy tym osobom”.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.RTÉ One – flagowy kanał telewizyjny Raidió Teilifís Éireann, uruchomiony 31 grudnia 1961 roku, z siedzibą w Donnybrook dzielnicy Dublina w Irlandii. Kanał jest dostępny dla widzów całej wyspy poprzez cyfrową telewizję naziemną Saorview i Freeview, cyfrową platformę Sky, jak również online na całym świecie przy pomocy usługi RTÉ player.

  W piosence „Stones” zespołu Zibbz reprezentującego Szwajcarię poruszony został temat przemocy cyberprzemocy, a zespół apeluje w niej o „nierzucanie kamieni i pozwolenie ludziom żyć tak, jak chcą”. Reprezentanci poruszający temat straty bliskiej osoby

  Tekst piosenki „Viszlát nyár” zespołu AWS z Węgier inspirowany był śmiercią ojca wokalisty Örsa Siklósiego. Jak podkreślił muzyk, przekazem utworu chce zachęcić słuchaczy do „poświęcenia większej uwagi najbliższym, ukochanym osobom”. O zmarłym ojcu śpiewał również przedstawiciel Niemiec Michael Schulte w swojej piosence „You Let Me Walk Alone”.

  Ałsu Ralifowna Abramowa, z domu Safina (ros. Алсу́ Рали́фовна Абра́мова, ur. 27 czerwca 1983 w Bugulmie, Tatarstan) – rosyjska piosenkarka pop pochodzenia tatarskiego, znana jako Alsou. Jej płyta Alsou z 2001 roku sprzedała się w nakładzie miliona kopii.Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.
  Reprezentacja Irlandii podczas prób do występu w konkursie

  Reprezentantka Portugalii Cláudia Pascoal w tekście piosenki „O jardim” opowiedziała o śmierci swojej babci i uczuciach towarzyszących utracie bliskiej osoby (saudade). Reprezentanci poruszający temat środowisk LGBT

  Reprezentant Irlandii Ryan O’Shaughnessy w swojej piosence „Together” poruszył temat nieudanego związku. Zarówno w teledysku do utworu, jak i podczas eurowizyjnych występów scenicznych pojawili się dwaj tancerze, Alan McGrath i Kevin O’Dwyer, którzy odegrali rolę pary homoseksualnej.

  LRT Televizija , do 28 lipca 2012 LTV – Pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej. Nadawany przez Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT), od 30 kwietnia 1957 roku, a od 1975 emitowany w kolorze. LRT TV transmituje średnio 18-19 godzin na dobę i jest dostępne w całym kraju oraz za pośrednictwem satelity Sirius 4 w Europie Wschodniej, Centralnej i Północnej. Polskim odpowiednikiem LRT TV jest polski kanał TVP1.Zamach w Nicei – atak terrorystyczny przeprowadzony 14 lipca 2016 w Nicei. Zamachowiec ciężarówką potrącił osoby spacerujące po Promenadzie Anglików (Promenade des Anglais). W wyniku zamachu zginęło 87 osób w tym zamachowiec, a ponad 200 osób zostało rannych (w tym 52 przebywały na oddziałach intensywnej opieki medycznej).

  Wątek solidarności ze środowiskiem LGBT pojawił się również w tekście piosenki „MonstersSaary Aalto, reprezentantki Finlandii. Homoseksualna piosenkarka śpiewa w utworze o „celebracji własnej tożsamości”, a w oficjalnym teledysku do piosenki wystąpili transpłciowi tancerze i tancerki.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).NPO 1 (dawniej Nederland 1 do 2014) – pierwszy kanał publicznej telewizji niderlandzkiej Nederlandse Publieke Omroep (NPO). Został uruchomiony 2 października 1951. Zapewnia publiczne programy telewizyjne i obecnie istnieje obok siostrzanych kanałów NPO 2 i NPO 3. W 2018 roku był to najczęściej oglądany kanał w Holandii, osiągając udział w rynku na poziomie 22,5%.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Słowenia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, kiedy wzięła udział w rundzie kwalifikacyjnej do Eurowizji "Kvalifikacija za Millstreet" (który odbył się w Słowenii) i przeszła do finału. Do tej pory wzięła udział 19 razy, z uczestnictwa w Konkursie zrezygnowała 2 razy:w 1994 i 2000 roku, z powodu słabych wyników w latach poprzednich.
  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.
  Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Czas środkowoeuropejski (ang. Central European Time, CET) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 15°E, który różni się o 1 godzinę od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+1:00).
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
  CyBC (Cyprus Broadcasting Corporation), gr.: (ΡΙΚ) Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου, tur.: (KYK) Kıbrıs Yayin Kurumu – cypryjski publiczny nadawca czterech stacji radiowych i trzech telewizyjnych. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie informacji, kultury i rozrywki dla mieszkańców Cypru. jest częściowo finansowany przez podatek (dodany do rachunków za energię elektryczną). Należy do takich organizacji jak: (EBU), (Bonac) i (CBA).

  Reklama