Kongres Narodowy Palau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek Kongresu Narodowego Palau

Kongres Narodowy Palau (Olbiil era Kelulau) – dwuizbowy parlament (organ władzy ustawodawczej) Palau. Składa się z Izby Przedstawicieli (izba niższa) oraz Senatu (izba wyższa). Siedzibą Kongresu Narodowego jest Melekeok.

Palau, Republika Palau (ang. Republic of Palau, palau Belau, Beluu era Belau) – wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji, ok. 1160 km na południe od Guam, ok. 800 km na wschód od Filipin i 3200 km na południe od Tokio. Obejmuje zachodnią część archipelagu Karolinów oraz 4 pojedyncze wyspy koralowe (Sonsorol, Merir, Pulo Anna i Tobi) i atol Helen (łącznie ponad 250 wysp).Izba Przedstawicieli Palau – izba niższa Kongresu Narodowego Palau. W skład Izby Przedstawicieli wchodzi 16 członków (po jednym z każdego okręgu), wybieranych na czteroletnie kadencje. Izba Przedstawicieli Palau powstała w 1981 roku, po ogłoszeniu przez Palau niepodległości. Żaden z członków Izby Przedstawicieli ósmej kadencji (2009-2012) nie należy do partii politycznej.

Izba Przedstawicieli składa się z 16 członków, a Senat z 9 senatorów. Członkowie obu izb wybierani są na czteroletnie kadencje w wyborach powszechnych. W Kongresie Narodowym nie są reprezentowane żadne partie polityczne.

Obecnie (2010) trwa ósma kadencja Kongresu Narodowego Palau. Poprzednie kadencje:

 1. kadencja 1981-1984
 2. kadencja 1985-1988
 3. kadencja 1989-1992
 4. kadencja 1993-1996
 5. kadencja 1997-2000
 6. kadencja 2001-2004
 7. kadencja 2005-2008
 8. kadencja 2009-2012

Biblioteka Kongresu Palau[ | edytuj kod]

Biblioteka Kongresu Palau, znajdująca się w budynku Kongresu Narodowego, została utworzona 18 sierpnia 1981 roku. W swoich zbiorach posiada kilka tysięcy woluminów. Biblioteka jest członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich. Zatrudnia 2 zawodowych bibliotekarzy.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Informacje o Palau na stronach Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych
 • palaugov.net
 • Warto wiedzieć że... beta

  Władza ustawodawcza, legislatywa, władza prawodawcza – element teorii podziału władz Johna Locke’a, a następnie Monteskiusza. Domeną władzy ustawodawczej jest według nich stanowienie powszechnie obowiązującego prawa.
  Parlament – w państwach o demokratycznych systemach władzy, najwyższy organ przedstawicielski, a jednocześnie zasadniczy organ władzy ustawodawczej.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Melekeok – miejscowość i stan na wyspie Babelthuap w Palau. 7 października 2006 na teren stanu Melekeok została oficjalnie przeniesiona stolica Palau (dotychczasową stolicą było miasto Koror). Kompleks budynków rządowych i parlamentu zbudowany został kilka kilometrów od miejscowości Melekeok w miejscu zwanym Ngerulmud (taką nazwę otrzymała nowa stolica kraju). Melekeok jest stolicą stanu. Miejscowość według danych szacunkowych na rok 2013 liczy 662 mieszkańców i jest siódmą co do wielkości w kraju.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama