Kompresja falkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kompresja falkowaalgorytm wydajnej, lecz stratnej kompresji, oparty na transformacie falkowej.

SPIHT (ang. Set Partitioning In Hierarchical Trees) jest algorytmem stratnego kodowania obrazów, używającym transformaty falkowej.Grafika rastrowa – prezentacja obrazu za pomocą pionowo-poziomej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli na monitorze komputera, drukarce lub innym urządzeniu wyjściowym.

Głównie kojarzona jest z kompresją rastrowej grafiki komputerowej, chociaż rodzaj danych, które można kompresować, nie jest zdeterminowany.

Popularnymi realizacjami falkowej kompresji grafiki są: JPEG 2000, Tarkin, SPIHT, MrSID, Dirac, Snow, Pixlet, EZW.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • falki
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Przetwarzanie sygnałów cyfrowych (materiały dydaktyczne AGH)
 • Kompresja stratna — metoda zmniejszania liczby bitów potrzebnych do wyrażenia danej informacji, które nie dają gwarancji, że odtworzona informacja będzie identyczna z oryginałem. Dla niektórych danych algorytm kompresji stratnej może odtworzyć informację w sposób identyczny.Falki (z ang. wavelet) – rodziny funkcji zbioru liczb rzeczywistych w zbiór liczb rzeczywistych, z których każda jest wyprowadzona z funkcji-matki (z tzw. funkcji macierzystej) za pomocą przesunięcia i skalowania:
  Warto wiedzieć że... beta

  Algorytm – w matematyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Słowo "algorytm" pochodzi od starego angielskiego słowa algorism, oznaczającego wykonywanie działań przy pomocy liczb arabskich (w odróżnieniu od abacism – przy pomocy abakusa), które z kolei wzięło się od nazwiska, które nosił Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi (أبو عبد الله محمد بن موسى الخوارزمي), matematyk perski z IX wieku.
  Dirac - falkowy kodek obrazu stworzony przez brytyjską telewizję BBC i rozwijany jako wolne oprogramowanie. Pierwszym zastosowaniem kodeka na masową skalę była transmisja Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
  Tarkin – eksperymentalny kodek obrazu tworzony przez fundację Xiph.org w ramach projektu multimedialnego Ogg. Jego rozwój został wstrzymany w bardzo wczesnej fazie w związku z pracami nad kodekiem Theora.

  Reklama