• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 2014  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Węgry zadebiutowały na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku podczas 39. edycji festiwalu. Reprezentanci kraju wybierani są wewnętrznie lub podczas krajowych eliminacji. Od czasu debiutu konkursem zajmuje się publiczny nadawca telewizyjny – Magyar Televízió (MTV).Aneksja Krymu przez Rosję – nielegalne nabycie przez Federację Rosyjską terytorium Ukrainy (Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta wydzielonego Sewastopol, położonych na Półwyspie Krymskim) w drodze użycia siły zbrojnej w 2014 roku.
  Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]

  Udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji potwierdziło 37 europejskich nadawców publicznych. Do stawki konkursowej powróciły telewizje z Polski i Portugalii, natomiast rezygnację z udziału w konkursie ogłosiły stacje z Cypru, Chorwacji, Serbii i Bułgarii. Do konkursu nie powróciły także telewizje z Andory, Czech, Luksemburga, Maroka, Monako, Słowacji i Turcji.

  ORF eins (wcześniej FS1 i ORF 1) – pierwszy program austriackiej telewizji publicznej (ORF). Wystartował w 1955 jako pierwszy kanał telewizyjny w kraju.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

  Powracający artyści[ | edytuj kod]

  Reprezentantka San Marino Valentina Monetta podczas występu w pierwszym półfinale konkursu

  W 59. Konkursie Piosenki Eurowizji wzięło udział kilku wykonawców, którzy uczestniczyli w poprzednich konkursach. San Marino trzeci rok z rzędu reprezentowała Valentina Monetta, zostając tym samym czwartym w historii wykonawcą, który wziął udział w trzech kolejnych konkursach. Reprezentanci Rumunii, Paula Seling i Ovi, wystąpili w barwach kraju podczas konkursu w 2010.

  Azerbejdżan zadebiutował na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku po dołączeniu azerskiej telewizji publicznej İctimai TV (İTV) do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) podczas 58. Rady Generalnej zorganizowanej w Stambule latem 2007 roku. W latach 2008-2010 reprezentanci wybierani byli podczas krajowego festiwalu „Land of Fire”, od 2011 roku organizowane są eurowizyjne preselekcje „Milli seçim turu”.Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).

  Reprezentantkę Macedonii, Tijanę Dapčević, wokalnie na scenie wspierała jej siostra, Tamara Todewska, która uczestnczyła w barwach kraju w konkursie w 2008.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Pierwszy półfinał[ | edytuj kod]

  Pierwszy półfinał odbył się 6 maja, wzięli w nim udział reprezentanci 16 krajów. Prawo do głosowania miały państwa uczestniczące w koncercie oraz trzy kraje mające zagwarantowany udział w finale, tj. Francja, Hiszpania oraz Dania (organizator). Do finału awansowało 10 krajów z największą liczbą zdobytych punktów.

  Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).Télé Monte Carlo (TMC) – główny nadawca telewizyjny z Monako, członek Europejskiej Unii Nadawców oraz podmiot odpowiedzialny za wystawianie reprezentacji Monako do Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć TMC powstało w 1954 pod patronatem ówczesnego księcia Monako Rainiera III, od początku swego istnienia działa jako stacja prywatna. Rząd Monako posiada obecnie tylko 20% udziałów, natomiast pozostałe należą do francuskich grup mediowych AB Groupe (40%) i TF1 Group (40%). TMC nadaje jeden kanał telewizyjny, noszący taką samą nazwę jak firma. Jest on dostępny w Monako i całej Francji w naziemnym przekazie cyfrowym, a w księstwie i na południu Francji również w przekazie analogowym. Ponadto kanał wchodzi w skład czterech francuskich platform cyfrowych.

  Legenda:

       Kraje zakwalifikowane do finału

  Tabela punktacyjna pierwszego półfinału[ | edytuj kod]

  Drugi półfinał[ | edytuj kod]

  Drugi półfinał odbył się 8 maja 2014. Wzięli w nim udział reprezentanci 15 krajów. Prawo do głosowania miały państwa uczestniczące w koncercie oraz trzy kraje mające zagwarantowany udział w finale: Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Ostatecznie do finału awansowało 10 krajów z największą liczbą zdobytych punktów.

  Firelight – maltański zespół muzyczny założony w 2013 roku, reprezentant Malty podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku.Hrvatska radiotelevizija, w skrócie jako HRT – publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Republiki Chorwackiej z siedzibą w Zagrzebiu. HRT jest producentem 4 kanałów telewizyjnych i 5 stacji radiowych (w tym 1 rozgłośni regionalnej). Od 1 stycznia 1993 HRT jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

  Legenda:

       Kraje zakwalifikowane do finału

  Tabela punktacyjna drugiego półfinału[ | edytuj kod]

  Finał[ | edytuj kod]

  Finał odbył się 10 maja 2014. Wystąpili w nim reprezentanci dwudziestu sześciu krajów: po 10 najwyżej ocenionych uczestników rund półfinałowych, przedstawiciele państw tzw. Wielkiej Piątki (tj. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii) oraz kraju-gospodarza, czyli Danii. Koncert finałowy wygrała reprezentantka Austrii, Conchita Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix”.

