• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1978

  Przeczytaj także...
  Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:Alphabeta – izraelski zespół muzyczny, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1978 razem z Izharem Cohenem z piosenką "A-Ba-Ni-Bi" w barwach Izraela.
  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

  23. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 22 kwietnia 1978 w Paryżu, we Francji. Wystąpiło 20 krajów, w tym powracająca Turcja i Danią, która wróciła po 12-letniej przerwie. Konkurs pierwszy raz poprowadziła więcej niż jedna osoba – konferansjerami zostali Denise Fabre i Léon Zitrone.

  Jizhar Kohen (hebr.: יזהר כהן, ang. Izhar Cohen, ur. 13 marca 1951 w Tel Awiwie) – izraelski muzyk, piosenkarz i aktor, zwycięzca 23. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1978 roku. Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).

  Konkurs po raz pierwszy wygrał Izrael, reprezentowany przez zespół Jizhar Kohen & Alphabeta, który wykonał utwór „A-Ba-Ni-Bi”. Zwycięski występ to piosenka miłosna zaśpiewana w izraelskim odpowiedniku amerykańskiego slangu Ubbi dubbi. Tytuł oznacza „Kocham Cię”.

  Poza 20 uczestniczącymi krajami, konkurs transmitowany był na żywo w Jugosławii, Tunezji, Maroko, Jordanie, Polsce, Czechosłowacji, Dubaju, Hongkongu, w ZSRR, w NRD i na Węgrzech.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

  Był to pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji, w którym Grecja i Turcja wzięły udział razem; Grecja zadebiutowała w 1974, ale rok później zrezygnowała z konkursu przez turecką inwazję na Cypr w 1974, protestując przeciwko udziałowi Turcji w konkursie. Grecja później powróciła do rywalizacji w 1976 roku z piosenką o kryzysie Cypru „Panayia Mou, Panayia Mou” (angielską wersję zatytułowano „The death of Cyprus” – „Śmierć Cypru”). Poza tym wzięli udział w 1977 z utworem „Mathima Solfege”, a Turcja nie wzięła w nim udziału, protestując przeciwko udziałowi „wroga”.

  19. Konkurs Piosenki Eurowizji 1974 odbył się 6 kwietnia 1974 roku w Wielkiej Brytanii. BBC zgodziło się zorganizować festiwal zamiast Luksemburgu, który wygrał dwa lata z rzędu (w 1972 i 1973 roku) i nie miał funduszy na organizację kolejnego konkursu. W konkursie udział wzięło 17 krajów. Debiut zaliczyła Grecja, natomiast z rywalizacji o Grand Prix zrezygnowała Francja. Prowadzącą konkursu, już po raz czwarty, została Katie Boyle (wcześniej prowadziła Konkurs w 1960, 1963 i 1968 roku).Grecja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Dotychczas kraj wziął udział 34 razy w konkursie, odniósł jedną wygraną - w 2005 Elena Paparizou wykonała "My Number One".

  Wygrana Izraela spowodowała problemy w kilku krajach Afryki Północnej i Afryce Środkowej, które transmitowały konkurs, mimo że nie brały w nim udziału. Nawiązując do książki autorstwa historyka Johna F. Kennedy’ego O’Connora „Konkurs Piosenki Eurowizji – Historia Prawdziwa”, kiedy wygrana Izraela była już pewna, wiele arabskich stacji przerwało nadawanie konkursu. Jordanian TV zakończyło program zdjęciem bukietu żonkili, potem oświadczyło, że to Belgia wygrała konkurs (ostatecznie zajęła 2. miejsce).

  Denise Fabre (ur. 5 września 1942) − była francuską osobowością telewizyjną. Była prowadzącą w Konkursie Piosenki Eurowizji 1978 roku we Francji z Léon Zitrone.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Tabela punktacyjna[ | edytuj kod]

  Kraje uczestniczące w 1978 roku

       Kraje, które uczestniczyły w finale

       Kraje, które uczestniczyły w przeszłości, ale nie w 1978 roku

  Powracający artyści[ | edytuj kod]

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Zawiera również zwroty w języku angielskim.

  Kraje, nadawcy i komentatorzy[ | edytuj kod]

  Każdy krajowy nadawca (wraz z Izraelem) także wysłał komentatora na konkurs, który miał za zadanie relacjonować konkurs w języku narodowym dla transmisji.

  22 kwietnia jest 112. (w latach przestępnych 113.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 253 dni. Inwazja turecka na Cypr – atak Turcji na terytorium Cypru w lecie 1974 w odpowiedzi na juntę czarnych pułkowników na Cyprze. Podczas inwazji więcej niż jedna czwarta ludności Cypru została usunięta z zajętej północnej części wyspy, gdzie Grecy cypryjscy stanowili 80% ludności. Oprócz tego około 60.000 Turków cypryjskich wyemigrowało z południa na północ po zakończeniu konfliktu. Siły tureckie stanowiły 40 000 żołnierzyi 20 000 bojowników Turków cypryjskich, a po drugiej stronie stanęło 12 000 żołnierzy cypryjskich i 2000 greckich. Najazd turecki zakończył się proklamowaniem uznawanej jedynie przez Turcję Tureckiej Republiki Cypru Północnego i podziałem wyspy wzdłuż monitorowanej przez ONZ zielonej linii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paris 1978 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-08-10. [dostęp 2017-06-25].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]





  Warto wiedzieć że... beta

  Afryka Środkowa - region Afryki, obejmujący środkową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Środkowej zalicza się:
  A-Ba-Ni-Bi (hebr. ‏א-ב-ני-בי‎) – singel izraelskiego piosenkarza Jizhara Kohena i zespołu Alphabeta, wydany w 1978 i umieszczony na ich wspólnym albumie studyjnym, zatytułowanym Make a Little Love. Piosenkę napisali Ehud Manor i Nurit Hirsz.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Dania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 i do tej pory wzięła w nim udział 48 razy. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca publiczny Danmarks Radio (DR).
  Izrael uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1973 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się izraelski nadawca publiczny Israel Broadcasting Authority (IBA).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.