Konklawe 1342

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konklawe 5-7 maja 1342 – trzecie konklawe okresu tzw. „niewoli awiniońskiej papieży” i drugie z kolei, które odbywało się w Awinionie. W jego wyniku papieżem został Klemens VI.

Kuria Rzymska – organ, przez który papież sprawuje swoją władzę. Kuria składa się z dykasterii i innych urzędów, z których każdy ma swój zakres działania, co wiąże się z odpowiedzialnością oraz odpowiednimi kompetencjami. Najważniejszymi działami Kurii są Sekretariat Stanu oraz kongregacje. Kolejne miejsca w hierarchii zajmują rady i komisje papieskie. Oprócz stałych urzędów papież może zwoływać konsystorze Kolegium Kardynalskiego w celu wyjaśnienia szczególnie trudnych kwestii. Powołano w szczególności Komisję Kardynalską ds. Organizacji i Problemów Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, która zajmuje się zarządzaniem finansami Watykanu. Kuria stanowi osobisty personel papieża i jej organizacja zależy całkowicie od niego.Gozzio Battaglia (ur. 1270 w Rimini, zm. 10 czerwca 1348 w Awinionie) – włoski duchowny katolicki, kardynał, w latach 1335 - 1336 biskup Vaision. W latach od 1335 do 1338 roku tytularny łaciński patriarcha Konstantynopola.. Od 1338 kardynał-prezbiter Santa Prisca.

Śmierć Benedykta XII[ | edytuj kod]

Papież Benedykt XII zmarł 25 kwietnia 1342 roku. Na początku swojego pontyfikatu pragnął on powrotu z Awinionu do Rzymu i przeznaczył spore sumy na remonty Bazyliki Watykańskiej i Bazyliki Laterańskiej. Niespokojna sytuacja we Włoszech (w tym w samym Rzymie) spowodowała jednak, że szybko porzucił te plany i rozpoczął budowę pałacu papieskiego w Awinionie. Ponadto sprowadził z Rzymu znaczną część kościelnych archiwów i powiększył i tak już sporą przewagę Francuzów w Kolegium Kardynalskim. Zdominowana przez Francuzów kuria papieska była niechętna powrotowi nad Tyber.

Imbert Dupuis (ur. w XIII w. – zm. 26 maja 1348) – krewny papieża Jana XXII, który na konsystorzu 18 grudnia 1327 mianował go kardynałem-prezbiterem SS. XII Apostoli. Uczestniczył w konklawe 1334 i konklawe 1342. Kamerling Św. Kolegium Kardynałów od 11 lipca 1340. W 1340 został kardynałem-protoprezbiterem. Zmarł w Awinionie, będąc już w bardzo zaawansowanym wieku.Giovanni Colonna (ur. w 1295 w Rzymie − zm. 3 lipca 1348 w Awinionie) − włoski kardynał z potężnego rzymskiego rodu arystokratycznego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Konklawe (łac. conclave, zamknięte pomieszczenie w budynku, pokój) – ogólne zgromadzenie kardynałów, zwoływane po 15, maksymalnie po 20 dniach od śmierci lub rezygnacji papieża (tyle czasu mają nieobecni kardynałowie na przybycie na spotkanie), poprzedzone okresem Sede vacante. Okres poprzedzający rozpoczęcie konklawe po śmierci papieża reguluje konstytucja Universi Dominici Gregis. Jednak w przypadku rezygnacji, papież może wydać dekret, w którym skróci obowiązek zwołania konklawe po upływie minimum 15 dni.
Jean-Raymond de Comminges (ur. prawdopodobnie ok. 1285 w Comminges − zm. 20 listopada 1348 w Awinionie) − francuski kardynał.
Klemens V (łac. Clemens V, właśc. Bertrand de Got; ur. ok. 1260 w Villandraut, zm. 20 kwietnia 1314 w Roquemaure) – papież w okresie od 5 czerwca 1305 do 20 kwietnia 1314.
Narbona (fr. Narbonne oksytański Narbona, łac. Narbo) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Aude.
Pontyfikat – w Kościele katolickim okres sprawowania władzy przez papieża lub biskupa. Pochodzi od łac. słowa pontifex (pol. budowniczy mostów), a oznaczającego pontyfika – kapłana należącego do kapłańskiego kolegium w starożytnym Rzymie. Termin pontificatus oznaczający początkowo władzę pontyfika przeniesiono później na władzę papieża i biskupa.
Bertrand du Pouget (ur. 1280 w Castelnau-Montratier − zm. 3 lutego 1352 w Villeneuve-lès-Avignon) − francuski kardynał okresu niewoli awiniońskiej.
Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.

Reklama