Kojot (mitologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kojot w canoe

Kojot jest mityczną postacią, często pojawiającą się w wierzeniach wielu rdzennych plemion Ameryki Północnej. Nazwę i niektóre cechy wyglądu zewnętrznego zawdzięcza kojotowi (Canis latrans). Zazwyczaj przedstawiany jest jako antropomorficzny osobnik płci męskiej. Innymi słowy zachowuje się jak człowiek np. chodzi na dwóch nogach, lecz równocześnie posiada wiele zewnętrznych cech zwierzęcych: futro, szpiczaste uszy, żółte oczy, ogon i pazury. Wygląd Kojota, przymioty jego charakteru, a także dokonania zmieniają się w zależności od kultury, w której ta postać występuje.

Czinukowie (ang. Chinook) – plemię Indian Ameryki Północnej znani ze swych umiejętności rybołówczych i handlowych. Zamieszkiwali ujście rzeki Columbia na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.Kojot preriowy, kojot, kujot, wilk preriowy Ameryki Północnej (Canis latrans) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae) o wyglądzie pośrednim między małym wilkiem i szakalem. Ma bardziej krępą budowę, krótszą szyję i ostrzejszy pysk niż wilk europejski. Zamieszkuje obszary od Alaski do Meksyku. Wyróżnia się ok. 19 podgatunków kojota.

Kojot dzieli wiele wspólnych cech z pojawiającym się w wierzeniach Krukiem, bądź Wroną.

Mitologia[ | edytuj kod]

Samo słowo „kojot” stanowiące nazwę zwierzęcia z rodziny psowatych pochodzi z języka nahuatl. Do Europy przywędrowało dzięki Hiszpanom. Jednak wśród rdzennych Amerykanów ów wyraz ma przynajmniej jeszcze jedno znaczenie - jest nazwą jednej z najpopularniejszych postaci pojawiającej się w indiańskiej mitologii.

Flathead (nazwa własna: Salish, pl. Płaskogłowi, Saliszowie, Salisze) — Indianie Ameryki Północnej zamieszkujący zachodnią Montanę. Używali języka flathead z rodziny salisz.Zapotekowie – grupa rdzennych mieszkańców Meksyku, zamieszkujących środkowo-wschodnią część obecnego stanu Oaxaca.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Loki – w mitologii nordyckiej olbrzym zaliczony w poczet bogów, symbol ognia i oszustwa. Syn olbrzyma Farbautiego i Laufey. Loki posiadał zdolność przemiany (w łososia, konia, ptaka, pchłę itp.), włącznie ze zmianą płci.
Nez Percé (z fr. Przekłute Nosy) – plemię Indian Ameryki Północnej z rodziny językowej penutian, zamieszkujące w przeszłości Płaskowyż na północnym zachodzie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Sami nazywają siebie Nimíipuu i współcześnie zamieszkują głównie rezerwat Nez Percé w stanie Idaho. Nazwę "Przekłute Nosy" nadali im na początku XIX w. francuscy podróżnicy z powodu charakterystycznej ozdoby nosa, popularnej wśród Indian z tego regionu. W historii zasłynęli głównie dzięki epopei Wodza Józefa z 1877 roku.
Kruk i wrona, ptaki należące wspólnie z gawronem do rodzaju Corvus, mają w kulturach europejskich bardzo zbliżoną symbolikę i znaczenie. Materiał językowy wskazuje na dawne przesunięcia semantyczne ich nazw (por. ros. ворон i chorw. gavran na określenie kruka), jak również na istnienie utrwalonych, zbiorczych określeń tych ptaków, np. ang. crow (kruk, wrona; obok raven – kruk), niem. Krähe (wrona, gawron). Świadczy to o łączeniu ptaków z rodzaju Corvus w jedną kategorię semantyczną, niekiedy nie dzieloną na gruncie języka i kultury na mniejsze jednostki.
Miwok (Miwokowie) - Indianie Ameryki Północnej, zamieszkujący obszar Kalifornii. Dzielili się na kilka grup lokalnych: Coast Miwok (Wybrzeża), Lake Miwok (Nadjeziorni), Bay Miwok/Saclan (Zatokowi), Plains Miwok (Równin) i Sierra Miwok (Górscy). Posługują się kilkoma dialektami z rodziny penutiańskich.
Winebagowie (nazwa własna Ho Chunk, ang. Winnebago) — plemię leśnych Indian Ameryki Północnej z siouańskiej rodziny językowej, które pierwotnie zamieszkiwało rejon dzisiejszego miasta Green Bay w stanie Wisconsin. Język Winebagów był niemal identyczny z dialektami trzech innych siouańskich plemion - Otów, Iowa i Myzurów, ale sposobem życia bardziej przypominali oni swoich algonkińskich sąsiadów. W języku Sauków i Lisów nazywano ich "Ludem znad Brudnej Wody", co sprawiło, że europejscy osadnicy przezywali ich czasem "śmierdzielami".
Menomini (ang. Menominee) plemię Indian Ameryki Północnej posługujące się w przeszłości językiem z rodziny języków algonkińskich.
Ohlone, znani również jako lud Costanoan. Zespół rdzennych grup etnicznych mieszkańców północnej Kalifornii, zamieszkujący tereny obecnych hrabstw: Santa Clara, San Francisco, Contra Costa oraz tereny wokół Zatoki Monterey i miasta Salinas.

Reklama