Kobieta-Kot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kobieta-Kot (ang. Catwoman, jej alter egoSelina Kyle) – fikcyjna postać (złoczyńca bądź antybohater) znana z serii komiksów o przygodach Batmana, wydawanych przez DC Comics. Została stworzona przez Boba Kane’a i Billa Fingera, pierwszy raz pojawiła się (jako złoczyńca) w Batman vol. 1 #1 (wiosna 1940). Inspiracją dla Boba Kane’a były popularne amerykańskie aktorki filmowe lat 30.Jean Harlow i Hedy Lamarr. Z biegiem lat postać ta ewoluowała i z antagonisty (włamywaczki i złodziejki, specjalizującej się w kradzieży przeważnie drogocennej biżuterii) stała się jednym z sojuszników Batmana. Postać cechuje unikalne połączeniem kobiecego seksapilu z przestępczą przebiegłością, co czyni ją jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci kobiecych w komiksie, a także tworów ówczesnej popkultury.

Edward Thomas Hardy, CBE (ur. 15 września 1977 w Londynie, w dzielnicy Hammersmith) – brytyjski aktor filmowy i producent. Wystąpił w miniserialu HBO Kompania braci (2001) oraz filmach takich jak Helikopter w ogniu (2001), Star Trek: Nemesis (2002), RocknRolla (2008), Incepcja (2010), Wojownik (2011), Szpieg (2011), Mroczny rycerz powstaje (2012), Gangster (2012), Locke (2013) i Mad Max: Na drodze gniewu (2014). Za rolę Johna Fitzgeralda w dramacie przygodowym Zjawa (2015) był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. W 2018 został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Wonder Woman - superbohaterka komiksowa z wydawnictwa DC. Jest członkinią żeńskiego plemienia Amazonek. W swojej "cywilnej" sekretnej tożsamości funkcjonuje jako Księżniczka Diana, córka królowej Hipolity, ambasadorka Amazonek w świecie ludzi.

Kobieta-Kot znana jest również z licznych seriali animowanych, seriali telewizyjnych, filmów fabularnych i gier komputerowych o przygodach człowieka-nietoperza. Aktorki Julie Newmar, Lee Meriwether i Eartha Kitt wcieliły się w nią w emitowanym w latach 60. w serialu telewizyjnym Batman i w filmie Batman zbawia świat (Batman: The Movie) z 1966 roku. Michelle Pfeiffer wcieliła się w postać Kobiety-Kot w filmie Powrót Batmana (Batman Returns) z 1992 roku. Halle Berry wystąpiła w spin-offie Kobieta-Kot (Catwoman) z 2004 roku (za tę rolę otrzymała Złotą Malinę, a sam film nie był powiązany z żadnym z wcześniejszych filmów o Batmanie). W filmie Christophera Nolana Mroczny rycerz powstaje (The Dark Knight Rises) w rolę Seliny Kyle wcieliła się Anne Hathaway. W serialu telewizyjnym Gotham w rolę młodej Seliny wcieliła się aktorka Camren Bicondova.

Adrienne Jo Barbeau (ur. 11 czerwca 1945 r. w Sacramento, Kalifornia) – amerykańska aktorka. Żona dramaturga Billy’ego Van Zandta, z którym wzięła ślub w 1992 roku. Była partnerka reżysera Johna Carpentera (1979–1984). Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

W zestawieniu największych złoczyńców wszech czasów czasopisma „Wizard”, zajęła 51. miejsce.

Opis postaci[ | edytuj kod]

Kobieta Kot zadebiutowała w Batman vol #1 (w którym również zadebiutował Joker), jako podstępna złodziejka biżuterii i femme fatale pod pseudonimem Cat (pol. Kot). W Batman vol #2 pojawiła się już jako Cat-woman (w purpurowym kostiumie, wyposażona w bicz). Przez wiele lat jej postać rozwijała się, jednak z przerwą od września 1954 (Detective Comics vol 1 #211) do listopada 1966 (Superman's Girl Friend, Lois Lane vol 1 #70), co było wymuszone przez działalność powstałego w 1954 roku amerykańskiego urzędu ds. cenzury komiksu (Comics Code Authority). Oryginalna Kobieta-Kot (z tzw. Ziemi-Dwa, czyli z uniwersum zapoczątkowanego w wydawnictwach z lat II wojny światowej) ginie w komiksie DC Super-Stars vol 1 #17 (grudzień 1977 roku), w którym również pojawia się jej córka z Bruce'em Wayne'em/Batmanem – Helena Wayne, wczesną Huntress (późniejsza Huntress – Helena Bertinelli – nie była córką Batmana i Kobiety-Kot).

