Kokura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kokura (jap. 小倉市 Kokura-shi) – do 1963 roku miasto w prefekturze Fukuoka w Japonii. Od 1963 roku, kiedy połączono pięć miast, tworząc aglomerację Kitakiusiu i dołączając w tym Kokurę, utworzono z niej dwie dzielnice: Kokurakita-ku i Kokuraminami-ku.

Bockscar (spotykana jest także forma Bock’s Car) – samolot bombowy Boeing B-29 Superfortress, z którego 9 sierpnia 1945 roku zrzucono bombę atomową Fat Man na japońskie miasto Nagasaki. Był to jeden z dwóch przypadków bojowego użycia broni jądrowej w historii świata.Charles W. Sweeney (ur. 27 grudnia 1919 w Lowell, zm. 16 lipca 2004 w Bostonie) – generał United States Air Force, pilot bombowca, który zrzucił bombę atomową na Nagasaki.

Kokura była pierwotnym celem, na który 9 sierpnia 1945 roku miała być zrzucona druga bomba atomowa (Fat Man). Ze względu jednak na to, że miasto zasłaniały chmury, a major Charles Sweeney, pilot Boeinga B-29 Superfortress o nazwie własnej Bockscar, miał rozkaz bombardowania tylko przy dobrej widoczności, bombę zrzucono na cel rezerwowy: miasto Nagasaki. Kokura była celem rezerwowym pierwszego nalotu z użyciem bomby atomowej, trzy dni wcześniej.

"Fat Man" – nazwa bomby atomowej, która w dniu 9 sierpnia 1945 roku została zdetonowana nad japońskim miastem Nagasaki.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

W konsekwencji tych wydarzeń „szczęście Kokury" stało się popularnym w Japonii zwrotem oznaczającym nieświadome uniknięcie katastrofy. O tych zdarzeniach opowiada pierwszy epizod w filmie Petra ZelenkiGuzikowcy”, zatytułowany „Szczęście Kokury”.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Fosa wokół zamku

  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Most Tokiwa

 • Dworzec kolejowy

 • Dom towarowy

 • Sakura wokół zamku

 • Dom Ōgaia Mori, pisarza i lekarza

 • Warto wiedzieć że... beta

  Kokurakita (jap. 小倉北区 Kokurakita-ku) – jedna z siedmiu dzielnic Kitakiusiu, miasta w prefekturze Fukuoka.
  Boeing B-29 Superfortress (Superforteca) – amerykański ciężki bombowiec strategiczny produkcji zakładów Boeing, użytkowany przez lotnictwo armii Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Wypożyczone B-29 (88 egz.) były również używane przez Wielką Brytanię w latach 1950-1955 pod nazwą Boeing Washington.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kitakiusiu (jap. 北九州市 Kitakyūshū-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Fukuoka, na wyspie Kiusiu. Razem z Shimonoseki (na Honsiu) jest ważną częścią regionu cieśniny Kammon. Obszar ten obejmuje północną część Kiusiu i południową część prefektury Yamaguchi na Honsiu. Dwa główne miasta Kiusiu: Kitakiusiu i Fukuokę łączy lokalna część ogólnojapońskiej linii superszybkiej kolei Shinkansen.
  Ōgai Mori (jap. 森鷗外, Mori Ōgai), ur. 17 lutego 1862 w Tsuwano, zm. 8 lipca 1922 w Tokio) – japoński lekarz, pisarz, poeta, tłumacz.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Prefektura Fukuoka (jap. 福岡県, Fukuoka-ken) prefektura znajdująca się na wyspie Kiusiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Fukuoka (jap. 福岡市, Fukuoka-shi).

  Reklama