• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 1969

  Przeczytaj także...
  De troubadour – singiel niderlandzkiej piosenkarki Lenny Kuhr, wydany w 1969. Piosenkę napisała we współpracy z Davidem Hartsemą. Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).
  Kirsti Sparboe (ur. 7 grudnia 1946 w Tromsø) – norweska wokalistka muzyki pop oraz aktorka. Jej kariera opiera się głównie na występach na Eurowizji.

  14. Konkurs Piosenki Eurowizji 1969 został zorganizowany 29 marca 1969 roku w Teatro Real w Madrycie przez hiszpańskiego nadawcę publicznego Televisión Española.

  Finał konkursu wygrały reprezentantki czterech krajów: Salomé z Hiszpanii (z piosenką „Vivo cantando”), Lulu z Wielkiej Brytanii („Boom Bang-a-Bang”), Lenny Kuhr z Holandii („De troubadour”) i Frida Boccara z Francji („Un jour, un enfant”), które zajęły ex aequo pierwsze miejsce z wynikiem 18 punktów.

  Televisión Española (TVE) − hiszpańska telewizja publiczna, nadająca od 1956. Wchodzi w skład grupy RTVE, której zadaniem jest przygotowanie programu radiowego i telewizyjnego na terenie Hiszpanii. TVE finansowana jest z wpływów z dotacji publicznych. Od stycznia 2010 roku nie nadaje reklam.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.

  Lokalizacja[ | edytuj kod]

  Dzięki wygranej Massiel, reprezentantki Hiszpanii w 13. Konkursie Piosenki Eurowizji, prawo do organizacji konkursu w 1969 otrzymał nadawca Televisión Española. Konkurs odbył się w madryckim Teatro Real, który został odrestaurowany w 1966 jako sala koncertowa m.in. dla Hiszpańskiej Orkiestry Narodowej oraz Orkiestry Symfonicznej RTVE.

  Boom Bang-a-Bang – singiel brytyjskiej piosenkarki Lulu, wydany w 1969. Piosenkę napisali Alan Moorhouse i Peter Warne. Romuald – imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "ten, który zdobył sławę dzięki swemu panowaniu".

  Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

  Za projekt sceny odpowiadał Salvador Dalí. Pierwszy raz w historii Konkursu Piosenki Eurowizji cztery kraje zremisowały na pierwszym miejscu z 18 punktami na koncie. W związku z brakiem regulaminowego zapisu o rozstrzyganiu remisów, zwyciężyły wszystkie cztery państwa.

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.OBE Lulu Kennedy-Cairns, wł. Marie McDonald McLaughlin Lawrie, najbardziej znana pod scenicznym imieniem Lulu (ur. 3 listopada 1948 w Lennoxtown, East Dunbartonshire, Szkocja) – szkocka piosenkarka, kompozytorka, modelka, aktorka i osobowość telewizyjna.

  Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]

  W konkursie wzięli udział nadawcy publiczni z szesnastu krajów. Z konkursu wycofała się telewizja z Austrii, która tłumaczyła decyzję brakiem chęci na udział w konkursie w kraju rządzonym przez Francisco Franco.

  W konkursie wystąpiło kilku wykonawców, którzy w przeszłości uczestniczyło w konkursie. Po raz trzeci Norwegię w konkursie reprezentowała Kirsti Sparboe, która wcześniej wystąpiła w finałach w 1965 i 1967. Reprezentująca Niemcy Siw Malmkvist wystąpiła w barwach Szwecji w finale konkursu w 1960. Przedstawiciel Luksemburga Romuald reprezentował Monako podczas konkursu w 1964. Simone de Oliveira z Portugalii wcześniej reprezentowała kraj w konkursie w 1965. Reprezentant Belgii Louis Neefs wystąpił w barwach kraju także w konkursie w 1967.

  12. Konkurs Piosenki Eurowizji 1967 odbył się 8 kwietnia 1967 w Wiedniu (Austria). Konkurs prowadziła Erika Vaal, a wygrała go brytyjska reprezentantka Sandie Shaw z utworem "Puppet on a String".Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Dyrygenci
 •  Belgia – Francis Bay
 •  Finlandia – Ossi Runne
 •  Francja – Franck Pourcel
 •  Niemcy – Hans Blum
 •  Irlandia – Noel Kelehan
 •  Włochy – Ezio Leoni
 •  Luksemburg – Augusto Algueró
 •  Monako – Hervé Roy
 •  Holandia – Frans de Kok
 •  Norwegia – Øivind Bergh
 •  Portugalia – Ferrer Trindade
 •  Hiszpania – Augusto Algueró
 •  Szwecja – Lars Samuelson
 •  Szwajcaria – Henry Mayer
 •  Wielka Brytania – Johnny Harris
 •  Jugosławia – Miljenko Prohaska
 • Wyniki[ | edytuj kod]

  Tabela punktacyjna finału

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Reprezentantka Francji
  2. Reprezentantka Holandii
  3. Reprezentantka Hiszpanii
  4. Reprezentantka Wielkiej Brytanii
  5. Zwycięska piosenka reprezentacji Francji
  6. Zwycięska piosenka reprezentacji Holandii
  7. Zwycięska piosenka reprezentacji Hiszpanii
  8. Zwycięska piosenka reprezentacji Wielkiej Brytanii

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Francisco Franco Bahamonde, właśc. Francisco Paulino Hermenegildo Teódulo Franco y Bahamonde Salgado Pardo (wym. [fɾanˈθisko ˈfɾaŋko]; ur. 4 grudnia 1892 w Ferrol, zm. 20 listopada 1975 w Madrycie) – hiszpański dyktator wojskowy. Przywódca nacjonalistów w czasie hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939), szef Państwa Hiszpańskiego (hiszp. Jefe del Estado Español, 1936–1975), premier rządu, naczelny dowódca sił zbrojnych i przewodniczący Falangi (FET y JONS, od 1958 Ruch Narodowy), tytułowany Przywódcą Ostatecznej Krucjaty i Hiszpańskiej Schedy, Liderem Wojny Wyzwoleńczej przeciw Komunizmowi i jego Współsprawcom (El Caudillo de la Última Cruzada y de la Hispanidad, El Caudillo de la Guerra de Liberación contra el Comunismo y sus Cómplices). Salvador Dalí, właśc.: Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol (ur. 11 maja 1904 w Figueres, Hiszpania, zm. 23 stycznia 1989 tamże) – hiszpański malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).
  Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).
  Konkurs Piosenki Eurowizji 1960 – 5. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 29 marca 1960 roku w Royal Festival Hall w Londynie przez brytyjskiego nadawcę British Broadcasting Corporation (BBC).
  Jugosławia uczestniczyła 27 razy. Zadebiutowała w 1961 roku i uczestniczyła aż do roku 1992. Jugosławia jako jedyny socjalistyczny kraj, aktywnie uczestniczył w konkursach organizowanych przez Europejską Unię Nadawców.
  Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.
  Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).
  Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.861 sek.