Kochankowie muzyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kochankowie muzyki (tytuł oryg. The Music Lovers) to brytyjski dramat biograficzny z 1970 roku, napisany przez Melvyna Bragga oraz wyreżyserowany przez Kena Russella, z Richardem Chamberlainem i Glendą Jackson obsadzonymi w rolach głównych. Scenariusz filmu oparto na książce Beloved Friend − skompilowanej przez Catherine Drinker Bowen i Barbarę von Meck kolekcji prywatnej korespondencji, skupiającej się na życiu i karierze XIX-wiecznego rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Kochankowie muzyki to jeden z kilku biograficznych filmów Russella koncentrujących się na losach twórców muzycznych. Inne, podobne dzieła artysty to Elgar (1962), Song of Summer (1968), Mahler (1974), Tommy (1975) i Lisztomania (1975). Projekt uchodzi za kultowy.

Nadieżda von Meck (ros. Надежда Филаретовна фон Мекк) (ur. 10 lutego 1831 we wsi Znamienskoje, zm. 13 stycznia 1894 w Nicei lub Wiesbaden) – rosyjska mecenaska sztuki, znana głównie jako protektorka Piotra Czajkowskiego.Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Fabuła dotyczy kryzysów emocjonalnych Czajkowskiego. Widz poznaje szczegóły homoseksualnego romansu muzyka z hrabią Antonem Cziluwskim oraz przygląda się jego nieudanym relacjom z małżonką Antoniną Miliukową i beznadziejnie zakochaną protektorką Nadieżdą von Meck.

Henry Kenneth "Ken" Alfred Russell (ur. 3 lipca 1927 w Southampton, zm. 27 listopada 2011 w Londynie) - brytyjski reżyser filmowy.Modest Iljicz Czajkowski, ros. Модест Ильич Чайковский (ur. 1 maja/13 maja 1850 w Ałapajewsku, zm. 2 stycznia/15 stycznia 1916 w Moskwie) – rosyjski dramatopisarz, twórca librett do oper, brat Piotra.

Obsada[ | edytuj kod]

 • Richard ChamberlainPiotr Iljicz Czajkowski
 • Glenda Jackson − Antonina "Nina" Miliukowa
 • Max AdrianNikołaj Rubinstein
 • Christopher Gable − hrabia Anton Cziluwski
 • Kenneth ColleyModest Czajkowski
 • Izabella TeleżyńskaNadieżda von Meck
 • Maureen Pryor − matka Niny
 • Sabina Maydelle − Sasza Czajkowska
 • Andrew Faulds − Dawidow
 • Bruce Robinson − Aleksiej Sofronow
 • Consuela Chapman − matka Czajkowskiego
 • Imogen Claire − dama w bieli
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kochankowie muzyki w bazie IMDb (ang.)
 • Kochankowie muzyki w bazie Filmweb
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Nikołaj Grigorjewicz Rubinstein, ros. Николай Григорьевич Рубинштейн (ur. 14 czerwca 1835 w Moskwie, zm. 23 marca 1881 w Paryżu) – rosyjski pianista i kompozytor, brat pianisty Antona Rubinsteina.
  Warto wiedzieć że... beta

  George Richard Chamberlain, bardziej znany jako Richard Chamberlain (ur. 31 marca 1934 w Beverly Hills) – amerykański aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.
  Mahler – brytyjski dramat biograficzny z 1974 roku, napisany i wyreżyserowany przez Kena Russella, z Robertem Powellem i Georginą Hale obsadzonymi w rolach głównych. Fabuła filmu skupia się na wspomnieniach ciężko schorowanego kompozytora i dyrygenta Gustava Mahlera oraz jego skomplikowanym związku z małżonką. Premiera dzieła nastąpiła w trakcie 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, w maju 1974. Podczas gali Russell uzyskał nagrodę specjalną Technical Grand Prize, a sam film walczył o statuetkę Złotej Palmy. Mahler to jeden z kilku biograficznych filmów Russella koncentrujących się na losach twórców muzycznych. Inne, podobne dzieła artysty to Elgar (1962), Song of Summer (1968), Kochankowie muzyki (1970), Tommy (1975) i Lisztomania (1975).
  Kenneth Colley (ur. 7 grudnia 1937 roku w Manchester w Wielkiej Brytanii) to brytyjski aktor, znany najlepiej jako Admirał Piett w Imperium kontratakuje i Powrocie Jedi. Grał również Jezusa w Żywocie Briana.
  Max Adrian (właśc. Max Bor; ur. 1 listopada 1903 r. w Enniskillen, zm. 19 stycznia 1973 r. w Wilford) – angielski aktor teatralny i filmowy.
  Piotr Iljicz Czajkowski, ros. Пётр Ильич Чайковский (ur. 25 kwietnia/7 maja 1840 w Wotkińsku, zm. 25 października/6 listopada 1893 w Sankt Petersburgu) – rosyjski kompozytor. Twórczość Czajkowskiego wywarła silny wpływ na dalszy rozwój muzyki rosyjskiej.

  Reklama