Kolumbijska Partia Komunistyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolumbijska Partia Komunistyczna (hiszp. Partido Comunista Colombiano, PCC) – partia polityczna w Kolumbii.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Historia[ | edytuj kod]

Partia powstała w 1930 roku. Zajmowała pozycje promoskiewskie. W 1939 roku odnotowała spadek liczby członków. Spowodowane było to negatywnym odbiorem paktu Ribbentrop-Mołotow i zbliżenia ZSRR do III Rzeszy. W 1944 roku zmieniła nazwę na Partia Socjaldemokratyczna. Do pierwotnej nazwy powróciła w 1947 roku. W 1964 roku sformowała zbrojne skrzydło. W 1966 roku komunistyczne oddziały zreorganizowały się, tworząc Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC). W kolejnych latach FARC zerwała więzi z Kolumbijską Partią Komunistyczną. Rebelianci utworzyli odrębną Kolumbijską Podziemną Partię Komunistyczną (PCCC). W 1985 roku członkowie partii uczestniczyli w powołaniu Unii Patriotycznej. W 2005 roku zasiliła szeregi koalicji Alternatywny Biegun Demokratyczny. W 2012 roku została z koalicji usunięta. W 2017 roku podjęła się współpracy z ugrupowaniem Rewolucyjna Alternatywna Siła Ludowa, które wywodzi się z FARC.

Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przewodniczącym partii jest Jaime Caycedo Turriago.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Ideology and Social Change in Latin America s. 194
 2. Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-09-06].
 3. Communism in History and Theory: Asia, Africa, and the Americas s. 5
 4. Maurice Lemoine: O pokój w Kolumbii (pol.). monde-diplomatique.pl. [dostęp 2017-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-09)].
 5. Diana Jean Schemo: Colombia's Death-Strewn Democracy (ang.). nytimes.com. [dostęp 2017-09-08].
 6. Expulsión del partido comunista desata crisis en el Polo Democrático (hiszp.). caracol.com.co. [dostęp 2017-09-08].
 7. Colombian Communist Party, FARC Seek 2018 Election Alliance (ang.). telesurtv.net. [dostęp 2017-09-08].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • pod redakcją June Nash, Juan Corradi, Hobart Spalding: Ideology and Social Change in Latin America. 1977. ISBN 978-0-415-60132-0.
 • Donald F. Busky: Communism in History and Theory: Asia, Africa, and the Americas. ISBN 978-0-275-97733-7.
 • Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Alternatywny Biegun Demokratyczny (hiszpański Polo Democrático Alternativo) – kolumbijska lewicowa koalicja wyborcza, powstała w grudniu 2005 roku. Składa się z Niezależnego Bieguna Demokratycznego i Demokratycznej Alternatywy.
  Pakt Ribbentrop-Mołotow, IV rozbiór Polski – umowa międzynarodowa z 23 sierpnia 1939 roku, będąca formalnie paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, która zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym, stanowiącym załącznik do oficjalnego dokumentu umowy, dotyczyła rozbioru terytoriów lub rozporządzenia niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  FARC-EP (hiszp. Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo, pol. Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii - Armia Ludowa) – najstarsza, największa i o największym potencjale kolumbijska organizacja partyzancka biorąca udział w wojnie domowej w tym kraju. Przez rząd Kolumbii i wiele innych krajów uważana za organizację terrorystyczną. FARC-EP uważa się za agrarną platformę polityczną chłopstwa i ruch antyimperialistyczny inspirowany przez boliwarianizm.

  Reklama