To jest dobry artykuł

Konkurs Piosenki Eurowizji 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

60. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 19, 21 i 23 maja 2015 w Hali Miejskiej w Wiedniu przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej Conchity Wurst, austriackiego reprezentanta podczas konkursu w 2014. Był to drugi konkurs organizowany przez Austrię.

Australia zadebiutuje podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Wiedniu. Australijski nadawca publiczny – Special Broadcasting Service (SBS), został zaproszony przez organizatorów tej imprezy: Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz gospodarza Österreichischer Rundfunk (ORF) do udziału w konkursie jako aktywny uczestnik, w ramach obchodów jej 60-lecia. Będzie to pierwszy kraj spoza aktywnych członków tej organizacji, który wystąpi podczas konkursu jako pełnoprawny uczestnik.ORF eins (wcześniej FS1 i ORF 1) – pierwszy program austriackiej telewizji publicznej (ORF). Wystartował w 1955 jako pierwszy kanał telewizyjny w kraju.

Koncert finałowy, który prowadziły Alice Tumler, Arabella Kiesbauer i Mirjam Weichselbraun, wygrał Måns Zelmerlöw, reprezentant Szwecji z utworem „Heroes”, za który zdobył łącznie 365 punktów.

Spis treści

 • 1 Lokalizacja
 • 1.1 Miejsce organizacji konkursu
 • 1.2 Proces wyboru miejsca organizacji
 • 2 Przebieg konkursu
 • 2.1 Projekt grafiki i sceny
 • 2.2 Prowadzący
 • 2.3 Losowanie półfinałów i kolejność występów
 • 2.4 Kontrowersje
 • 2.5 Przekaz utworów
 • 3 Kraje uczestniczące
 • 3.1 Powracający artyści
 • 4 Wyniki
 • 4.1 Pierwszy półfinał
 • 4.2 Tabela punktacyjna pierwszego półfinału
 • 4.3 Drugi półfinał
 • 4.4 Tabela punktacyjna drugiego półfinału
 • 4.5 Finał
 • 4.6 Tabela punktacyjna finału
 • 5 Pozostałe nagrody
 • 5.1 Nagrody im. Marcela Bezençona
 • 5.2 Faworyt OGAE
 • 5.3 Nagroda im. Barbary Dex
 • 6 Oglądalność
 • 7 Międzynarodowi nadawcy oraz głosowanie
 • 7.1 Sekretarze
 • 7.2 Nadawcy publiczni i komentatorzy
 • 7.2.1 Kraje uczestniczące
 • 7.2.2 Kraje nieuczestniczące
 • 8 Kraje niebiorące udziału
 • 9 Uwagi
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Lokalizacja[ | edytuj kod]

  Geographylogo.svg
  Lokalizacja Wiednia w Austrii

  Miejsce organizacji konkursu[ | edytuj kod]

  Dzięki wygranej austriackiej drag queen Conchity Wurst w finale konkursu w 2014 telewizja Österreichischer Rundfunk (ORF) otrzymała prawa do organizacji kolejnego konkursu. 8 sierpnia 2014 stacja w porozumieniu z Europejską Unią Nadawców (EBU) ogłosiła, że miastem-gospodarzem 60. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie Wiedeń. Potwierdzono też, że wszystkie trzy koncerty odbędą się w Hali Miejskiej (Stadthalle).

  Melodifestivalen 2015 – 54. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2015. Półfinały odbyły się kolejno: 7, 14, 21 oraz 28 lutego, koncert drugiej szansy – 7 marca, a finał – 14 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.Milan Stanković, serb. Милан Станковић (ur. 9 września 1987 w Belgradzie) – serbski piosenkarz, wykonawca muzyki pop i folk.
  Sygnalizacja świetlna z wizerunkiem pary jednopłciowej na jednej z ulic Wiednia

  Reprezentant nadawcy oświadczył tego samego dnia, że na odrestaurowanie terenu oraz dekorację miasta zostanie przeznaczone 15 mln euro. Telewizja otrzymała także kolejne 11,7 mln euro od władz miasta.

  Na początku maja władze miasta umieściły na terenie hali miejskiej ok. 50 sygnalizatorów świetlnych, na których zamiast pojedynczej figury człowieka wyświetlane są pary hetero- i homoseksualne. Instalacja miała promować „tolerancję wobec różnej orientacji seksualnej”. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 63 tys. euro. Specjalne sygnalizatory pozostały w Wiedniu do czerwca.