  Sopo Gelowani, znana także jako Sophie Gelowani (ur. 21 marca 1984 w Gruzji) – gruzińska piosenkarka, reprezentantka Gruzji podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2013 roku, w duecie z Nodiko Tatiszwilim.Stromae (dawniej Opmaestro), właść. Paul van Haver (ur. 12 marca 1985 roku w Brukseli) – belgijski piosenkarz i autor tekstów. Jego matka pochodzi z Belgii, a ojciec z Rwandy.

  Legenda:

       Zdobywca pierwszego miejsca

       Zdobywca drugiego miejsca

       Zdobywca trzeciego miejsca

  Tabela punktacyjna finału[ | edytuj kod]

  Pozostałe nagrody[ | edytuj kod]

  Nagrody im. Marcela Bezençona[ | edytuj kod]

  The Common Linnets – zdobywcy drugiego miejsca w konkursie oraz Nagrody Artystycznej i Kompozytorów im. Marcela Bezençona

  W 2014 przyznano tzw. Nagrody im. Marcela Bezençona, czyli wyróżnienia przyznawane od 2002 dla najlepszych piosenek biorących udział w koncercie finałowym, sygnowane nazwiskiem twórcy konkursu – Marcela Bezençona. Pomysłodawcami statuetek zostali: szef szwedzkiej delegacji konkursowej Christer Björkman oraz członek zespołu Herreys – Richard Herrey.

  Byłgarska nacionałna telewizija (bułg. Българска национална телевизия), w skrócie BNT – bułgarski publiczny nadawca telewizyjny z siedzibą w Sofii. Od 1993 roku aktywny członek Europejskiej Unii Nadawców. Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.

  W 2014 nagrody w trzech kategoriach otrzymali:

  Faworyt OGAE[ | edytuj kod]

  Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE) to pozarządowa, pozapolityczna organizacja non profit zrzeszająca 37 krajowych fanklubów Konkursu Piosenki Eurowizji, założona przez Jari-Pekka Koikkalainena w 1984 w Savonlinna. Pozostałe państwa na świecie są zjednoczone w oddział OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004.

  Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.

  Od 2007 corocznie, przed każdym Konkursem Piosenki Eurowizji, większość oddziałów przeprowadza głosowanie, w którym głosuje na wszystkie piosenki zgłoszone do danego konkursu (z wyłączeniem propozycji krajowej), przy użyciu tzw. systemu eurowizyjnego (tj. 1-8, 10 i 12 punktów dla 10 ulubionych utworów).

  W 2014 pięcioma głównymi faworytami klubów do zwycięstwa zostali:

  Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.

  Nagroda im. Barbary Dex[ | edytuj kod]

  W 2014 przyznana została Nagroda im. Barbary Dex, nieoficjalny tytuł przyznawany corocznie przez fanów konkursu za pośrednictwem holenderskiej strony House of Eurovision (eurovisionhouse.nl) najgorzej ubranemu artyście w Konkursie Piosenki Eurowizji w danym roku. Największą liczbę 311 głosów otrzymała reprezentantka Litwy Vilija Matačiūnaitė. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo reprezentantka Włoch Emma Marrone i Mołdawii Cristina Scarlat (90 głosów).

  1FLTV (1 Fürstentum Liechtenstein Television – 1 Telewizja Księstwa Liechtenstein) – kanał telewizyjny uruchomiony w Liechtensteinie 15 sierpnia 2008. Do tego czasu w Liechtensteinie nie nadawano żadnego własnego programu telewizyjnego, a mieszkańcy tego kraju korzystali, obok telewizji satelitarnych, z kanałów krajów sąsiednich: Austrii i Szwajcarii.Frank Jensen (ur. 28 maja 1961 w Ulsted, Gmina Aalborg), duński polityk, minister ds. badań w latach 1994-1996 oraz minister sprawiedliwości w latach 1996-2001.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Common Linnets (tłum. makolągwy zwyczajne) – holenderski duet muzyczny założony w 2013 roku przez dwóch wokalistów country: Ilse DeLange i Waylona.
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).
  Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.
  Litwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się litewski nadawca publiczny Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT).
  Thomas Neuwirth (ur. 6 listopada 1988 w Gmunden) – austriacki wokalista wykonujący muzykę pop, soul, R&B, jazz, od 2011 występujący jako drag queen pod żeńskim pseudonimem Conchita Wurst. Zwycięzca 59. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „Rise Like a Phoenix”.
  Ałsu Ralifowna Abramowa, z domu Safina (ros. Алсу́ Рали́фовна Абра́мова, ur. 27 czerwca 1983 w Bugulmie, Tatarstan) – rosyjska piosenkarka pop pochodzenia tatarskiego, znana jako Alsou. Jej płyta Alsou z 2001 roku sprzedała się w nakładzie miliona kopii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.133 sek.