Konkatedra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykładowe konkatedry w Polsce
Konkatedra w Prabutach
Konkatedra w Kamieniu Pomorskim
Konkatedra w Gdańsku
Konkatedra w Kwidzynie
Konkatedra w Suwałkach
Konkatedra w Zielonej Górze
Konkatedra w Warszawie

Konkatedra, współkatedra, kościół konkatedralny – drugi kościół archidiecezji lub diecezji, druga siedziba ordynariusza.

Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego (ukr. Українська Греко-Католицька Церква) – większy arcybiskupi Kościół wschodni działający obecnie na terenie Ukrainy oraz wśród diaspory ukraińskiej, uznający władzę i autorytet papieża.Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu – kościół farny w Kołobrzegu. Świątynia rzymskokatolicka wybudowana w XIV w stylu gotyckim, halowa, pięcionawowa. Od 1972 konkatedra diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Najczęstszym powodem ustanawiania w diecezji konkatedry są zmiany stolic diecezji (np. konkatedra w Chełmży) lub chęć wyróżnienia jakiegoś kościoła z uwagi na jego znaczenie w diecezji lub archidiecezji (np. konkatedra w Olsztynie została ustanowiona przy kościele farnym z uwagi na rezydowanie przy nim arcybiskupa warmińskiego).

Archidiecezja szczecińsko-kamieńska (łac. Archidioecesis Sedinensis-Caminensis) – jedna z czternastu archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce ustanowiona przez Jana Pawła II 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Archidiecezja szczecińsko-kamieńska nawiązuje tradycją do istniejącej w latach 1140-1535 rzymskokatolickiej diecezji pomorskiej z siedzibą biskupią w Wolinie (do 1188 r.) i Kamieniu Pomorskim (do 1535 r.)Konkatedra Świętej Trójcy w Chełmży – dawna katedra biskupstwa chełmińskiego. Od 1982 roku Bazylika mniejsza a od 1994 roku konkatedra diecezji toruńskiej.

Konkatedry w Polsce[ | edytuj kod]

| edytuj kod]

 • Kościół katolicki obrządku łacińskiego
  1. konkatedra w Chełmży (diecezja toruńska)
  2. konkatedra w Gdańsku (archidiecezja gdańska)
  3. konkatedra w Gołdapi (diecezja ełcka)
  4. konkatedra w Kamieniu Pomorskim (archidiecezja szczecińsko-kamieńska)
  5. konkatedra w Kołobrzegu (diecezja koszalińsko-kołobrzeska)
  6. konkatedra w Kwidzynie (diecezja elbląska)
  7. konkatedra w Lubaczowie (diecezja zamojsko-lubaczowska)
  8. konkatedra w Olsztynie (archidiecezja warmińska)
  9. konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim (diecezja kaliska)
  10. konkatedra w Prabutach (diecezja elbląska)
  11. konkatedra w Sokołowie Podlaskim (diecezja drohiczyńska)
  12. konkatedra w Stalowej Woli (diecezja sandomierska)
  13. konkatedra w Suwałkach (diecezja ełcka)
  14. konkatedra w Warszawie (diecezja warszawsko-praska)
  15. konkatedra w Zielonej Górze (diecezja zielonogórsko-gorzowska)
  16. konkatedra w Żywcu (diecezja bielsko-żywiecka)
 • Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego
  1. konkatedra w Gdańsku (eparchia wrocławsko-gdańska)
  2. konkatedra w Warszawie (archieparchia przemysko-warszawska)

  | edytuj kod]

 • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
  1. konkatedra Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim (diecezja warszawsko-bielska – metropolitalna)
  2. konkatedra Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim (diecezja warszawsko-bielska)
  3. konkatedra w Chełmie (diecezja lubelsko-chełmska)
  4. konkatedra w Gdańsku (diecezja białostocko-gdańska)
  5. konkatedra w Piotrkowie Trybunalskim (diecezja łódzko-poznańska)
  6. konkatedra w Przemyślu (diecezja przemysko-gorlicka)
  7. konkatedra w Poznaniu (diecezja łódzko-poznańska)
  8. konkatedra w Szczecinie (diecezja wrocławsko-szczecińska)

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Paweł Malecha, Edifici di culto nella legislazione canonica, Pontificia Università Gregoriana, Roma 2002, pp. 42-47.
 • Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Poznaniu – prawosławna cerkiew konkatedralna oraz parafialna. Należy do dekanatu Łódź diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Diecezja drohiczyńska – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii białostockiej. Położona jest na obszarze wschodniej Polski, niemal w całości na terenie Podlasia. Została proklamowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II dnia 5 czerwca 1991 r., podczas liturgii mszalnej na błoniach pod Białymstokiem, a powiększona 25 marca 1992 roku bullą Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus. W jej skład weszły wówczas trzy dekanaty z diecezji siedleckiej: węgrowski, sokołowski, sterdyński oraz część dekanatów: liwskiego, łosickiego i janowskiego.
  Diecezja zielonogórsko-gorzowska - jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii szczecińsko-kamieńskiej (położona w zachodniej Polsce) ustanowiona diecezją gorzowską w 1972, a następnie diecezją zielonogórsko-gorzowską 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Podzielona jest na 30 dekanatów i 266 parafii, w tym 22 zakonne. Nawiązuje do historycznej diecezji lubuskiej, istniejącej w latach 1124-1598.
  Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").
  Diecezja koszalińsko-kołobrzeska (łac. Dioecesis Coslinensis-Colubreganus, niem. Bistum Köslin-Kolberg) – jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego w metropolii szczecińsko-kamieńskiej ustanowiona 28 czerwca 1972, położona na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Jest następczynią biskupstwa kołobrzeskiego istniejącego w latach 1000–1007.
  Diecezja kaliska – jedna z dwóch diecezji obrządku łacińskiego w metropolii poznańskiej erygowana 25 marca 1992 bullą papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae populus.
  Diecezja łódzko-poznańska – diecezja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego utworzona w 1948. Graniczy z diecezjami: warszawsko-bielską, białostocko-gdańską, lubelsko-chełmską, przemysko-nowosądecką i wrocławsko-szczecińską.
  Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny – jeden z kanonicznych Kościołów prawosławnych, obejmujący swoją jurysdykcją wszystkie parafie prawosławne na terenie Polski. W dyptychu lokalnych autokefalicznych cerkwi prawosławnych wymieniany na miejscu 12 według dyptychu greckiego, a na miejscu 13 według dyptychu rosyjskiego. Spowodowane jest to różnymi terminami nadania autokefalii przez Konstantynopol i Moskwę. Według danych GUS, Kościół liczy 504 150 wiernych i jest drugim pod względem liczebności Kościołem w Polsce. Opiece tego kościoła podlega także jedna diecezja prawosławna w Brazylii.

  Reklama