• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kondom des Grauens


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Orientacja seksualna – trwały emocjonalny, romantyczny i seksualny pociąg do osób określonej płci. Orientacja seksualna rozciąga się na kontinuum, od wyłącznego heteroseksualizmu do wyłącznego homoseksualizmu.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kondom des Grauens (niem. Kondom grozy) – niemiecki film niskobudżetowy z 1996 roku, wyreżyserowany przez Martina Walza, zrealizowany na podstawie komiksów Kondom des Grauens i Bis auf die Knochen autorstwa Ralfa Königa, niemieckiego rysownika związanego ze środowiskiem LGBT. Dystrybutorem filmu na Stany Zjednoczone jest wytwórnia Troma.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Romans (ang. romance novel) – jeden ze współczesnych, bardzo popularnych gatunków literackich. Także w Polsce. W 2011 roku romanse zajęły 4., w 2012 – 2. miejsce na liście najczęściej czytanych powieści. Romans skupia się zwykle na romantycznej miłości dwojga ludzi i na ich związku, a ich zakończenie jest „optymistyczne” i „emocjonalnie satysfakcjonujące”.

  Film łączy w sobie elementy wielu gatunków, takich jak film noir, romans, czarna komedia czy charakterystyczne dla kina klasy B horrory o dziwnych potworach. Przypisuje mu się przynależność do specyficznego podgatunku kina grozy, tzw. queer horror.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku. W jednej z obskurnych dzielnic działa motel Quickie, do którego osoby różnych orientacji przychodzą uprawiać seks z prostytutkami. W hotelu zaczyna dochodzić do dziwnych wydarzeń, w wyniku których kilku klientom odgryzione zostają członki. Policja obwinia o to ich partnerów seksualnych, jednak ci twierdzą zgodnie, że sprawcą okaleczeń jest prezerwatywa. Do hotelu wysłany zostaje pochodzący z Sycylii homoseksualny detektyw Mackeroni. Na miejscu spotyka Billy’ego, młodego i przystojnego chłopaka na godziny, z którym postanawia się zabawić. Upojne chwile przerywa hotelowa prezerwatywa, która atakuje Mackeroniego.

  LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).Film noir (wym. IPA: film nwaːr), czarny film lub czarne kino – nurt, stylistyka lub gatunek w kinie amerykańskim, wywodzący się z kina gangsterskiego, rozwijany głównie w latach 40. XX wieku i pierwszej połowie lat 50. XX wieku. Filmy noir unikają jasnego podziału na dobro i zło, pokazują często niewyjaśnione zbrodnie i perwersję, unikają moralizowania i happy endów. Do charakterystycznych elementów stylu noir należą m.in. silne kontrasty, operowanie cieniami, obrazy nocnego miasta. Typowymi bohaterami tego typu filmów są m.in. femme fatale, przeciętni ludzie wplątani przypadkowo w świat przestępczy oraz prywatni detektywi.

  W wyniku ataku Mackeroni traci prawe jądro, przez co sprawa zaczyna mieć dla niego wymiar osobisty. Mężczyzna nie może także zapomnieć o Billym – czuje, że jest to chłopak, z którym mógłby spędzić resztę swojego życia. Tymczasem krwiożercze prezerwatywy stają się coraz bardziej niebezpieczne, atakując już przechodniów na ulicach. Gdy jedna z prezerwatyw pozbawia członka republikańskiego kandydata na prezydenta, krucjata przeciwko kondomom wkracza w ostateczną fazę, a na mieszkańców Nowego Jorku pada blady strach.

  Troma – wytwórnia filmowa założona w 1974 roku przez dwójkę studentów uniwersytetu Yale, Lloyda Kaufmana i Michaela Herza.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Jak się okazuje, za całym procederem stoi doktor Riffleson – fanatyczka religijna, która porywa znanego naukowca, Borysa Smirnowa, aby produkował mordercze prezerwatywy. Nie podoba jej się to, że współczesny świat jest tak grzeszny. Jako że Biblia nie wspomina nic o zabezpieczeniu się podczas stosunku, postanawia od tego rozpocząć swoją krucjatę. Jej zamiary niweczy jednak Mackeroni.

