• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 2006  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Węgry zadebiutowały na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku podczas 39. edycji festiwalu. Reprezentanci kraju wybierani są wewnętrznie lub podczas krajowych eliminacji. Od czasu debiutu konkursem zajmuje się publiczny nadawca telewizyjny – Magyar Televízió (MTV).Maria Menunos gr. Μαρία Μενούνος (ur. 8 czerwca 1978 w Medford) – amerykańska aktorka i prezenterka telewizyjna, jak i producentka filmu In the Land of Merry Misfits (2007).
  Przebieg konkursu[ | edytuj kod]
  Olympic Indoor Hall – miejsce organizacji konkursu

  Podczas trzydniowego zjazdu Grupy Referencyjnej Europejskiej Unii Nadawców, które odbyło się w ateńskim Plaza NJV Hotel, poruszony został temat m.in. krajów tzw. Wielkiej Czwórki (tj. Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii) oraz zagwarantowanego miejsca dla ich reprezentantów w finale. W trakcie spotkania rozważano, by odebrać miejsce w finale nadawcom publicznym, których przedstawiciele zajęli cztery najniższe miejsca w finale konkursu w 2005.

  Nieistniejące już państwo Serbia i Czarnogóra brało udział w konkursie Eurowizji dwukrotnie, debiutując w roku 2004.Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).

  Prowadzący[ | edytuj kod]

  Pod koniec sierpnia 2005 pojawiły się doniesienia o tym, że prowadzącym konkurs będzie piosenkarz Sakis Ruwas, który reprezentował Grecję podczas konkursu w 2004. W trakcie konferencji prasowej ERT, zorganizowanej 1 listopada w King George Hotel, potwierdzono informację. W lutym ogłoszono, że współprowadzącą koncerty będzie prezenterka telewizyjna Maria Menunos.

  Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.Dysk z Fajstos – gliniany dysk o średnicy około 16 cm i grubości około 1,2 cm, datowany na okres między 1650 a 1600 rokiem p.n.e. Odnaleziony został w 1908 roku w ruinach pałacu z czasów kultury minojskiej w Fajstos przez włoskiego archeologa Luigi Perniera. Obecnie jest eksponowany w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie.

  Projekt logo i sceny[ | edytuj kod]

  W październiku 2005 stacja ERT poinformowała, że wygląd sceny oraz logo konkursu będą inspirowane kształtem antycznego dysku z Fajstos. Podczas konferencji prasowej telewizja zaprezentowała oficjalne logo, zaprojektowane przez firmę Karamela, oraz slogan konkursu – Feel the Rhythm!.

  Lordi – fińska grupa muzyczna założona w 1996 roku, zwycięzca 51. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Hard Rock Hallelujah".Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.

  Proces podawania głosów[ | edytuj kod]

  W 2004 EBU rozważała wprowadzenie modyfikacji w sposobie podawania punktów przez sekretarzy z każdego kraju, co miało przyspieszyć czas przeznaczony na ogłoszenie wyników. W marcu 2006 poinformowano, że od tej pory wszystkie niższe noty (1–7 punktów) będą automatycznie wyświetlane na ekranie, natomiast sekretarze z poszczególnych krajów będą odczytywali tylko trzy najwyższe noty (8, 10 i 12 punktów).

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).

  Sponsorzy[ | edytuj kod]

  Sponsorami 51. Konkursu Piosenki Eurowizji zostały sieć telekomunikacyjna Cosmote Mobile Telecommunications S.A. i firma piwowarska Amstel.

  Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]

  W 51. Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpili przedstawiciele 37 krajów, w tym debiutujący nadawca z Armenii. Z udziału w konkursie zrezygnowali nadawcy z Węgier, Czech oraz Austrii, która wycofała się z powodu niezadowolenia telewizji ORF nie podobał się poziom konkursu. Po wycofaniu się nadawcy chęć przejęcia praw do wysłania reprezentanta wyraziła komercyjna stacja ATV+, jednak bez powodzenia.

  Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).

  W półfinale konkursu wystąpiło 25 reprezentantów, a w finale – 24, w tym dziesięć najlepszych krajów z najlepszymi wynikami w finale poprzedniego konkursu, dziesięciu najwyżej ocenionych uczestników rundy półfinałowej, państwa tzw. Wielkiej Czwórki, czyli Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania oraz organizator konkursu – Grecja.

  Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.

  Serbia i Czarnogóra wstępnie zadeklarowała udział w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji, jednak wskutek wewnętrznych problemów z wyborem reprezentanta, zrezygnowała z uczestnictwa. Pomimo tego otrzymała prawo do głosowania w obu częściach konkursu. Gdyby takiego prawa wówczas nie miała, w finale znalazłaby się Polska zamiast Macedonii, której przyznała 10 punktów podczas półfinału.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się hiszpański nadawca publiczny Televisión Española (TVE).


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anastasios „Sakis” Ruwas (grec. Αναστάσιος „Σάκης” Ρουβάς, ur. 5 stycznia 1972 na wyspie Korfu) – grecki wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta, prezenter, producent muzyczny, aktor, model, były lekkoatleta.
  Grecja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Dotychczas kraj wziął udział 34 razy w konkursie, odniósł jedną wygraną - w 2005 Elena Paparizou wykonała "My Number One".
  Macedonia Północna jako niezależny kraj uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1998. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się Macedońskie Radio i Telewizja (MKRTV).
  Armenia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2006 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Public Television of Armenia (ARMTV).
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2004 – 49. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 12 i 15 maja 2004 roku w Abdi İpekçi Arena w Stambule przez tureckiego nadawcę Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Turcji Sertab Erener na festiwalu w 2003 roku.
  Elena Paparizou, (gr.Έλενα Παπαρίζου, ur. 31 stycznia 1982 w Borås) – grecka piosenkarka, urodzona i wychowana w Szwecji, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 2005 z utworem "My Number One".
  Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT) (gr. Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ΕΡΤ) - wierny przekad: Greckie Radio i Telewizja) – grecki nadawca radia i telewizji publicznej. Radio publiczne powstało w 1926 roku nadając pierwszy program Kalimera Ellada. Telewizja zaś powstała w 1966 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.