Kolor magii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolor magii (ang. The Colour of Magic) – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1983 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1994 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to pierwsza część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o przygodach Rincewinda.

Ewa Dorota Malinowska-Grupińska (ur. 6 lutego 1956 w Warszawie) – polska tłumaczka, wydawca i działaczka samorządowa, od 2007 przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.Świat Dysku – wieloksiąg napisany przez Terry’ego Pratchetta, którego akcja toczy się w fikcyjnym świecie w kształcie dysku.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Tytułowy "kolor magii" to (fikcyjny) ósmy kolor tęczy – oktaryna, kolor wyobraźni. Barwa ta może występować tylko w świecie tak przesyconym magią jak Świat Dysku. Towarzyszy ona większości zaklęć. Widzą ją magowie oraz koty. Głównym bohaterem powieści jest niezbyt zdolny, ale posiadający genialny instynkt przetrwania mag Rincewind. Zostaje on przewodnikiem pierwszego turysty na Dysku: bajecznie bogatego, beztroskiego Dwukwiata. Dzięki ich przygodom czytelnik poznaje obyczaje, kulturę oraz geografię Świata Dysku i jego największego miasta, Ankh-Morpork, leżącego nad Ankh – jedyną na Dysku rzeką, której wodę można kroić nożem. Poza głównymi postaciami pojawiają się również inni bohaterowie ze Świata Dysku, w tym Śmierć – antropomorficzna personifikacja, występująca w większości książek opisujących Świat Dysku. Przedstawieni są również bogowie Świata Dysku i część ich zajęć.

Ronald William Kirby, znany jako Josh Kirby (ur. 27 listopada 1928 w Waterloo w Sefton, zm. 23 października 2001 w Shelfanger koło Diss) – brytyjski malarz, grafik, twórca okładek do książek fantastycznych oraz plakatów filmowych. Najbardziej znany z ilustracji do serii Świat Dysku Terry’ego Pratchetta.Terry Pratchett, właśc. Terence David John Pratchett (ur. 28 kwietnia 1948 w Beaconsfield, zm. 12 marca 2015) – brytyjski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny’ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórczości na potrzeby sztuk teatralnych i gier komputerowych.

Bezpośrednią kontynuacją Koloru magii jest kolejna powieść cyklu – Blask fantastyczny.


Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego, gdy Słońce oświetla krople wody w atmosferze ziemskiej. Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła, załamującego się i odbijającego wewnątrz kropli wody (np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego.Piotr W. Cholewa zwany często PWCem (czytaj PeWuC) (ur. 1955) – polski tłumacz oraz działacz polskiego fandomu fantastycznego.
Warto wiedzieć że... beta

Ankh-Morpork – fikcyjne miasto, największa aglomeracja Świata Dysku, zamieszkiwana przez wszelkie gatunki żyjących na Dysku istot rozumnych. Najsławniejszą i najstarszą dzielnicą są Mroki.
Blask fantastyczny (ang. The Light Fantastic) – humorystyczna powieść fantasy Terry’ego Pratchetta, wydana w 1986 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1995 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka (​ISBN 83-7337-048-X​). Jest to druga część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o Rincewindzie.
Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

Reklama