Kolej gondolowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolej gondolowa – rodzaj napowietrznej kolei linowej, która transportuje turystów lub narciarzy z dolnej stacji na górną stację, i w przeciwnym kierunku, w kilkuosobowych wagonikach, podwieszonych na linie nośno-napędowej.

Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.Kolej linowa – środek transportu, w którym gondola, krzesło, narciarz trzymający orczyk lub wagon towarowy porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną (Istnieją systemy, gdzie lina nośna stanowi jednocześnie linę napędową).

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Kolej gondolowa różni się od kolei kabinowej wielkością wagoników oraz ich liczbą. Kolej kabinowa ma dwie duże kabiny, będące dla siebie przeciwwagą, które poruszają się po nieruchomej linie nośnej. Kabiny te ciągnięte są drugą, ruchomą liną napędową.

Szczyrk (niem. Schirk) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym.Kolej linowa na Szyndzielnię – całoroczna kolej gondolowa z Olszówki (dzielnica Bielska-Białej) na Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim, w granicach administracyjnych tego miasta.

W przypadku kolei gondolowej jednocześnie porusza się wiele gondoli (kilkanaście - kilkadziesiąt), wprzęgniętych za pomocą automatycznych sprzęgów do jednej liny nośno-napędowej, będącej w stałym ruchu. Na stacjach dolnej i górnej gondole są wyprzęgane z liny i kierowane na szynę obiegową, gdzie spowalniają swój ruch, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Po wymianie pasażerów są one ponownie wprzęgane do poruszającej się liny. Gondole (kabiny) kolei gondolowych najczęściej mieszczą 4, 6 lub 8 osób. Największe pojedyncze gondole mieszczą nawet 28 osób (np. wybudowana w 2018 roku kolejka na Klein Matterhorn). Z reguły mają zewnętrzne kosze na narty, które w sezonie letnim mogą być zastępowane wieszakami na rowery. Niektóre koleje gondolowe mają dwie, lub trzy liny (napędowa, nośna). Najczęstsza prędkość gondoli to 5 lub 6 m/s.

Kolej gondolowa „Stóg Izerski” – całoroczna kolej gondolowa z gondolami 8-osobowymi, z Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski w Górach Izerskich. Funkcjonuje w ramach ośrodka Ski & Sun Świeradów-Zdrój. Kolej wybudował Doppelmayr/Garaventa-Gruppe, a jej operatorem jest Sobiesław Zasada Sp. z o.o.Jaworzyna Krynicka lub Jaworzyna (1114 m) – szczyt w Beskidzie Sądeckim, znajdujący się na obszarze gminy Muszyna w pobliżu Krynicy-Zdroju, najwyższy w Paśmie Jaworzyny.

Koleje gondolowe w Polsce[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Koleje gondolowe w Polsce.

W Polsce działają 4 koleje gondolowe na terenie górskim:

 • kolej gondolowa na Szyndzielnię – z Bielska-Białej na Szyndzielnię (1953, przebudowana w latach 1994-1995),
 • kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką – z Krynicy-Zdroju na Jaworzynę Krynicką (1997),
 • kolej gondolowa na Stóg Izerski – ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski (2009),
 • kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską – ze Szczyrku na Halę Skrzyczeńską (2017).
 • Funkcjonuje również jedna kolejka na terenie miasta:

  Kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską – kolej gondolowa z gondolami 10-osobowymi, ze Szczyrku na Halę Skrzyczeńską w Beskidzie Śląskim. Funkcjonuje w ramach Szczyrk Mountain Resort. Została uruchomiona 22 grudnia 2017. Stóg (stosowana jest także nazwa Stóg Izerski odnosząca się jednak do osady, zlokalizowanej w miejscu schroniska, krótko po II wojnie światowej Kwarc, czes. Stoh, niem. Heufuder, 1105 m n.p.m.) – jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich, położony na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, w pobliżu granicy polsko-czeskiej, w gminie Mirsk.
 • kolej gondolowa „Polinka” we Wrocławiu, ma tylko dwie gondole (2013).
 • Ponadto istnieją 2 systemy mieszane – połączenie na jednej linie kolei gondolowej z koleją krzesełkową:

 • kolej linowa „Elka” w Parku Śląskim w Chorzowie (2013),
 • kolej w Stacji Narciarskiej Zieleniec w Dusznikach-Zdroju (2015).
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Marek Baran: Koleje linowe i wyciągi narciarskie w Polsce. Historia i dzień dzisiejszy. Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, 2010. ISBN 978-83-7729-036-1.
 • Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką – całoroczna kolej gondolowa z Krynicy-Zdroju na Jaworzynę Krynicką w Beskidzie Sądeckim. Funkcjonuje w ramach Stacji Narciarskiej Jaworzyna Krynicka. Jej właścicielem jest spółka Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolej krzesełkowa (nazywana także wyciągiem krzesełkowym) – rodzaj kolei linowej. Transportuje ona turystów na krzesełkach (kanapach). W odróżnieniu od wyciągów orczykowych i talerzykowych pozwala na wwożenie nie tylko narciarzy, ale także pieszych i rowerzystów, co umożliwia użytkowanie tego typu urządzeń nie tylko zimą, ale praktycznie przez cały rok. Dodatkowo jej konstrukcja umożliwia także transport turystów w dół stoku.
  Zieleniec (niem. Grunwald) – dzielnica Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych.
  Krynica-Zdrój (do 2002 Krynica, pot. Krynica Górska) – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krynica-Zdrój. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. Według danych z 31 grudnia 2008 miasto liczyło 11 085 mieszkańców.
  Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.
  Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW) również Park Śląski – park znajdujący się w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obecnie powierzchnię 620 ha lub, według innego źródła, 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, stanowi także kulturalne centrum otaczającej go aglomeracji.
  Kolej gondolowa „Polinka” we Wrocławiu – całoroczna kolej gondolowa we Wrocławiu, kursująca nad Odrą pomiędzy głównym kampusem Politechniki Wrocławskiej na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego, a Geocentrum przy ul. Na Grobli. Kolej wybudował Doppelmayr Garaventa Group, a jej operatorem jest Politechnika Wrocławska.
  Klein Matterhorn (niem. Mały Matterhorn) - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonie Valais, w okolicy miejscowości Zermatt oraz Matterhornu. Na szczyt prowadzi kolejka linowa, wybudowana w 1979 roku. Umożliwia ona łatwe wejście na pobliskie czterotysięczniki, między innymi Breithorn, Castor i Pollux. Górna stacja kolejki znajduje się na wysokości 3820m i jest najwyżej położoną kolejką w Europie.

  Reklama