Konkurs Piosenki Eurowizji 1982

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

27. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 24 kwietnia 1982 w Harrogate International Centre w Harrogate (w hrabstwie North Yorkshire) przez brytyjskiego nadawcę publicznego British Broadcasting Company (BBC), dzięki zwycięstwu reprezentantów Wielkiej Brytanii - zespołu Bucks Fizz podczas konkursu w 1981 roku.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bucks Fizz – brytyjska grupa muzyczna, która powstała w roku 1981 roku w celu rywalizacji w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie (Irlandia). Zwyciężyli piosenką "Making Your Mind Up" w składzie: Bobby G, Cheryl Baker, Mike Nolan i Jay Aston.

Koncert finałowy prowadził Jan Leeming, a zwyciężczynią została Nicole, reprezentantka Niemiec z piosenką "Ein bißchen Frieden" autorstwa Ralpha Siegela i Bernda Meinungera, za która otrzymała 161 punktów.

Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]

W finale 27. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 18 krajów. Z uczestnictwa zrezygnowali nadawcy publiczni z Grecji i Francji. Pierwszy kraj miał być reprezentowany przez utwór "Sarantapenta Kopelies" wykonywany przez Temisa Adamantidisa, jednak wycofali się z udziału kilka tygodni przed finałem imprezy.

26. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 4 kwietnia 1981 w Dublinie (Irlandia). Festiwal poprowadził Doireann Ní Bhriain. Udział wzięło 20 krajów. Był to rok debiutu Cypru, powrotu Izraela (po roku przerwy) i Jugosławii (po 5-letniej nieobecności). Włochy pierwszy raz zrezygnowały z udziału w konkursie, z powodu braku zainteresowania. Maroko również odmówiło udziału.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.

Dyrygenci[ | edytuj kod]

 • Portugalia - Luis Duarte
 • Luksemburg - Jean Claudric
 • Norwegia - Sigurd Jansen
 • Wielka Brytania - Ronnie Hazlehurst
 • Turcja - Garo Mafyan
 • Finlandia - Ossi Runne
 • Szwajcaria - Joan Amils
 • Cypr - Martyn Ford
 • Szwecja - Anders Berglund
 • Austria - Richard Osterreicher
 • Belgia - Jack Say
 • Hiszpania - Miguel Ángel Varona
 • Dania - Allan Botschinsky
 • - Zvonimir Skerl
 • Izrael - Silvio Nanssi Brandes
 • Holandia - Rogier van Otterloo
 • Irlandia - Noel Kelehan
 • Niemcy - Norbert Daum
 • Powracający artyści[ | edytuj kod]

  W finale 27. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział kilku artystów, którzy wzięli udział w konkursie w poprzednich latach. Holenderska wokalistka Stella Maessen reprezentowała swój kraj podczas imprezy w 1970 roku, jako członkini zespołu Hearts of Soul, a siedem lat później wystąpiła w barwach Belgii z grupą Dream Express. Grecka artystka Anna Vissi zadebiutowała w konkursie w 1980 roku, podobnie jak Sally Ann Triplett, członkini zespołu Bardo reprezentującego Wielką Brytanię, która wystartowała wówczas jako wokalistka formacji Prima Donna. Fatima Padinha i Teresa Miguel z portugalskiego zespołu Doce pojawiły się w stawce konkursowej podczas finału 18. Konkursu Piosenki Eurowizji jako część grupy Gemini, natomiast Jahn Teigen reprezentował wówczas Norwegię. W barwach kraju dwukrotnie wystąpiła także Anita Skorgan, która wcześniej zgłosiła się do udziału w konkursach w 1977 i 1979 roku.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
  15. Konkurs Piosenki Eurowizji 1970 odbył się 21 marca 1970 roku, w Amsterdamie (Holandia). W konkursie brało udział tylko 12 państw. Finlandia, Norwegia, Portugalia i Szwecja zbojkotowały konkurs przez nierozstrzygnięty remis w 1969 roku.
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.

  Reklama