Komu bije dzwon (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komu bije dzwon (ang. For Whom the Bell Tolls) – amerykański film wojenny z 1943 roku w reżyserii Sama Wooda, zrealizowany na kanwie powieści Ernesta Hemingwaya pod tym samym tytułem.

Ingrid Bergman (ur. 29 sierpnia 1915 w Sztokholmie, zm. 29 sierpnia 1982 w Londynie) – aktorka szwedzka, zarówno filmowa jak i teatralna.Katina Paksinu (gr. Κατίνα Παξινού), właśc. Ekaterini Konstandopulu (gr. Αικατερίνη Κωνσταντοπούλου, ur. 17 grudnia 1900 w Pireus, zm. 22 lutego 1973 w Atenach) − grecka aktorka filmowa i teatralna. Laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Komu bije dzwon.

Film był kasowym hitem w 1943. Nominowano go do dziewięciu Oscarów. Ostatecznie zdobył jednego – dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Katina Paxinou).

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Planujący misję partyzanci

Akcja filmu dzieje się w 1937 roku, podczas hiszpańskiej wojny domowej. Robert Jordan (Gary Cooper) otrzymuje ryzykowną misję w górach. Pilar (Katina Paxinou), która dowodzi tutejszym oddziałem posiada zdolność przepowiadania przyszłości. Przydziela mu do pomocy Maríę (Ingrid Bergman), młodą kobietę doświadczoną przez wojnę. Para spędza noc w jaskini, czuwając, aby w odpowiednim momencie wysadzić most.

Komu bije dzwon (For Whom the Bell Tolls) – powieść Ernesta Hemingwaya, opublikowana w 1940. Obok opowiadania Stary człowiek i morze jest uważana za najważniejsze dzieło autora. Opowiada ona o oddziale partyzanckim walczącym po stronie Republikanów podczas hiszpańskiej wojny domowej. Jest studium psychologicznym człowieka będącego świadkiem okrucieństw wojny.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Złote Globy dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Oscar za najlepszą scenografię (ang. Academy Award for Best Production Design) – nagroda przyznawana scenografom filmowym i dekoratorom wnętrz przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1929, czyli od samego początku istnienia nagród.
Hans Dreier (ur. 21 sierpnia 1885 w Bremie; zm. 24 października 1966 w Bernardsville) – niemiecki scenograf filmowy. W latach 1927-1950 naczelny scenograf w amerykańskiej wytwórni filmowej Paramount Pictures. Trzykrotny laureat Oscara.
Film wojenny (dramat wojenny) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.
Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria nagrody Oscara przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej dla aktora, który wyróżniał się grą w drugim planie. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana 4 marca 1937 roku podczas 9. ceremonii wręczenia Oscarów i nieprzerwanie przyznawana jest do dziś. Rozdanie nagród poprzedza głosowanie w którym uczestniczą tylko sami aktorzy. Po głosowaniu liczone są głosy których większość wskazuje zwycięzcę.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama