Komunistyczna Partia Grecji (marksistowsko-leninowska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komunistyczna Partia Grecji (marksistowsko-leninowska) (grec. Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (μαρξιστικό-λενινιστικό), ΚΚΕ(μ-λ); Kommounistiko Komma Elladas (marxistiko-leninistiko), KKE(m-l)) – grecka maoistowska partia polityczna.

Komunistyczna Organizacja Grecji (grec.Kommounistikì Orgànosi Ellàdas/Κομμουνιστική Οργάνωση Ελλάδας) – grecka lewicowa partia polityczna o profilu maoistowskim, powstała w styczniu 2003 roku. Partia jest członkiem lewicowej koalicji SYRIZA.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

Historia[ | edytuj kod]

KKE (ml) została założona w listopadzie 1976, w większości przez działaczy Organizacji Marksistów-Leninistów Grecji (OMLE), grupy maoistowskich rozłamowców z Komunistycznej Partii Grecji. Mniejsza część rozłamowców założyła Marksistowsko-Leninowską Komunistyczną Partię Grecji (ML-KKE).

Wybory parlamentarne w Grecji w 2009 – wcześniejsze wybory do greckiego parlamentu, Izby Deputowanych przeprowadzone 4 października 2009. Zwycięstwo opozycyjnego PASOK zakończyło 5-letnie rządy Nowej Demokracji premiera Karamalisa i doprowadziło do powstania rządu Jeoriosa Andreasa Papandreu.Komunistyczna Partia Grecji (nwgr. Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας ΚΚΕ / Kommounistikό Kόmma Elládas, ΚΚΕ) – grecka partia polityczna, założona w 1918 (do 1924 pod nazwą Socjalistyczna Partia Robotnicza Grecji) jako sekcja Międzynarodówki Komunistycznej. Zdelegalizowana w 1936, wskutek zamachu stanu, przeprowadzonego, z poparciem monarchy, przez propagującego faszyzm generała Ioannisa Metaksasa. Bezpośrednią przyczyną zamachu stała się możliwość wejścia posłów KPG w koalicję, tworzącą przyszły rząd. Rozwiązano parlament, w praktyce uniemożliwiona została też działalność związkowa, strajki tłumiono przy użyciu dużych oddziałów wojska, czasem też ostrej amunicji. Członkowie KPG podlegali pobiciom i więzieniu, jednak proponowano im zwolnienie, w zamian za publiczne wyrażenie skruchy i zobowiązanie się do zaprzestania krytyki władz. Antykomunistyczne represje nie przybrały ówcześnie skrajnych form, znanych z Niemiec czy Hiszpanii, mimo identycznej, typowo faszystowskiej zewnętrznej szaty władzy oraz faszystowskiej propagandy.

W 1982 większa część członków partii opuściła ugrupowanie.

Udział w wyborach[ | edytuj kod]

Partia po raz pierwszy wystartowała w wyborach parlamentarnych w 1989, jednak do wyborów w 2004 liczba głosów oddanych na ugrupowanie nie przekraczała 10 tysięcy. W wyborach w 2004 partia uzyskała 10 754 głosów (0,15%), natomiast w wyborach w 2007 17 541 głosów (0,24%). W wyborach w 2009 roku na partię głos oddało 10 213 wyborców (0,15%). W wyborach parlamentarnych w 2012 roku startując w koalicji z Marksistowsko-Leninowską Komunistyczną Partią Grecji (ML-KKE) uzyskała 16,049 głosów (0,25%).

Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.Marksistowsko-Leninowska Komunistyczna Partia Grecji (grec. Μ-Λ Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας, Marxistiko-Leninistiko Kommunistiko Komma Elladas) – grecka skrajnie lewicowa i maoistowska partia polityczna.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Maoizm (chiń. upr.: 毛泽东思想; chiń. trad.: 毛澤東思想; pinyin: Máo Zédōng Sīxiǎng; dosł. „Myśl Mao Zedonga”) jest wariantem ideologii komunistycznej, rozwinięciem marksizmu-leninizmu opartym na ideach przywódcy Komunistycznej Partii Chin Mao Zedonga. Maoizm jako odrębna ideologia ujawnił się w 1958 r. proklamowaniem kursu "trzech czerwonych sztandarów" (alternatywna wobec radzieckiej droga budowy komunizmu). Po rozbiciu radykalnej "bandy czworga" przez pragmatyków (1976-1977) został praktycznie wyparty przez dengizm, który w latach 90. XX w. uzupełniła Zasada Trzech Reprezentacji Jiang Zemina. Maoizm przyjęły m.in. komunistyczne partie w Chinach, Albanii, Malezji, Indonezji, Tajlandii, Birmie, Indiach (Komunistyczna Partia Indii - Marksistowsko-Leninowska), Nepalu (Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska)), Australii, Peru (Sendero Luminoso). Najsilniejsze wpływy w Europie Zachodniej zdobyli maoiści w Holandii, Portugalii, Belgii i Norwegii. Wśród polskich komunistów zwolennikiem maoizmu był Kazimierz Mijal, a współcześnie Organizacja Czerwonej Gwardii. Maoizm inspirował też ruchy kontestacyjne w rozwiniętych krajach kapitalistycznych (Maj 1968) i organizacje partyzanckie w wielu krajach Trzeciego Świata.

Reklama