Kompleks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Astronomia[ | edytuj kod]

 • Kompleks H
 • Kompleks Taurydów
 • Kompleks Taurydów – duża grupa 4 rojów meteorów pochodząca od jednego macierzystego obiektu, jakim jest Kometa Enckego oraz ciał powstałych w wyniku wyrzutu materii z tej komety.Kompleks (łac. complexio ‘połączenie’, ‘wyrównanie’) – zbiór myśli, słów, wyobrażeń silnie skojarzonych z pewną inną ważną i silnie zabarwioną emocjonalnie myślą, która zwykle bywa wyparta ze świadomości, stłumiona (myśl taką zwie się niekiedy jądrem kompleksu). Powrót do świadomości tego jądra kompleksu wywołuje zwykle nieprzyjemne afekty, takie jak lęk, niepokój, wstyd. Z tego względu istnieje silna tendencja do unikania, zapominania jądra kompleksu a także wszystkich innych myśli i słów, które na drodze skojarzeń mogą przywieść do świadomości niechcianą, wypartą myśl (jądro kompleksu).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zbiór sympleksów K {displaystyle {mathcal {K}}} nazywamy kompleksem symplicjalnym jeśli spełnia on następujące warunki:
  Związki kompleksowe (kompleksy, związki koordynacyjne) – związki chemiczne, które w swoim składzie chemicznym zawierają jeden lub więcej atomów centralnych, otoczonych przez inne atomy lub grupy atomów zwane ligandami, przy czym przynajmniej jedno wiązanie atomu centralnego z ligandem ma charakter wiązania koordynacyjnego.
  Kompleks krystaliczny skorupy ziemskiej, jeden zdwóch głównych kompleksów skał, obok kompleksu osadowego, tworzących skorupę Ziemi.
  Kompleks polski – powieść Tadeusza Konwickiego, opublikowana w Zapisie w 1977. Była to pierwsza polska powieść wydana w obiegu niezależnym.
  Kompleks wad wrodzonych – określenie grupy wad narządów znajdujących się w jednej okolicy ciała podczas rozwoju zarodkowego i ze względu na tą bliskość uszkodzonych przez nieznany czynnik działający w tym czasie. Rzeczywista patogeneza kompleksów wad jest nieznana; o ile udowodni się etiologię naczyniową, powinny być zaliczone do sekwencji malformacyjnych.
  Kompleks H (Complex H) – skupisko gazowych obłoków HVC (High Velocity Cloud - „chmura o dużej prędkości”) obiegające Drogę Mleczną w czasie około miliarda lat. Została odkryta w 1971 przez Dietera i Hulsboscha. Nazwa kompleksu pochodzi od pierwszej litery nazwiska drugiego z odkrywców. Obłok ten jest też nazywany HVC 131+1-200.
  Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują.

  Reklama