To jest dobry artykuł

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

59. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 6, 8 i 10 maja 2014 w B&W Hallerne w Kopenhadze dzięki wygranej Emmelie de Forest, reprezentantki Danii podczas konkursu w 2013. Był to trzeci konkurs zorganizowany przez duńskiego nadawcę radiowo-telewizyjnego DR, po konkursach w 1964 i 2001. Koncerty konkursowe prowadzili Nikolaj Koppel, Pilou Asbæk i Lise Rønne.

ORF eins (wcześniej FS1 i ORF 1) – pierwszy program austriackiej telewizji publicznej (ORF). Wystartował w 1955 jako pierwszy kanał telewizyjny w kraju.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

Zwycięzcą finału została drag queen Conchita Wurst, reprezentantka Austrii z utworem „Rise Like a Phoenix” autorstwa Charly’ego Masona, Joeya Patulki, Ali Zuckowskiego i Juliana Maasa, za który zdobyła 290 punktów.

Lokalizacja[ | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja Kopenhagi w Danii

Miejsce organizacji konkursu[ | edytuj kod]

Dzięki wygraniu poprzedniego konkursu przez Emmelie de Forest, reprezentantkę Danii, prawo do organizacji konkursu w 2014 otrzymał duński nadawca publiczny DR. We wrześnii 2013 ogłosił, że miastem-gospodarzem konkursu będzie Kopenhaga, a wszystkie trzy koncerty konkursowe odbędą się w B&W Hallerne, w byłym porcie Refshaleøen. Miejsce było wyremontowane na potrzeby konkursu, a otaczająca halę przestrzeń została nazwana Wyspą Eurowizji (ang. Eurovision Island).

Azerbejdżan zadebiutował na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku po dołączeniu azerskiej telewizji publicznej İctimai TV (İTV) do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) podczas 58. Rady Generalnej zorganizowanej w Stambule latem 2007 roku. W latach 2008-2010 reprezentanci wybierani byli podczas krajowego festiwalu „Land of Fire”, od 2011 roku organizowane są eurowizyjne preselekcje „Milli seçim turu”.Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).

Pod koniec sierpnia Prezydent Kopenhagi, Frank Jensen, oświadczył, że na odrestaurowanie terenu zostanie przeznaczone 40 milionów koron duńskich. Wyznał również, że w związku z wyborem stolicy Danii na Zieloną Stolicę Europy celem miasta będzie zorganizowanie najbardziej ekologicznego konkursu w historii.

Proces wyboru miejsca organizacji[ | edytuj kod]

Kandydaturę do zorganizowania 59. Konkursu Piosenki Eurowizji złożyły władze pięciu duńskich miast. Najpierw zaproponowano stadion Parken w Kopenhadze oraz arenę Jyske Bank Boxen w Herning, z czasem pojawiły się kolejne oferty: władze Fredericii zgłosili halę Messe C, a Aalborga – obiekt Gigantium. Piątym miastem rywalizującym o tytuł organizatora konkursu został Horsens z areną Fængslet, na której terenie wcześniej funkcjonowało więzienie.

Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).Télé Monte Carlo (TMC) – główny nadawca telewizyjny z Monako, członek Europejskiej Unii Nadawców oraz podmiot odpowiedzialny za wystawianie reprezentacji Monako do Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć TMC powstało w 1954 pod patronatem ówczesnego księcia Monako Rainiera III, od początku swego istnienia działa jako stacja prywatna. Rząd Monako posiada obecnie tylko 20% udziałów, natomiast pozostałe należą do francuskich grup mediowych AB Groupe (40%) i TF1 Group (40%). TMC nadaje jeden kanał telewizyjny, noszący taką samą nazwę jak firma. Jest on dostępny w Monako i całej Francji w naziemnym przekazie cyfrowym, a w księstwie i na południu Francji również w przekazie analogowym. Ponadto kanał wchodzi w skład czterech francuskich platform cyfrowych.

