• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1980

  Przeczytaj także...
  24. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 31 marca 1979 w audytorium Usyszkina Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Jerozolimie. Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg.

  Nederlandse Omroep Stichting (wym. [ˈneːdərˌlɑntsə ˈʔɔmrup ˌstɪxtɪŋ]; pol. Holenderska Firma Nadawcza), skrótowo NOS – holenderski nadawca publiczny. Jest jedną z organizacji nadawczych tworzących Nederlandse Publieke Omroep (NPO). Ma szczególny obowiązek tworzenia wiadomości i programów sportowych dla trzech holenderskich publicznych kanałów telewizyjnych i holenderskich publicznych stacji radiowych. Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Finał konkursu wygrał Johnny Logan, reprezentant Irlandii z utworem „What’s Another Year”, za który otrzymał łącznie 143 punkty.

  Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

  Izraelska telewizja IBA, jako zwycięzca konkursu w 1979 roku, miała pierwszeństwo w organizacji kolejnego konkursu. Stacja odrzuciła jednak propozycję z powodu braku możliwości finansowych do organizacji międzynarodowego widowiska drugi rok z rzędu. Telewizja nie otrzymała wsparcia od lokalnego rządu. Planowany termin koncertu finałowego, ustalony przez Europejską Unię Nadawców (EBU), kolidował z Izraelskim Dniem Pamięci ofiar wojen, więc kraj nie uczestniczył w widowisku. Gospodarzem konkursu została holenderska telewizja NOS, która wydała 725 tys. dolarów na organizację konkursu.

  Monako uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1959 roku. Od czasu debiutu, konkursem w kraju zajmuje się monakijski nadawca publiczny Télé Monte Carlo (TMC).Johnny Logan, właśc. Seán Patrick Michael Sherrard (ur. 13 maja 1954 we Frankston, w pobliżu Melbourne) – irlandzki wokalista i kompozytor, trzykrotny zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji – podczas finału w 1980 i 1987 roku jako wykonawca, a w 1992 jako autor zwycięskiej propozycji.

  W 1980 roku nie pokazano krótkich filmów przed występami konkursowymi (tzw. "pocztówek"). Zamiast tego prezenterzy z poszczególnych krajów zapowiadali ze sceny występ swojego reprezentanta.

  Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]

  W konkursie wzięli udział nadawcy publiczni z dziewiętnastu krajów, w tym m.in. debiutująca telewizja z Maroka. Z konkursu wycofały się telewizje z Izraela i Monako.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Tabela punktacyjna[ | edytuj kod]

  Powracający artyści[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa konkursu
 • Israel Broadcasting Authority (IBA) - izraelski nadawca radiowo-telewizyjny, z siedzibą w Jerozolimie. Pierwszy kanał telewizyjny uruchomiono w 1968 r., a radiowy w 1948 r.Maroko wystąpiło w Konkursie Piosenki Eurowizji tylko raz – podczas 25. edycji festiwalu w 1980 roku. Konkursem w kraju zajął się wówczas publiczny nadawca Société nationale de radiodiffusion et de télévision (SNRT).
  Warto wiedzieć że... beta

  Izrael uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1973 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się izraelski nadawca publiczny Israel Broadcasting Authority (IBA).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.069 sek.