  Czarna komedia – odmiana komedii, w której przedmiotem żartu są sprawy zwykle traktowane poważnie, np. śmierć, choroba, cierpienie, ułomność, wojna czy zbrodnia. Czarna komedia operuje elementami groteski oraz ironią słowną i sytuacyjną, często odwołując się do poetyki absurdu i surrealizmu.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Udo Samel – Luigi Mackeroni
 • Marc Richter – Billy
 • Peter Lohmeyer – Sam Hanks
 • Leonard Lansink – Bob „Babette” Miller
 • Iris Berben – Doktor Riffleson
 • Henning Schlüter – Robinson
 • Ron Williams – Komendant
 • Ralf Wolter – Profesor Borys Smirnow
 • Adriana Altaras – Chorwacka turystka
 • Evelyn Künneke – Wilma
 • Gerd Wameling – Nauczyciel
 • Meret Becker – Phyllis Higgins
 • Otto Sander – Pan Higgins
 • Monika Hansen – Pan Higgins
 • Hella von Sinnen – Detektyw Sally
 • Peter M. Krueger – Joe Baluga
 • Weijian Liu – Chińczyk
 • Georg-Martin Bode – Dick McGouvern
 • Lillemor Mallau – Kochanka McGouverna
 • Emanuela Mattioli – Kelnerka
 • Gode Benedix – Policjant
 • Corey James Harkins – Chłopiec, który znajduje kondom
 • Dina Leipzig – Dziwka
 • Ades Zabel – Transwestyta w Quickie
 • Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • Konsultantem ds. efektów specjalnych w filmie był H.R. Giger, jeden z twórców efektów specjalnych m.in. do Obcego: 8. pasażera Nostromo. Samym twórcą efektów specjalnych do Kondom des Grauens był Jörg Buttgereit, reżyser m.in. Nekromantika.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kondom des Grauens w bazie IMDb (ang.)
 • Kondom des Grauens w bazie Filmweb
 • Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.Homoseksualizm (z greki ὁμόιος homoios = taki sam, równy, i z łac. sexualis = płciowy), inaczej: homoseksualność – znaczenie słowa homoseksualizm w różnych kontekstach może być odmienne. Współcześnie termin homoseksualizm może mieć trzy różne znaczenia. Może być rozumiany jako zachowanie homoseksualne, kontakty seksualne z drugą osobą tej samej płci. W takim znaczeniu określa się na przykład kontakty homoseksualne więźniów. W drugim znaczeniu homoseksualizm oznacza stan, szczególne skłonności lub predyspozycje do angażowania się w kontakty seksualne z osobą tej samej płci. W takim znaczeniu jest używany w pytaniu, czy homoseksualizm jest chorobą. W trzecim znaczeniu homoseksualizm oznacza rolę społeczną rozumianą jako jedną z wielu ról istniejących w społeczeństwach. W krajach zachodnich istnieje tendencja to łączenia wszystkich trzech znaczeń w efekcie homoseksualiści wykazują określone zachowania ze względu na swoje predyspozycje, prowadząc jednocześnie określony styl życia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Queer horror to podgatunek horroru, który skupia się na postaciach i tematach LGBT. Do podgatunku zaliczają się zarówno dzieła zawierające postacie będące otwarcie LGBT, jak i te kodowane. Analogicznie, w zależności od daty powstania queer horroru, może on zawierać wątki otwarcie dotyczące seksualności, miłości lub uczucia wobec osób tej samej płci lub po prostu wrażliwości, która ma szczególne znaczenie dla osób LGBT.
  Nekromantik (pl. nekromantyczny) − niemiecki niskobudżetowy horror z 1987 roku w reżyserii Jörga Buttgereita. Film wywołał wiele kontrowersji, m.in. z powodu przedstawionych nekrofilskich scen erotycznych.
  Jörg Buttgereit (ur. 20 grudnia 1963 w Berlinie) - niemiecki reżyser i krytyk filmowy, głównie znany z nakręcenia kontrowersyjnego obrazu pt. Nekromantik, oraz jego kontynuacji Nekromantik 2.
  Prącie (łac. penis, pot. członek) – narząd kopulacyjny u samców ssaków. Penisa posiadają także inne kręgowce, np. wiele gadów oraz niektóre ptaki (kazuary, strusie).
  Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.
  Hans Rudolf Giger (Hans Ruedi Giger, znany jako H.R. Giger, czyt. [ˈɡi ɡɚ]) (ur. 5 lutego 1940 w Chur w Gryzonii, Szwajcaria) – szwajcarski malarz, znany ze stworzenia postaci ksenomorfa do filmu Obcy - ósmy pasażer Nostromo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.905 sek.