Nadawca DR zastrzegł w regulaminie, że miasto powinno dysponować co najmniej trzema tysiącami miejsc w pokojach hotelowych. Z tego powodu 17 czerwca 2013 władze Aalborga wycofały swoją kandydaturę, posiadając jedynie 1600 miejsc noclegowych.

19 czerwca upłynął termin nadsyłania zgłoszeń do organizowania konkursu. Tego samego dnia władze Kopenhagi podały do wiadomości kolejne dwie areny, które zaproponowano do zorganizowania weń konkursu: DR Byen i B&W Hallerne.

Nadawca DR wymagał, aby hala konkursowa mierzyła co najmniej 16 metrów i nie posiadała słupa, który mógłby utrudniać widzom oglądanie. Z powodu braku odpowiedniej hali rezygnację ogłosiły władze Fredericii. Kilka dni później z udziału w przetargu wycofał się Anders Hørsholt, dyrektor generalny Parken Sport & Entertainment, wyjaśniając, że w tygodniach poprzedzających konkurs w Parken odbędą się wcześniej zaplanowane mecze piłkarskie. 2 września Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła, że 59. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w B&W Hallerne w Kopenhadze.

Firelight – maltański zespół muzyczny założony w 2013 roku, reprezentant Malty podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku.Hrvatska radiotelevizija, w skrócie jako HRT – publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Republiki Chorwackiej z siedzibą w Zagrzebiu. HRT jest producentem 4 kanałów telewizyjnych i 5 stacji radiowych (w tym 1 rozgłośni regionalnej). Od 1 stycznia 1993 HRT jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

Producentem generalnym konkursu została Pernille Gaardbo.

Głównym partnerem medialnym konkursu była krajowa sieć telekomunikacyjna TDC. Oficjalnym sponsorem koncertów została niemiecka firma kosmetyczna Schwarzkopf, która współpracuje z organizatorami widowiska od 2009.

20 września 2013 EBU poinformowała o modyfikacji zasad głosowania podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zgodnie z nimi nazwiska jurorów w każdym kraju miały zostać podane do publicznej wiadomości najpóźniej 1 maja 2014, tj. na kilka dni przed datą rozegrania pierwszego koncertu półfinałowego. W skład pięcioosobowej komisji jurorskiej musiał wchodzić profesjonalny muzyk, który nie zasiadał w komisji sędziowskiej podczas dwóch poprzednich konkursów. Tuż po koncercie finałowym opublikowane zostały rankingi sporządzone przez każdego z jurorów oraz oddzielne wyniki głosowania telewidzów oraz sędziów, które do tej pory były dostępne dopiero w połowie czerwca.

Sopo Gelowani, znana także jako Sophie Gelowani (ur. 21 marca 1984 w Gruzji) – gruzińska piosenkarka, reprezentantka Gruzji podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2013 roku, w duecie z Nodiko Tatiszwilim.Stromae (dawniej Opmaestro), właść. Paul van Haver (ur. 12 marca 1985 roku w Brukseli) – belgijski piosenkarz i autor tekstów. Jego matka pochodzi z Belgii, a ojciec z Rwandy.
Logo konkursu na budynku B&W Hallerne

Pod koniec listopada 2013 na oficjalnej stronie konkursu opublikowano wstępną grafikę, a 18 grudnia – oficjalne logo 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Logotyp przedstawiał niebieski diament „mający wiele odsłon, prezentujący różnorodność i bogactwo, które zostaną zaprezentowane na scenie konkursowej”. Hasłem przewodnim konkurs został slogan #Join Us.

Byłgarska nacionałna telewizija (bułg. Българска национална телевизия), w skrócie BNT – bułgarski publiczny nadawca telewizyjny z siedzibą w Sofii. Od 1993 roku aktywny członek Europejskiej Unii Nadawców. Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.
Nikolaj Koppel, Lise Rønne i Pilou Asbæk – prowadzący konkurs

4 lutego 2014 w budynku Odd Fellow Mansion odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono, że konkurs poprowadzą: pianista, dziennikarz i dyrektor muzyczny Nikolaj Koppel, aktor Pilou Asbæk i prezenterka telewizyjna Lise Rønne.

