Kolej kabinowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolej linowa na Hohtälli

Kolej kabinowa – rodzaj napowietrznej kolei linowej, która transportuje turystów lub narciarzy z dolnej stacji na górną stację, i w przeciwnym kierunku, w dwóch kabinach.

Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.Kolej linowa – środek transportu, w którym gondola, krzesło, narciarz trzymający orczyk lub wagon towarowy porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną (Istnieją systemy, gdzie lina nośna stanowi jednocześnie linę napędową).

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Kolej kabinowa różni się od kolei gondolowej wielkością wagoników oraz ich liczbą. Kolej kabinowa ma dwie duże kabiny, będące dla siebie przeciwwagą. Przeważnie lina nośna jest nieruchoma, a dwie kabiny połączone są liną napędową. W przypadku kolei kabinowej na stacjach dolnej i górnej kabiny nie są wyprzęgane, a zatrzymują się przy peronach, pozwalając pasażerom na opuszczenie kabiny, a kolejnym osobom na zajęcie miejsca w wagonach. Duże koleje kabinowe mogą pomieścić nawet 150 osób (jak np. kolej na Hohtälli w ośrodku narciarskim Zermatt w Szwajcarii).

Peron jest to element przystanku, dworca kolejowego lub autobusowego służący do bezpiecznego wsiadania i wysiadania podróżnych oraz ładowania bagażu.Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.

Koleje kabinowe w Polsce[ | edytuj kod]

W Polsce działa jedna kolej kabinowa:

 • dwuodcinkowa kolej linowa na Kasprowy Wierch – z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach (1936). Po przebudowie w latach 2007–2008 jej wagony mają pojemność 60 osób.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Marek Baran: Koleje linowe i wyciągi narciarskie w Polsce. Historia i dzień dzisiejszy. Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, 2010. ISBN 978-83-7729-036-1.
 • Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.Kolej gondolowa – rodzaj kolei linowej, która wwozi turystów lub narciarzy na górną stację w kilkuosobowych wagonikach podwieszonych na linie nośno-napędowej. Poza wielkością wagoników, tym różni się od kolei kabinowej, że w przypadku tej ostatniej, dana kolej ma jedynie 2 kabiny, będące dla siebie przeciwwagą i przeważnie lina nośna jest nieruchoma, a dwie kabiny połączone są liną napędową. Na stacjach dolnej i górnej (lub większej liczbie) gondole są wyprzęgane i spowalniają swój ruch, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zermatt – miejscowość w Szwajcarii w kantonie Valais, położona na wysokości 1610 m n.p.m. u podnóża Matterhornu.
  Kolej linowa „Kasprowy Wierch” – całoroczna kolej linowa z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach. W całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.

  Reklama