• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kojak  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  George Demosthenes Savalas (ur. 5 grudnia 1924 w Nowym Jorku, zm. 2 października 1985 w Westwood) – amerykański aktor pochodzenia greckiego. Młodszy brat aktora Telly’ego Savalasa. Brian Manion Dennehy (ur. 9 lipca 1938 w Bridgeport, zm. 15 kwietnia 2020 w New Haven) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Zdobywca Złotego Globu dla najlepszego aktora w miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę Williama „Willy’ego” Lomana w telewizyjnej wersji Śmierci komiwojażera (2000). Laureat Laurence Olivier Award oraz dwóch nagród Tony jako Willy Loman w spektaklu Śmierć komiwojażera (1999) i za rolę Jamesa Tyrone’a w przedstawieniu Zmierzch długiego dnia (2003). Początkowo zyskał uznanie za rolę szeryfa Willa Teasle’a w Rambo – Pierwsza krew (1982). Wystąpił w wielu filmach, w tym Park Gorkiego (1983), Silverado (1985), Kokon (1985), F/X (1986), Uznany za niewinnego (1990), Romeo i Julia (1996) i Rycerz pucharów (2015).

  Kojakamerykański serial kryminalny, emitowany w USA w latach 19731978.

  Krótki opis[ | edytuj kod]

  Tytułowym bohaterem serialu był porucznik Theo Kojak, pracujący w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku. Rolę główną grał Telly Savalas, podobnie jak jego bohater – Grek z pochodzenia. Porucznik Kojak doskonale znał nowojorski półświatek przestępczy i penetrując go potrafił rozwiązać powierzone mu sprawy. Pozorny cynizm oficera skrywał gołębie serce. Charakterystyczne cechy porucznika Kojaka to: łysa głowa, elegancki i staranny ubiór, widowiskowa umiejętność zapalania zapałki jedną ręką oraz kuliste lizaki, które jadł, próbując rzucić palenie. Lizaki takie w Polsce zwano „kojakami”.

  Telly Savalas, właśc. Aristotelis Savalas (ur. 21 stycznia 1922 w Garden City, zm. 22 stycznia 1994 w Universal City) – amerykański aktor filmowy pochodzenia greckiego; niezapomniany odtwórca roli porucznika Kojaka w popularnym serialu telewizyjnym z lat 70. Nominowany do nagrody Oscara za drugoplanową rolę w filmie Ptasznik z Alcatraz (1962; reż. John Frankenheimer).F. Murray Abraham, właściwie Fahrid Murray Abraham (ur. 24 października 1939 w Pittsburghu) – amerykański aktor filmowy i teatralny, prezenter telewizyjny.

  W Polsce serial wyświetlany był przez TVP w latach 70., a następnie dość rzadko powtarzany. W 2018 r. był emitowany na kanale TVS.

  W roku 1973 oraz w drugiej połowie lat 80. zrealizowano osiem pełnometrażowych filmów telewizyjnych, bazujących na serialu. W roku 1990 Theo Kojak został awansowany na inspektora.

  Podstawowa obsada[ | edytuj kod]

 • Telly Savalas – porucznik/inspektor Theo Kojak (117 odcinków)
 • Dan Frazer – kapitan Frank McNeil (117)
 • Kevin Dobson – detektyw Bobby Crocker (117)
 • George Savalas – detektyw Stavros (114)
 • Mark Russell – detektyw Saperstein (75)
 • Vince Conti – detektyw Rizzo (67)
 • Harvey Johannes Keitel (ur. 13 maja 1939 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy i teatralny, .Hector Elizondo (ur. 22 grudnia 1936 roku w zachodniej części Nowego Jorku) – aktor amerykański. Jego ojcem był Martin Echevarria Elizondo (Bask urodzony na statku płynącym z Hiszpanii do Portoryko), a matką pochodząca z Portoryko Carmen Medina. Jego rodzice pobrali się w Portoryko i przeprowadzili się do Nowego Jorku, zanim Hector i jego młodsza siostra Emma przyszli na świat.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tony Sirico (ur. 29 lipca 1942) jest amerykańskim aktorem, który zasłynął rolą Pauliego Gaultieri w serialu "Rodzina Soprano".
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Dan Frazer (ur. 20 listopada 1921 w Nowym Jorku, zm. 16 grudnia 2011 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, popularny dzięki roli kapitana Franka McNeila w serialu z lat 70. XX wieku – Kojak. Frazer zagrał ponadto gościnnie w kilkudziesięciu innych serialach. Karierę filmową rozpoczął w latach 50-tych.
  Christopher Walken, właśc. Ronald Walken (ur. 31 marca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser. Zdobywca Oskara dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1978, za rolę w Łowcy jeleni Michaela Cimino.
  Lizak – wyrób cukierniczy przeznaczony do lizania, najczęściej umieszczony na drewnianym lub plastikowym patyczku.
  James Howard Woods (ur. 18 kwietnia 1947 w Vernal w stanie Utah) – amerykański aktor, scenarzysta i reżyser filmowy i telewizyjny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.