Konferencja Episkopatu Lesotho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konferencja Episkopatu Lesotho (ang. Lesotho Catholic Bishops' Conference) – instytucja zrzeszająca biskupów Kościoła katolickiego w Lesotho z siedzibą w Maseru.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Przewodniczący[ | edytuj kod]

 • arcybiskup Maseru Alfonso Liguori Morapeli OMI (1972 – 1982)
 • biskup Mohale’s Hoek Sebastian Koto Khoarai OMI (1982 – 1987)
 • biskup Leribe Paul Khoarai (1987 – 1991)
 • biskup Qacha’s Nek Evaristus Thatho Bitsoane (1991 – 1997)
 • arcybiskup Maseru Bernard Mohlalisi OMI (1997 – 2002)
 • biskup Qacha’s Nek Evaristus Thatho Bitsoane (2002 – 2010)
 • arcybiskup Maseru Gerard Tlali Lerotholi OMI (2011 - nadal)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Giga-Catholic Information
 • Diecezja Leribe (łac.: Dioecesis Leribensis) – rzymskokatolicka diecezja w Lesotho, obejmująca swoim zasięgiem część terytorium kraju.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Diecezja Qacha’s Nek (łac.: Dioecesis Qachasnekensis) – rzymskokatolicka diecezja w Lesotho, obejmująca swoim zasięgiem część terytorium kraju.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Paul Khoarai (ur. 29 maja 1933 w Makoabengu, zm. 27 grudnia 2012) – sotyjski duchowny rzymskokatolicki, biskup Leribe.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Diecezja Mohale’s Hoek (łac.: Dioecesis Mohaleshoekensis) – rzymskokatolicka diecezja w Lesotho, obejmująca swoim zasięgiem część terytorium kraju.
  Lesotho lub Lesoto (wcześniej Basuto) – państwo w południowej Afryce, będące enklawą w Republice Południowej Afryki.

  Reklama