  Jan Radwan (łac. Ioannes Radvanus, ur. XVI w. zmarł w roku 1592) – poeta polsko-litewski z okresu renesansu, kalwinista. Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

  Proces wyboru miejsca organizacji[ | edytuj kod]

  Przed konkursem w 2013 kierownik wykonawczy z ramienia EBU, Jon Ola Sand, stwierdził, że Eurowizja 2015 odbędzie się w trzech najwyżej ocenionych krajach podczas finału konkursu w 2014. Następnie oświadczył, że był to jedynie żart prima aprilisowy.

  Hala Miejska w Wiedniu, miejsce organizacji 60. Konkursu Piosenki Eurowizji

  Po zwycięstwie Austrii w finale Eurowizji 2014 krajowa delegacja poinformowała, że kolejny konkurs odbędzie się albo w Wiedniu, albo w Salzburgu – ten drugi zrezygnował jednak z przetargu na organizację wydarzenia z powodów finansowych. Prawem do organizacji konkursu zainteresowane były także władze innych miast kraju: Klagenfurtu (Wörthersee Stadion), Innsbrucku (Olympiahalle), Grazu (Stadthalle Graz lub Schwarzl Freizeit Zentrum), Linzu (Brucknerhaus), Burgenlandu i Vorarlbergu (Vorarlberger Landestheater) i Welsu (Messehall). Wiedeń zaproponował natomiast siedem hal: Wiener Stadthalle, Messe Wien, Heldenplatz, Krieau, Schloss Schönbrunn, St. Marx i Flughafen Wien-Schwechat.

  Azerbejdżan zadebiutował na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku po dołączeniu azerskiej telewizji publicznej İctimai TV (İTV) do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) podczas 58. Rady Generalnej zorganizowanej w Stambule latem 2007 roku. W latach 2008-2010 reprezentanci wybierani byli podczas krajowego festiwalu „Land of Fire”, od 2011 roku organizowane są eurowizyjne preselekcje „Milli seçim turu”.Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).

  Zgodnie z kryteriami sporządzonymi przez organizatorów konkursu, obiekt, w którym miał odbyć się jubileuszowy koncert, musiał być zadaszony, klimatyzowany, zawierać wszystkie potrzebne instalacje oraz być do dyspozycji organizatora przez 6 tygodni oraz w terminach między innymi zebrania szefów delegacji. Zgodnie z wytycznymi, hala musiała pomieścić minimum 10 tysięcy widzów oraz mieć co najmniej 15 metrów wysokości. Zgłoszenia od kandydatów do tytułu gospodarza konkursu przyjmowane były do 13 czerwca. Tydzień później krajowy ORF poinformował, że lista kandydatów do organizacji została skrócona do trzech miast: Grazu, Wiednia i Innsbrucku.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Lidia Kopania (ur. 12 maja 1978 w Koluszkach) – polska piosenkarka wykonująca muzykę pop. Zadebiutowała albumem Intuicja z 2006 roku.

  6 sierpnia poinformowano, że konkurs odbędzie się w Hali Miejskiej w Wiedniu. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja, co w lipcu potwierdził dyrektor generalny stacji, Alexander Wrabetz.

  Latvijas Televīzija (LTV) - łotewska telewizja publiczna, istniejąca od 1954. Nadaje dwa kanały: LTV1 (tylko w języku łotewskim), będący odpowiednikiem polskiej TVP1, oraz skierowany do młodzieży LTV7 (także po rosyjsku). LTV było organizatorem odbywającego się w 2003 w Rydze Konkursu Piosenki Eurowizji.Tamar Kaprelian (ur. 28 października 1986 w Scottsdale, Arizona, USA) – pop-rockowa piosenkarka. Jej rodzice pochodzą z Armenii. W 2008 roku wygrała konkurs na najlepszy cover piosenki "Apologize" zespołu OneRepublic.

  Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

  W grudniu 2013 Jon Ola Sand zapowiedział, że będzie to „swoisty hołd dla konkursu”.

  Pod koniec 2011 EBU zaczęła próbę archiwizacji wszystkich konkursów począwszy od pierwszego, rozegranego w 1956. Organizacja ogłosiła, że zamierza zakończyć archiwizację przed konkursem w 2015. W czerwcu 2014 poinformowano, że archiwum jest gotowe i zostanie udostępnione publicznie za pośrednictwem oficjalnej strony konkursu. Premiera domeny 60th.eurovision.tv odbyła się na początku lutego 2015.

  Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).één - to pierwszy kanał telewizji publicznej we Flandrii. Jest częścią VRT. Założony został w 1953 roku. W ostatnich latach wygrał konkurencję z największą stacją komercyjną vtm, głównie za sprawą wprowadzenia do ramówki większej liczby programów dla masowego odbiorcy. Należy do niej 31% rynku. Reklamy zgodnie z prawem belgijskim mogą być wyświetlane w stacji publicznej jedynie między programami. Wszystkie programy obce wyświetlane są z napisami, czasem także wypowiedzi w dialektach, które jeszcze zachowały się na flamandzkiej prowincji.

  We wrześniu 2014 EBU zapowiedziała rozpoczęcie sprzedaży biletów przed okresem bożonarodzeniowym. Organizator przeznaczył łącznie ok. 100 tys. biletów na dziewięć biletowanych koncertów (tj. na trzy koncerty główne oraz, ostatnią próbę generalną oraz próbę ocenianą przez komisje jurorskie ze wszystkich krajów uczestniczących w widowisku), ich ceny wahały się od ok. 14 do 390 euro. Sprzedaż pierwszej transzy biletów na wszystkie koncerty organizowane w ramach 60. Konkursu Piosenki Eurowizji ruszyła w drugim tygodniu grudnia 2014 roku. Pierwsza pula biletów na finał została wyprzedana w ciągu 20 minut po rozpoczęciu sprzedaży. Druga transza biletów została udostępniona do sprzedaży pod koniec stycznia, natomiast trzecia, ostatnia – pod koniec lutego.

  Danica Radojčić (serb. Даница Радојчић, ur. 5 sierpnia 1989 w Belgradzie), znana pod pseudonimem Nina – serbska piosenkarka. Reprezentowała Serbię na Eurowizji 2011 z utworem „Čaroban” skomponowanym przez Kristinę Kovač, plasując się na czternastej pozycji.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Od lewej: Samolot austriackich linii lotniczych, jeden z pociągów oraz kolumna oznaczone oficjalnym logo 60. Konkursu Piosenki Eurowizji

  Piosenki konkursowe musiały zostać wyłonione do 20 marca 2015 roku. Oficjalna dwupłytowa składanka zawierająca wszystkie 40 utworów trafiła do sprzedaży 20 kwietnia, natomiast płyta zawierająca zapis filmowy wszystkich koncertów konkursowych oraz materiały bonusowe ukazała się 22 czerwca. EBU kolejny raz z rzędu przygotowała dla fanów także gadżety eurowizyjne, które można było kupić bezpośrednio w Hali Miejskiej lub za pośrednictwem strony internetowej poświęconej konkursowi.

  Hera Björk Þórhallsdóttir (ur. 29 marca 1972 w Reykjavíku) - islandzka piosenkarka, reprezentantka Islandii podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 roku.Télé Monte Carlo (TMC) – główny nadawca telewizyjny z Monako, członek Europejskiej Unii Nadawców oraz podmiot odpowiedzialny za wystawianie reprezentacji Monako do Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć TMC powstało w 1954 pod patronatem ówczesnego księcia Monako Rainiera III, od początku swego istnienia działa jako stacja prywatna. Rząd Monako posiada obecnie tylko 20% udziałów, natomiast pozostałe należą do francuskich grup mediowych AB Groupe (40%) i TF1 Group (40%). TMC nadaje jeden kanał telewizyjny, noszący taką samą nazwę jak firma. Jest on dostępny w Monako i całej Francji w naziemnym przekazie cyfrowym, a w księstwie i na południu Francji również w przekazie analogowym. Ponadto kanał wchodzi w skład czterech francuskich platform cyfrowych.

  15 marca 2015 w Wiedniu rozpoczęło się trzydniowe spotkanie EBU z przedstawicielami wszystkich krajowych nadawców uczestniczących w konkursie. Podczas spotkania delegacje odwiedziły Halę Miejską, w której rozegrane zostanie widowisko, a także Euroclub będący miejscem okolicznych imprez dla uczestników. W tych dniach odbyły się także wybory do kolejnej, dwuletniej kadencji Grupy Referencyjnej EBU.

  BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT, Radio i Telewizja Bośni i Hercegowiny) – bośniacki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, produkujący kanały o zasięgu ogólnokrajowym: telewizję BHT1 i radio BH Radio 1. Ponadto BHRT pełni funkcję organizacji "parasolowej" dla publicznych nadawców działających w obu częściach składowych Bośni i Hercegowiny. Są to RTVFBiH (obsługujący Federację Bośni i Hercegowiny i nadający w językach bośniackim i chorwackim) oraz RTRS (obsługujący Republikę Serbską i nadający wyłącznie w języku serbskim). W latach 1992-1998 nosiła nazwę Radiotelevizija Bosne i Hercegovine, w skrócie RTVBiH z której powstało RTV Sarajevo, w skrócie RTVS. RTVBiH (znany też jako Publiczny Radiowo-telewizyjny Serwis Bośni i Hercegowiny, PBSBiH) był członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

  Oficjalnym sponsorem konkursu została austriacka firma pocztowa Austrian Post, której usługi zostały wykorzystane jako motyw przewodni wszystkich konkursowych pocztówek. Oprócz tego, linie lotnicze Austrian Airlines zostały oficjalną linią lotniczą wspierającą widowisko. W kwietniu sieć Microsoft została ogłoszona partnerem technologicznym imprezy, a przedsiębiorstwo Osram produkujące sprzęt i akcesoria oświetleniowe – partnerem ds. oświetlenia.

  İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti (pol. Publiczne Radio i Telewizja Azerbejdżanu, İTV) – azerski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, utworzony 29 sierpnia 2005 roku na mocy decyzji parlamentu tego kraju. Zgodnie z azerskim prawem, stacja określana jest jako "publiczna, ale nie rządowa", co ma ją odróżnić od bezpośrednio kontrolowanej przez rząd AzTV. Jest azerskim odpowiednikiem TVP1. Firma nadaje po jednym kanale telewizyjnym i radiowym.Biełaruś-24 (biał. Беларусь-24) – białoruska stacja telewizyjna nadająca dla Białorusinów mieszkających poza granicami Białorusi. Kanał powstał 1 lutego 2005. Dyrektorem stacji jest Waleryj Alaksandrawicz Raducki.

  Projekt grafiki i sceny[ | edytuj kod]

  Pod koniec lipca Europejska Unia Nadawców (EBU) zaprezentowała nowy logotyp Konkursu Piosenki Eurowizji, będący unowocześnioną wersją logo wprowadzonego przed widowiskiem w 2004 roku. W listopadzie telewizja ORF opublikowała oficjalne logo 60. Konkursu Piosenki Eurowizji składające się z kuli zamieszczonej na środku fali ułożonej z mniejszych kulek, co miało symbolizować „bycie zjednoczonym i różnorodnym jednocześnie”; różnokolorowe elementy zawarte w logotypie podkreślać mają „indywidualizm, a zarazem budowanie muzycznego mostu dzięki różnorodności artystów i piosenek, a także zjednoczonej publiczności”.

  Witloof Bay – belgijski sekstet muzyczny założony w 2005 roku, grający muzykę pop jazz a cappella. Reprezentant Belgii podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2011 roku.Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.
  Scena konkursowa 60. Konkursu Piosenki Eurowizji

  W połowie września 2014 nadawca ORF opublikował oficjalny slogan konkursu – Building Bridges (pol. Budujemy mosty), którego autorem była firma PKP BBDO. Hasło symbolizowało „zjednoczenie się krajów europejskich poprzez muzykę”, a także tolerancję, „otwarcie się na inność i wspólne działania ponad granicami i barierami”. Jak dodał Jon Ola Sand, slogan miał „odzwierciedlać to, co Konkurs Piosenki Eurowizji tworzy od samego początku, od 1956 – jedność między krajami i kulturami”.

  Televisión Española (TVE) − hiszpańska telewizja publiczna, nadająca od 1956. Wchodzi w skład grupy RTVE, której zadaniem jest przygotowanie programu radiowego i telewizyjnego na terenie Hiszpanii. TVE finansowana jest z wpływów z dotacji publicznych. Od stycznia 2010 roku nie nadaje reklam.Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.

  W styczniu 2015 zaprezentowano projekt sceny konkursowej, który stworzyli Florian Wieder Kathrin Zechner, Al Gurdon i Kurt Pongratz. Scena została zaprojektowana na kształt oka, a jego symbolikę wyjaśnił dyrektor telewizji ORF, Kathrin Zechner: Wizją Konkursu Piosenki Eurowizji 2015 jest most łączący przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Oko jest symbolem tego mostu – wspólnego poszanowania między kulturami, krajami i ludźmi.

  Monika Linkytė (ur. 3 czerwca 1992 w Gorżdach) – litewska piosenkarka popowa, reprezentantka Litwy podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).

  Przed występem każdego z reprezentantów zaprezentowano krótki filmik (tzw. pocztówkę), którego motywem przewodnim także było hasło Building Bridges. Pocztówki rozpoczynały się wręczeniem poszczególnemu reprezentantowi paczki od oficjalnego sponsora widowiska, Austrian Post. Nagrania filmików trwały od marca do kwietnia.

  Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Prowadzący[ | edytuj kod]

  Prowadzące konkurs – Alice Tumler, Arabella Kisbauer i Mirjam Weichselbraun
  Conchita Wurst, laureatka 59. Konkursu Piosenki Eurowizji i gospodyni kulisów konkursu w 2015

  Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w grudniu przez stację ORF potwierdzono nazwiska prowadzących wszystkie koncerty jubileuszowego konkursu. Oba półfinały i finał widowiska poprowadziły trzy znane w kraju prezenterki telewizyjne: Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler i Arabella Kiesbauer. Był to pierwszy konkurs w historii, który poprowadziły wyłącznie kobiety. Rozmowy zakulisowe w tzw. green roomie przeprowadziła Conchita Wurst, zwycięzca konkursu w 2014.

  Prima aprilis (z łac. 1 kwietnia, łc.: Prima dies Aprilis), dzień żartów – obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, kłamaniu, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest jeszcze wyjaśnione.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Losowanie półfinałów i kolejność występów[ | edytuj kod]

  Wszystkie kraje uczestniczące, poza tzw. „Wielką Piątką” (czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami), gospodarzem (Austrią) oraz zaproszoną do świętowania 60-lecia Australią, podzielono na 5 koszyków, biorąc przy tym pod uwagę, jak mieszkańcy tych państw głosowali w poprzednich dziesięciu konkursach. Losowanie przydzielające poszczególne kraje do półfinałów odbyło się 26 stycznia.

  Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.

  Podobnie jak w 2013 i 2014 roku, kolejność startowa wszystkich uczestników ustalana była przez producentów widowiska w celu zaprezentowania wszystkich koncertów w ciekawszy, bardziej interesujący i różnorodny muzycznie sposób. EBU zaprezentowała kolejność występów w półfinałach 23 marca 2015 roku. Podczas konferencji prasowej przed finałem uczestnicy, którzy pomyślnie przeszli przez rundy półfinałowe, rozlosowali, w której części koncertu finałowego wystąpią. Losowanie dla reprezentantów krajów tzw. „Wielkiej Piątki” odbyło się w maju. Austria, jako organizator, wylosowała 14. numer startowy podczas specjalnego spotkania szefów delegacji, które odbyło się 15 marca.

  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.

  Kontrowersje[ | edytuj kod]

  Oskarżenia o plagiat
  Eduard Romaniuta z Mołdawii podczas prób do występu w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015

  Po finale mołdawskich eliminacji zwycięski utwór „I Want Your LoveEduarda Romaniuty został posądzony o plagiat, porównywano go do „It’s Like That” Mariah Carey, „Rude Boy” Rihanny i „Just A Little” zespołu Liberty X. Piosenkarz zdementował doniesienia. Mołdawski reprezentant został również posądzony o kupowanie głosów.

  1FLTV (1 Fürstentum Liechtenstein Television – 1 Telewizja Księstwa Liechtenstein) – kanał telewizyjny uruchomiony w Liechtensteinie 15 sierpnia 2008. Do tego czasu w Liechtensteinie nie nadawano żadnego własnego programu telewizyjnego, a mieszkańcy tego kraju korzystali, obok telewizji satelitarnych, z kanałów krajów sąsiednich: Austrii i Szwajcarii.Radio SRF 3 - szwajcarski kanał radiowy nadawany przez Schweizer Radio und Fernsehen (SRF), niemieckojęzyczną część publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego SRG SSR. Stacja powstała w 1983 jako DRS 3. Obecną nazwę otrzymała w grudniu 2012, podczas rebrandingu wszystkich niemieckojęzycznych mediów publicznych w Szwajcarii pod wspólną marką SRF. Ramówka stacji nastawiona jest na młodszych słuchaczy i opiera się głównie na muzyce popularnej z dodatkiem informacji. Specjalnością kanału są transmisje na żywo koncertów.

  W trakcie trwania szwedzkich eliminacji Melodifestivalen pojawiły się doniesienia, jakoby zwycięska piosenka „HeroesMånsa Zelmerlöwa była plagiatem „Lovers on the SunDavida Guetty. Artysta zaprzeczył jednak podejrzeniom. Twórcy prezentacji scenicznej oraz wizualizacji do utworu, Fredrikowi „Benke” Rydanowi, zarzucano także inspiracje teledyskiem do piosenki „The Alchemy of Light” reżysera i artysty multimedialnego A DandyPunka. W rozmowie z publicznym nadawcą Sveriges Radio Rydan przyznał, że inspirował się pracą innych twórców, jednak zaprzeczył popełnieniu plagiatu. EBU jednak zleciła reprezentantowi zmianę oprawy scenicznej podczas występu.

  Tinkara Kovač (ur. 3 września 1978 w Koperze) – słoweńska piosenkarka, flecistka, autorka tekstów i muzyki, producentka, reprezentantka Słowenii w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 roku.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.

  Utwór „De la capăt” zespołu Voltaj reprezentującego Rumunię został oskarżony o plagiat piosenki „I Could Sing of Your Love Forever” grupy Delirious. Zmiana niemieckiego reprezentanta

  Ann Sophie podczas występu w niemieckich eliminacjach Unser Song für Österreich w 2015
  Boggie podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015

  Przedstawiciel Niemiec podczas konkursu wybierany był za pośrednictwem lokalnych eliminacji Unser Song für Österreich, których finał odbył się na początku marca. Chociaż koncert finałowy widowiska wygrał Andreas Kümmert z utworem „Heart of Stone”, piosenkarz zrezygnował z tytułu reprezentanta kraju podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji, tłumacząc swoją decyzję chęcią „grania spontanicznych koncertów w niemieckich klubach”. Decyzja wywołała oburzenie wśród publiczności, sam artysta oddał wówczas swoje zwycięstwo Ann Sophie, zdobywczyni drugiego miejsca w finale z numerem „Black Smoke”.

  Nowa Makedonija (mac. Нова Македонија) – północnomacedoński dziennik wydawany w Skopje. Został założony w 1944 roku. Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
  Izraelski bojkot propozycji Węgier

  Podczas finału węgierskich eliminacji A Dal, Boggie zawarła w wizualizacjach swojej zwycięskiej piosenki „Wars for Nothing” kilka zwrotów dotyczących liczby ofiar rozgrywających się na świecie konfliktów i tragedii. Kontrowersje wzbudziło jedno ze zdań zawartych na ekranie – 2014. Gaza. Dwie trzecie ofiar to cywile, w tym ponad 500 dzieci, które nawiązywało do konfliktu izraelsko-palestyńskiego i operacji wojskowej, którą Izrael przeprowadził przeciwko Hamasowi latem 2014 roku. Swoje oburzenie wobec prezentacji wyraził Ilan Mor, ambasador Izraela na Węgrzech, który domagał się wycofania węgierskiej propozycji ze stawki konkursowej. Jak podał francuski dziennik Le Figaro, jeden z przedstawicieli węgierskich władz miał zapewnić izraelskiego ambasadora, że w piosence nie ma odniesień do wydarzeń w Strefie Gazy. Sama Boggie odparła zarzuty mówiąc, że „to piosenka nie tylko o pokoju, ale także naszej zdolności do brania odpowiedzialności za nasze działania”.

  Jedi’ot Acharonot (hebr.) ידיעות אחרונות, (ang.) Yedioth Ahronoth, Yediot Aharonot – izraelska gazeta, wydawana od 1939 w Tel Awiwie, jeden z największych dzienników w kraju. N’oubliez pas – singiel francuskiej piosenkarki Lisy Angell napisany przez Roberta Goldmana i wydany w styczniu 2015 roku nakładem wytwórni Sony Music.
  Homoseksualny pocałunek podczas występu Litwy

  W trakcie wykonania utworu „This Time” reprezentantów Litwy, Moniki Linkytė i Vaidasa Baumili, na scenie pocałowały się trzy pary, w tym sami wykonawcy, a także chórzyści: para mężczyzn i kobiet. Jak przyznali sami artyści podczas konferencji prasowej dla zwycięzców drugiego półfinału konkursu, „pocałunkiem chcieli przekazać wiadomość, że Litwa integruje się z Europą i chce równych praw dla wszystkich”. Po występie pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy od internautów, którzy swoje zdanie wypowiedzieli na portalu Twitter oraz uznali, że reprezentanci „dokładnie wiedzą, jak przypodobać się sporej grupie homoseksualnych fanów Eurowizji”.

  Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.
  Ormiańska reprezentacja jednocząca diaspory
  Genealogy podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015 roku

  Ormiański nadawca publiczny zdecydował się na utworzenie formacji Genealogy złożonej z wokalistów reprezentujących diasporę ormiańską rozsianą po całym świecie, co było efektem ludobójstwa Ormian w latach 1915–1916. Zespół powstał z okazji setnej rocznicy wydarzeń, jego symbolem był kwiat niezapominajki. Formacja reprezentowała Armenię z utworem „Face the Shadow”, który miał symbolicznie zjednoczyć Ormian i przekazać światu przesłanie jedności, tolerancji oraz pokoju. W skład grupy weszli: Essaï Altounian (reprezentujący Europę), Tamar Kaprelian (Amerykę), Vahe Tilbian (Afrykę), Stephanie Topalian (Azję), Mary-Jean O’Doherty Basmadjian (Oceanię) oraz Inga Arszakian (Armenię).

  Oceania − nazwa zbiorowa wysp Oceanu Spokojnego, które wraz z Australią tworzą odrębną część świata nazywaną Australią i Oceanią.In the Name of Love – singel Moniki Kuszyńskiej, wydany 9 marca 2015 nakładem wytwórni muzycznej Warner Music Poland, zapowiadający drugi album studyjny piosenkarki. Utwór napisała sama wokalistka do muzyki swojego męża, Jakuba Raczyńskiego.

  Podczas występów w półfinale i finale konkursu członkowie zespołu byli ubrani w fioletowe stroje, co miało symbolizować „nadzieję ormiańskiej kultury (...) Jest to kolor korzeni i przyszłości”.

  Przekaz utworów[ | edytuj kod]

  Reprezentanci poruszający problemy społeczne
  Monika Kuszyńska podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015

  Reprezentantką Polski podczas konkursu została Monika Kuszyńska, wokalistka poruszająca się na wózku inwalidzkim po tragicznym wypadku samochodowym, któremu uległa w 2006 roku. W trakcie widowiska wykonała utwór „In the Name of Love” nawiązujący do oficjalnego hasła imprezy: Building Bridges. Jak sama przyznała, „poprzez swoją działalność artystyczną stara się promować ideę łączenia dwóch światów, które do niedawna zdawały się być niemożliwe do połączenia. Świata osób sprawnych i niepełnosprawnych. Most porozumienia między nimi z każdym rokiem się umacnia”. Jak dodała, piosenka jest utworem o „tolerancji, nadziei i miłości”.

  Yle Radio Suomi program radiowy publicznego nadawcy fińskiego Yleisradio, mutowany w poszczególnych częściach kraju. Program przygotowywany jest przez 20 rozgłośni regionalnych. Jest najpopularniejszym programem w Finlandii a jego słuchalność wynosi 38 proc.Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.

  Zespół Voltaj reprezentował Rumunię z utworem „De la capăt”, który poruszał problem dzieci pozostawianych przez swoich rodziców z powodu ich wyjazdów za granicę w celach zarobkowych. Jak przyznali muzycy, piosenka jest „manifestem, którym chcemy wesprzeć dzieci pozostawiane samymi, kiedy ich rodzice są daleko, poza granicami, co tworzy różnego rodzaje traumy”. Podczas występu na scenie pojawiły się puste walizki, a na wizualizacjach pojawiły się czarno-białe obrazki przedstawiające samotne dzieci.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Litwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się litewski nadawca publiczny Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT).
  Reprezentanci poruszający problem wojen
  Lisa Angell podczas prób do występu w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015

  Utwór „Wars for NothingBoggie reprezentującej Węgry opowiadał o „pokoju na świecie, bezsensowności prowadzenia wojen zbrojnych”. Jak podkreślała Boggie, „to piosenka nie tylko o pokoju, ale także naszej zdolności do brania odpowiedzialności za nasze działania”.

  RTÉ One – flagowy kanał telewizyjny Raidió Teilifís Éireann, uruchomiony 31 grudnia 1961 roku, z siedzibą w Donnybrook dzielnicy Dublina w Irlandii. Kanał jest dostępny dla widzów całej wyspy poprzez cyfrową telewizję naziemną Saorview i Freeview, cyfrową platformę Sky, jak również online na całym świecie przy pomocy usługi RTÉ player.Thomas Neuwirth (ur. 6 listopada 1988 w Gmunden) – austriacki wokalista wykonujący muzykę pop, soul, R&B, jazz, od 2011 występujący jako drag queen pod żeńskim pseudonimem Conchita Wurst. Zwycięzca 59. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „Rise Like a Phoenix”.

  Podobne przesłanie niosła za sobą propozycja „N’oubliez pas”, którą wykonała reprezentantka Francji, Lisa Angell. Jak przyznała sama artystka, numer opowiadał o „nadziei, pokoju, odwadze i solidarności”. W swojej piosence chciała przypomnieć widzom o tragediach związanych z I wojną światową, o „tych strasznych latach pełnych ruin śmierci i krzyków”. Premiera utworu odbyła się podczas koncertu upamiętniającego okres I wojny światowej. Podczas prezentacji scenicznej w finale konkursu wokalistka chciała przedstawić „historię kobiety powracającej do swojej rodzinnej miejscowości, która jest zrujnowana po atakach zbrojnych”. Na wizualizacjach można było zobaczyć ruiny mieszkań, szare niebo oraz sylwetki żołnierzy. Pod koniec występu na ekranach pojawiły się drzewa, kwiaty oraz białe gołębie symbolizujące pokój.

  LRT Televizija , do 28 lipca 2012 LTV – Pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej. Nadawany przez Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT), od 30 kwietnia 1957 roku, a od 1975 emitowany w kolorze. LRT TV transmituje średnio 18-19 godzin na dobę i jest dostępne w całym kraju oraz za pośrednictwem satelity Sirius 4 w Europie Wschodniej, Centralnej i Północnej. Polskim odpowiednikiem LRT TV jest polski kanał TVP1.Hamas (arab. حماس, dosłownie „Zapał”, „Entuzjazm”, ale też akronim حركة المقاومة الاسلام Harakat al-Muqāwamah al-Islāmīja – Islamski Ruch Oporu) to radykalna islamska organizacja, która stała się aktywna we wczesnych etapach Intifady, działała przede wszystkim w Strefie Gazy, ale też na Zachodnim Brzegu. Przez większość państw i organizacji zachodnich, w tym Unię Europejską i Stany Zjednoczone, uznana jest za organizację terrorystyczną. Hamas grał największą rolę w gwałtownej fundamentalistycznej działalności wywrotowej zarówno przeciw Izraelczykom, jak i Arabom, którzy „odeszli z pola walki z syjonizmem” (gł. porozumienie pokojowe pomiędzy Egiptem a Izraelem w Camp David z 1978 r.) W jego początkowym okresie, ruch został zdominowany przez ludzi identyfikowanych z Bractwem Muzułmańskim.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  EinsPlus (do 2005 EinsMuXx) - kanał niemieckiej telewizji publicznej ARD, należący do pakietu kanałów cyfrowych ARD Digital. Został uruchomiony 30 sierpnia 1997. Siedzibą stacji jest Stuttgart, zaś rolę zarządzającego nią członka ARD pełni SWR.
  Ukraina uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji jedenaście razy, rozpoczynając swój udział od konkursu w 2003 roku. Po raz pierwszy kraj reprezentował Oleksandr Ponomariow, który z piosenką Hasta La Vista zajął 14. miejsce w finale. W 2004 roku Ukraina wygrała konkurs, dzięki wokalistce Rusłanie, która wystąpiła z utworem Wild dances. W 2005 roku kraj gościł uczestników w Kijowie, a reprezentantem Ukrainy był zespół Greenjolly, który wykonał piosenkę Razom nas bahato. Zajęli wówczas 20. miejsce, dlatego Tina Karol na Konkursie Piosenki Eurowizji 2006 musiała wziąć udział w półfinale. Piosenka Show me your love zajęła w finale 7. pozycję. W 2007 roku Ukraina po występie Verki Serduchki zajęła 2. miejsce, przegrywając tylko z Serbią. Rok później, Ukraina ponownie zajęła 2. miejsce, dzięki Ani Lorak, która za piosenkę Shady Lady zdobyła aż 230 punktów, ustępując wygranej tylko Rosji.
  Słowenia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, kiedy wzięła udział w rundzie kwalifikacyjnej do Eurowizji "Kvalifikacija za Millstreet" (który odbył się w Słowenii) i przeszła do finału. Do tej pory wzięła udział 19 razy, z uczestnictwa w Konkursie zrezygnowała 2 razy:w 1994 i 2000 roku, z powodu słabych wyników w latach poprzednich.
  Måns Petter Albert Salhén Zelmerlöw (ur. 13 czerwca 1986 w Lund) – szwedzki piosenkarz, tancerz i kompozytor, uczestnik szwedzkiej edycji formatu Idol w 2005 roku, odtwórca głównych ról w lokalnej inscenizacji musicali Grease i Footloose, reprezentant Szwecji podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.
  Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Reklama