Kometa typu Chirona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kometa typu Chironakometa krótkookresowa, należąca do grupy komet o parametrach orbity podobnych do Chirona.

Parametr Tisseranda – używany w mechanice nieba parametr stosowany na rozwiązanie problemu trzech ciał. Parametr ten jest wykorzystywany głównie na określenie wpływu Jowisza na orbitalny ruch wokół Słońca planetoid i komet znajdujących się w wewnętrznej części Układu Słonecznego.(2060) Chiron, inaczej 95P/Chiron – małe ciało Układu Słonecznego zaliczane do planetoid z grupy centaurów (w tym kontekście używane jest pierwsze oznaczenie) oraz do komet okresowych (drugie oznaczenie). Krąży pomiędzy orbitami Saturna i Urana. Chiron ma średnicę pomiędzy 148 a 208 km, krąży w średniej odległości 13,71 j.a. od Słońca. Został odkryty 18 października 1977 przez Charlesa Kowala w obserwatorium astronomicznym na Mount Palomar. Nazwa planetoidy pochodzi od Chirona, jednego z najbardziej znanych centaurów w mitologii greckiej.

Według definicji Harolda F. Levisona i Martina J. Duncana są to komety, których półoś wielka jest większa niż półoś wielka Jowisza (a>aJowisza) oraz parametr Tisseranda jest większy od 3 (TJ>3). Nazwa komet typu Chirona pochodzi od 95P/Chirona, ciała zaliczanego zarówno do planetoid jak i do komet. Komety tego typu nie pochodzą od jednego wspólnego przodka.

Półoś wielka - jest to połowa większej osi elipsy. Elipsa ma dwie osie symetrii, a każda z nich składa się z dwóch półosi. Na dłuższej osi elipsy znajdują się dwa tak zwane ogniska. Analogiczne półoś mała definiowana jest jako połowa mniejszej osi elipsy.Centaury – małe ciała Układu Słonecznego, które poruszają się wokół Słońca po orbitach pomiędzy orbitami Jowisza i Neptuna. Wykazują one cechy pośrednie pomiędzy planetoidami i kometami, niektóre posiadają nawet słabą komę.

Przykłady[ | edytuj kod]

 • 39P/Oterma
 • 95P/Chiron
 • 165P/LINEAR
 • 166P/NEAT
 • 167P/CINEOS
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rodziny komet
 • Centaury (planetoidy)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Definicja komety typu Chirona według Levisona i Duncana (ang.). W: JPL Small-Body Database Browser [on-line]. [dostęp 2016-02-03].
  Rodziny komet – komety okresowe należą do rodzin, powiązanych z jakimiś planetami – znaczy to, że ich orbity w najbardziej od Słońca oddalonym punkcie znajdują się w okolicach trajektorii jednej z planet. Wyróżnia się rodziny Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Okresy obiegu komet z rodziny Jowisza wynoszą zazwyczaj kilka lat, Saturna od 13 do 20, Urana 27-50, a Neptuna 50-100 lat. Obecnie znamy około 400 komet należących do rodziny Jowisza, 8 należących do rodziny Saturna, 6 do rodziny Urana, 10 do rodziny Neptuna. Orbity 5 komet znajdują się w odległości zbliżonej do orbity Plutona, a 8 komet należy do jeszcze jednej rodziny, której aphelium orbity znajduje się daleko poza orbitą Plutona. Komety powiązane z tymi planetami w rodziny są często określane mianem krótkookresowych, gdyż czas w jakim obiegają one Słońce to zazwyczaj maksymalnie "tylko" kilkadziesiąt lat.
  Reklama