Oficjalny hymn[ | edytuj kod]

Pod koniec 2013 nadawca DR wystosował prośbę do Emmelie de Forest, zwyciężczyni konkursu w 2013, o napisanie oficjalnego hymnu 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, nawiązującego do hasła przewodniego imprezy: #Join Us. Wokalistka, we współpracy z Jacobem Schackem Glæsnerem i Frederikem Soneforsem, stworzyła utwór „Rainmaker”, który został wydany w formie singla 21 lutego 2014. 8 lutego zaprezentowała go premierowo podczas finału maltańskich eliminacji do konkursu. Piosenka trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Danii oraz na oficjalne listy w Niemczech, Irlandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Singiel uzyskał certyfikat złotej płyty w Danii za osiągnięcie wyniku ponad 15 tys. sprzedanych kopii. Utwór został zaprezentowany przez de Forest oraz 26 finalistów podczas finału 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, a także został umieszczony na oficjalnej składance konkursu pt. Eurovision Song Contest 2014 Copenhagen.

Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.

Losowanie półfinałów[ | edytuj kod]

Aby uniknąć problemów ze sprzedażą biletów i doprowadzić do sprawiedliwej dystrybucji wejściówek w Szwecji i Norwegii, które znajdują się geograficznie blisko Kopenhagi, grupa referencyjna EBU zdecydowała, że kraje te będą występowały w różnych półfinałach. Szwecję przydzielono do pierwszego, a Norwegię do drugiego półfinału.

Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.

Wszystkie kraje uczestniczące, poza tzw. „Wielką Piątką” (czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami) oraz gospodarzem (Danią), podzielono na 6 koszyków, biorąc przy tym pod uwagę, jak mieszkańcy tych państw głosowali w poprzednich konkursach. Losowanie przydzielające poszczególne kraje do półfinałów odbyło się 20 stycznia.

1FLTV (1 Fürstentum Liechtenstein Television – 1 Telewizja Księstwa Liechtenstein) – kanał telewizyjny uruchomiony w Liechtensteinie 15 sierpnia 2008. Do tego czasu w Liechtensteinie nie nadawano żadnego własnego programu telewizyjnego, a mieszkańcy tego kraju korzystali, obok telewizji satelitarnych, z kanałów krajów sąsiednich: Austrii i Szwajcarii.Frank Jensen (ur. 28 maja 1961 w Ulsted, Gmina Aalborg), duński polityk, minister ds. badań w latach 1994-1996 oraz minister sprawiedliwości w latach 1996-2001.

Kontrowersje[ | edytuj kod]

Posądzenia o plagiat[ | edytuj kod]

Paula Seling i Ovi podczas występu w finale konkursu

Po premierze piosenki „Miracle” duet Paula Seling i Ovi został posądzony przez lokalne media o możliwe popełnienie plagiatu, a utwór porównano do przeboju „Neon LightsDemi Lovato. Po premierze teledysku do piosenki hiszpańscy fani konkursu zwrócili uwagę na podobieństwo motywu tańca w deszczu, który pojawił się w klipie do piosenki „Dancing in the RainRuth Lorenzo, reprezentantki Hiszpanii w finale Eurowizji 2013. Seling odparła zarzuty, mówiąc: Wątpię w to, że Alex [Ceausu, reżyser teledysku] usiadł i oglądał klipy zrealizowane do wszystkich piosenek konkursowych. (...) Pierwszy raz obejrzałam teledysk do piosenki Ruth dopiero po tym, jak kilku moich znajomych zwróciło mi uwagę na to, że zarówno my, jak i ona mamy w swoich klipach taniec w deszczu. Alex wpadł na pomysł, że woda będzie symbolem cudu życia. Sama tańczyłam w deszczu w programie »Dancing with the Stars« cztery lata temu, także... Nie wspominając już o tym, że kopiowanie konkurentów w konkursie byłoby absurdem.

