• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1983

  Przeczytaj także...
  27. Konkurs Piosenki Eurowizji 1982 odbył się 24 kwietnia 1982 r. w Harrogate, w hrabstwie North Yorkshire (Wielka Brytania). Prezenterem został Jan Leeming. W konkursie udział wzięło 18 państw. Grecja i Francja wycofały się z rywalizacji. Pierwszy kraj miał być reprezentowany przez Temisa Adamantidisa i jego piosenkę "Sarantapenta Kopelies". Mieli startować z drugiej pozycji startowej, co nie spodobało się ERT i wycofali swoje uczestnictwo kilka tygodni przed konkursem. Francuski nadawca TF1 zrezygnował z udziału w konkursie, więc Antenne 2 została nowym francuskim nadawcą konkursu, a kraj powrócił do rywalizacji rok później.Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).
  ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.

  28. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 23 kwietnia 1983 roku w Rudi-Sedlmayer-Halle w Monachium przez niemieckiego nadawcę publicznego Arbeitsgemeinschaft Rundfunkanstalten Deutschland (ARD), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Nicole podczas konkursu w 1982 roku.

  Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.15. Konkurs Piosenki Eurowizji 1970 odbył się 21 marca 1970 roku, w Amsterdamie (Holandia). W konkursie brało udział tylko 12 państw. Finlandia, Norwegia, Portugalia i Szwecja zbojkotowały konkurs przez nierozstrzygnięty remis w 1969 roku.

  Koncert finałowy prowadziła Marlene Charell, a zwyciężczynią została reprezentantka Luksembruga - Corinne Hermès, która za utwór "Si la vie est cadeau" otrzymała 142 punkty.

  Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

  Konkurs po raz pierwszy transmitowany był przez australijskiego nadawcę publicznego Kanał 0/28.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]

  Podczas finału 28. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 20 krajów, w tym nadawcy publiczni z Francji, Grecji i Włoch, którzy powrócili do stawki konkursowej po przerwie. Z udziału w imprezie wycofała się irlandzka telewizja Raidió Teilifís Éireann (RTÉ), która zrezygnowała ze startu z powodu strajków toczących się w kraju.

  Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.

  Powracający artyści[ | edytuj kod]

  W finale 28. Konkursu Piosenki Eurowizji wystąpiło dwóch artystów, którzy wzięli udział w konkursie w poprzednich latach. Reprezentant Francji, Guy Bonnet, po raz pierwszy wystartował w barwach kraju w 1970 roku, natomiast norweski wokalista Jahn Teigen uczestniczył w finale imprezy w 1978 i 1982 roku.

  Special Broadcasting Service, w skrócie jako SBS – australijski publiczny nadawca radiowo–telewizyjny z siedzibą w Artarmon założony 1 stycznia 1978 roku. 23. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 22 kwietnia 1978 w Paryżu, we Francji. Wystąpiło 20 krajów, w tym powracająca Turcja i Danią, która wróciła po 12-letniej przerwie. Konkurs pierwszy raz poprowadziła więcej niż jedna osoba – konferansjerami zostali Denise Fabre i Léon Zitrone.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Tabela punktacyjna finału[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eurovision.tv - Konkurs Piosenki Eurowizji 1983
  2. SBS Australia: the What and Why of This Year's ESC Coverage (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-13. [dostęp 2018-04-02].
  Grecja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Dotychczas kraj wziął udział 34 razy w konkursie, odniósł jedną wygraną - w 2005 Elena Paparizou wykonała "My Number One".Luksemburg zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku, podczas pierwszej edycji festiwalu. Od czasu debiutu do 1995 roku kraj tylko raz był nieobecny - w 1959 roku. W 1994 Luksemburg został odsunięty od udziału, z powodu słabego wyniku rok wcześniej. Od tamtej pory kraj nie powrócił do rywalizacji. W 2004 roku pojawiły się informacje na temat powrotu nadawcy - RTL do konkursu po 11 latach przerwy. Jednakże, z powodów finansowych, kraj ostatecznie wycofał się z tych planów. Kolejne informacje o powrocie pojawiły się w 2005 roku. Jednak RTL zaprzeczyło tym informacjom mówiąc, że kraj może już nigdy nie wrócić na eurowizyjną scenę. Kraj nadal jest jednak członkiem EBU, dzięki czemu ma prawo uczestniczyć w festiwalu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Norwegia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1960 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się norweski nadawca publiczny NRK. Telewizja wybiera swojego reprezentanta podczas krajowych selekcji do konkursu - Melodi Grand Prix.
  23 kwietnia jest 113. (w latach przestępnych 114.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 252 dni.
  Corinne Hermès (ur. 16 listopada 1961 w Lagny-sur-Marne) – francuska piosenkarka. W 1983 roku wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji, na którym reprezentowała Luksemburg z utworem "Si la vie est cadeau".
  Nicole (Nicole Seibert, z domu Hohloch, ur. 25 października 1964 w Saarbrücken) – niemiecka piosenkarka, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 1982 roku (Harrogate, Wielka Brytania). Wykonała wówczas melodyjną i pełną ciepła balladę "Ein bißchen Frieden" (muzyka Ralph Siegel, słowa Bernd Meinunger). Wersję polską tej piosenki zatytułowaną "Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca" spopularyzowała Eleni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.