• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1982

  Przeczytaj także...
  24. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 31 marca 1979 w audytorium Usyszkina Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Jerozolimie. Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  27. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 24 kwietnia 1982 w Harrogate International Centre w Harrogate (w hrabstwie North Yorkshire) przez brytyjskiego nadawcę publicznego British Broadcasting Company (BBC), dzięki zwycięstwu reprezentantów Wielkiej Brytanii - zespołu Bucks Fizz podczas konkursu w 1981 roku.

  Bucks Fizz – brytyjska grupa muzyczna, która powstała w roku 1981 roku w celu rywalizacji w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie (Irlandia). Zwyciężyli piosenką "Making Your Mind Up" w składzie: Bobby G, Cheryl Baker, Mike Nolan i Jay Aston. 26. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 4 kwietnia 1981 w Dublinie (Irlandia). Festiwal poprowadził Doireann Ní Bhriain. Udział wzięło 20 krajów. Był to rok debiutu Cypru, powrotu Izraela (po roku przerwy) i Jugosławii (po 5-letniej nieobecności). Włochy pierwszy raz zrezygnowały z udziału w konkursie, z powodu braku zainteresowania. Maroko również odmówiło udziału.

  Koncert finałowy prowadził Jan Leeming, a zwyciężczynią została Nicole, reprezentantka Niemiec z piosenką "Ein bißchen Frieden" autorstwa Ralpha Siegela i Bernda Meinungera, za która otrzymała 161 punktów.

  Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]

  W finale 27. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 18 krajów. Z uczestnictwa zrezygnowali nadawcy publiczni z Grecji i Francji. Pierwszy kraj miał być reprezentowany przez utwór "Sarantapenta Kopelies" wykonywany przez Temisa Adamantidisa, jednak wycofali się z udziału kilka tygodni przed finałem imprezy.

  Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Dyrygenci[ | edytuj kod]

 • Portugalia - Luis Duarte
 • Luksemburg - Jean Claudric
 • Norwegia - Sigurd Jansen
 • Wielka Brytania - Ronnie Hazlehurst
 • Turcja - Garo Mafyan
 • Finlandia - Ossi Runne
 • Szwajcaria - Joan Amils
 • Cypr - Martyn Ford
 • Szwecja - Anders Berglund
 • Austria - Richard Osterreicher
 • Belgia - Jack Say
 • Hiszpania - Miguel Ángel Varona
 • Dania - Allan Botschinsky
 • - Zvonimir Skerl
 • Izrael - Silvio Nanssi Brandes
 • Holandia - Rogier van Otterloo
 • Irlandia - Noel Kelehan
 • Niemcy - Norbert Daum
 • Powracający artyści[ | edytuj kod]

  W finale 27. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział kilku artystów, którzy wzięli udział w konkursie w poprzednich latach. Holenderska wokalistka Stella Maessen reprezentowała swój kraj podczas imprezy w 1970 roku, jako członkini zespołu Hearts of Soul, a siedem lat później wystąpiła w barwach Belgii z grupą Dream Express. Grecka artystka Anna Vissi zadebiutowała w konkursie w 1980 roku, podobnie jak Sally Ann Triplett, członkini zespołu Bardo reprezentującego Wielką Brytanię, która wystartowała wówczas jako wokalistka formacji Prima Donna. Fatima Padinha i Teresa Miguel z portugalskiego zespołu Doce pojawiły się w stawce konkursowej podczas finału 18. Konkursu Piosenki Eurowizji jako część grupy Gemini, natomiast Jahn Teigen reprezentował wówczas Norwegię. W barwach kraju dwukrotnie wystąpiła także Anita Skorgan, która wcześniej zgłosiła się do udziału w konkursach w 1977 i 1979 roku.

  25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg. Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Tabela punktacyjna finału[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  15. Konkurs Piosenki Eurowizji 1970 odbył się 21 marca 1970 roku, w Amsterdamie (Holandia). W konkursie brało udział tylko 12 państw. Finlandia, Norwegia, Portugalia i Szwecja zbojkotowały konkurs przez nierozstrzygnięty remis w 1969 roku.
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).
  Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.