The Common Linnets (tłum. makolągwy zwyczajne) – holenderski duet muzyczny założony w 2013 roku przez dwóch wokalistów country: Ilse DeLange i Waylona.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

O naruszenie praw autorskich posądzono także zespół Twin Twin reprezentujący Francję. Po premierze piosenki „Moustache” zwrócono uwagę na wyraźne inspiracje utworem Stromae’aPapaoutai”. Twórcy odparli zarzuty, twierdząc, że utwór z Francji powstał rok przed opublikowaniem przeboju Belga.

Po finale konkursu zwycięska piosenka „Rise Like a PhoenixConchity Wurst została przyrównana do utworu Bon Joviego „Always”.

Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.

Inne incydenty[ | edytuj kod]

Reprezentantki Rosji podczas występu w pierwszym półfinale konkursu

Z powodu konfliktu zbrojnego między Ukrainą a Rosją rosyjskie reprezentantki – siostry Tołmaczowe – zostały „wybuczane” przez publiczność zarówno podczas swoich występów w półfinale i finale konkursu, jak i w trakcie ogłoszenia awansu Rosji do finału oraz przyznawaniu punktów przez rosyjskiego sekretarza w finale.

Litwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się litewski nadawca publiczny Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT).Thomas Neuwirth (ur. 6 listopada 1988 w Gmunden) – austriacki wokalista wykonujący muzykę pop, soul, R&B, jazz, od 2011 występujący jako drag queen pod żeńskim pseudonimem Conchita Wurst. Zwycięzca 59. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „Rise Like a Phoenix”.

Przed ogłoszeniem przyznania punktów reprezentacji Austrii sekretarz podający wyniki z Litwy – Ignas Krupavičius – wyjął maszynkę do golenia i nawiązał do wyglądu Conchity Wurst, mówiąc: „Teraz jest czas, aby się ogolić”. Prowadzący konkurs Nikolaj Koppel odpowiedział na uwagę słowami: „Czas na golenie? Chyba nie”. Komentarz Krupavičiusa został krytycznie odebrany także m.in. przez Grahama Nortona z BBC, który z kolei docenił Wurst za oryginalność i odwagę.

Ałsu Ralifowna Abramowa, z domu Safina (ros. Алсу́ Рали́фовна Абра́мова, ur. 27 czerwca 1983 w Bugulmie, Tatarstan) – rosyjska piosenkarka pop pochodzenia tatarskiego, znana jako Alsou. Jej płyta Alsou z 2001 roku sprzedała się w nakładzie miliona kopii.Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.

Wyniki głosowania komisji jurorskiej z Gruzji zostały wycofane przez EBU z powodu podejrzenia członków o manipulację głosami przez sędziów. Wszystkich pięciu jurorów, tj. Giorgi Kuchianidze, Micheil Chelidze, Natia Choshtaria, Nino Chachava i Nana Dauszwili, przyznało identyczną liczbę głosów od pierwszego do ósmego miejsca, co – w ocenie EBU – było statystycznie niemożliwe. Zgodnie z rozporządzeniem organizacji wyniki z Gruzji zostały oparte wyłącznie na głosowaniu telewidzów.

Neon Lights - piosenka amerykańskiej wokalistki Demi Lovato. Jest to trzeci singiel promujący jej czwarty studyjny album zatytułowany Demi. Premiera singla odbyła się 19 listopada 2013 roku. Kompozycja otrzymała mieszane recenzje od krytyków muzycznych, jednak mimo tego odniosła sukces komercyjny.Cleo, właściwie Joanna Klepko (ur. 25 czerwca 1983 w Warszawie) – polska piosenkarka i autorka tekstów. Była członkini duetu Dwie Asie.
Cleo podczas występu w finale konkursu

Po konkursie w polskich mediach zwracano uwagę, że przyjęty w 2009 system przyznawania głosów, uwzględniający głosy jurorów z danego kraju, wypaczał wyniki głosowania telewidzów. Gdyby brać pod uwagę wyniki głosowania telewidzów, Polska zajęłaby piąte miejsce ze 162 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalnymi notami (12 punktów) z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Irlandii i Ukrainy. W przypadku Wielkiej Brytanii jurorzy sklasyfikowali polską propozycję na ostatnim miejscu, co doprowadziło do nieprzyznania ani jednego punktu z kraju. W odwrotnej sytuacji był zespół Firelight reprezentujący Maltę, który zajął szóste miejsce w głosowaniu jurorów, ale dopiero 24. miejsce w głosowaniu telewidzów.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).NPO 1 (dawniej Nederland 1 do 2014) – pierwszy kanał publicznej telewizji niderlandzkiej Nederlandse Publieke Omroep (NPO). Został uruchomiony 2 października 1951. Zapewnia publiczne programy telewizyjne i obecnie istnieje obok siostrzanych kanałów NPO 2 i NPO 3. W 2018 roku był to najczęściej oglądany kanał w Holandii, osiągając udział w rynku na poziomie 22,5%.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.
Ukraina uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji jedenaście razy, rozpoczynając swój udział od konkursu w 2003 roku. Po raz pierwszy kraj reprezentował Oleksandr Ponomariow, który z piosenką Hasta La Vista zajął 14. miejsce w finale. W 2004 roku Ukraina wygrała konkurs, dzięki wokalistce Rusłanie, która wystąpiła z utworem Wild dances. W 2005 roku kraj gościł uczestników w Kijowie, a reprezentantem Ukrainy był zespół Greenjolly, który wykonał piosenkę Razom nas bahato. Zajęli wówczas 20. miejsce, dlatego Tina Karol na Konkursie Piosenki Eurowizji 2006 musiała wziąć udział w półfinale. Piosenka Show me your love zajęła w finale 7. pozycję. W 2007 roku Ukraina po występie Verki Serduchki zajęła 2. miejsce, przegrywając tylko z Serbią. Rok później, Ukraina ponownie zajęła 2. miejsce, dzięki Ani Lorak, która za piosenkę Shady Lady zdobyła aż 230 punktów, ustępując wygranej tylko Rosji.
Słowenia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, kiedy wzięła udział w rundzie kwalifikacyjnej do Eurowizji "Kvalifikacija za Millstreet" (który odbył się w Słowenii) i przeszła do finału. Do tej pory wzięła udział 19 razy, z uczestnictwa w Konkursie zrezygnowała 2 razy:w 1994 i 2000 roku, z powodu słabych wyników w latach poprzednich.
Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.
Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.
CyBC (Cyprus Broadcasting Corporation), gr.: (ΡΙΚ) Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου, tur.: (KYK) Kıbrıs Yayin Kurumu – cypryjski publiczny nadawca czterech stacji radiowych i trzech telewizyjnych. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie informacji, kultury i rozrywki dla mieszkańców Cypru. jest częściowo finansowany przez podatek (dodany do rachunków za energię elektryczną). Należy do takich organizacji jak: (EBU), (Bonac) i (CBA).
The Sydney Morning Herald (SMH) - najstarsza istniejąca do dzisiaj australijska gazeta. Pismo zostało założone w 1831 przez trzech byłych dziennikarzy Sydney Gazette, pierwszej gazety wydawanej w Australii (jej ostatni numer ukazał się w 1842 roku). Początkowo nosiło tytuł The Sydney Herald i było tygodnikiem. W 1840 gazeta zaczęła ukazywać się codziennie. Rok później kupił ją John Fairfax, który w 1842 dodał do jej tytułu słowo Morning, co miało podkreślać, że jest dostępna dla czytelników już od samego rana (w przeciwieństwie do popołudniówek). Założona przez niego firma, aktualnie nosząca nazwę Fairfax Media, wciąż jest wydawcą gazety.

Reklama