GameCube – konsola gier wideo szóstej generacji, wyprodukowana i wydana w 2001 przez japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Konsola, zgodnie z nazwą, ma kształt kostki, do której podłączane są kontrolery.Halle Maria Berry (ur. 14 sierpnia 1966 w Cleveland) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za występ w melodramacie Czekając na wyrok (2001). Za tytułową rolę w filmie Kariera Dorothy Dandridge (1999) otrzymała Emmy i Złoty Glob. Wystąpiła również w filmach z serii X-Men, a także Bumerang (1992), Flintstonowie (1994), Senator Bulworth (1998), Śmierć nadejdzie jutro (2002), Gothika (2003), Atlas chmur (2012), Połączenie (2013), Kingsman: Złoty krąg (2017) i John Wick 3 (2019).

W komiksie stworzonym przez Franka Millera i Davida Muzzucchellego, pod tytułem Batman: Rok pierwszy (pierwotnie opublikowany w magazynie Batman #404-407 w 1987 roku) pokazano nową genezę Kobiety-Kot. Selina była tam prostytutką, która po pierwszych doniesieniach o działalności zamaskowanego mściciela – Batmana, postanawia wspólnie ze swoją przyjaciółką Holly Robinson (która sama później stanie się Kobietą-Kot) zerwać z prostytucją i wykreować swój wizerunek zamaskowanej przestępczyni. W późniejszych komiksach przedstawiono ją raczej jako antybohaterkę, aniżeli złoczyńcę. Wyjaśniono tajemnice z jej dzieciństwa – Selina okazała się być córką bossa mafii z Gotham – Carmine’a Falcone (Batman: The Long Halloween, Batman: Dark Victory i Catwoman: When in Rome, autorstwa Jepha Loeba i Tim Sale). Przedstawiano również jej burzliwe relacje z Batmanem (od zaciekłego wroga, po kochankę), m.in. w trakcie konfrontacji Batmana z Hushem (Batman: Hush, autorstwa Jepha Loeba i Jima Lee).

Liga Sprawiedliwych bez granic (ang. Justice League Unlimited) – amerykański serial animowany, będący kontynuacją serialu Liga Sprawiedliwych.Michelle Marie Pfeiffer (ur. 29 kwietnia 1958 w Santa Ana w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka i producentka filmowa, modelka.

Jest świetną akrobatką, potrafi także walczyć wręcz. W skład jej kostiumu wchodzą między innymi wysuwane pazury w rękawicach oraz gogle noktowizyjne i termowizyjne. Jest również mistrzynią w posługiwaniu się wszystkimi rodzajami biczy.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Antybohater – pierwszoplanowa postać literacka lub filmowa, niemająca jednak cech bohatera lub mająca je w niewielkim stopniu. Antybohater może mieć cechy negatywne, będące zaprzeczeniem cech heroicznych bądź może być tych ostatnich pozbawiony albo posiadać je w bardzo ograniczonym stopniu (może być fajtłapą, tchórzem, nieudacznikiem, leniem). Antybohater dokonuje czasem czynów heroicznych, jednak sposób, w jaki to robi bądź jego intencje niekoniecznie są heroiczne.
Starzenie się – zmniejszenie zdolności do odpowiedzi na stres środowiskowy, które pojawia się w organizmach wraz z upływem czasu, naturalne i nieodwracalne nagromadzenie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, przerastające zdolności organizmu do samonaprawy. Starzenie się powoduje utratę równowagi wewnętrznej organizmu, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Prowadzi do upośledzenia funkcjonowania komórek, tkanek, narządów i układów, zwiększa podatność na choroby (np. choroby krążenia, Alzheimera, nowotwory), wreszcie prowadzi do śmierci.
Batman Forever – trzecia część ekranizacji przygód komiksowego superbohatera Człowieka-Nietoperza z 1995, w którego wcielił się Val Kilmer. Tym razem przeciwnikami Batmana jest Harvey „Dwie Twarze” Dent oraz Edward „Człowiek Zagadka” Nygma. Jednak w tej potyczce nie będzie sam, u jego boku stanie pomocnik Robin i pani psycholog.
Agencja towarzyska – firma, przedsiębiorstwo lub inna forma działalności oficjalnie zajmująca się pośrednictwem w wynajmie osób do towarzystwa, najczęściej trudniąca się czerpaniem korzyści z prostytucji.
Paul Benjamin Mendelsohn (ur. 3 kwietnia 1969 w Melbourne) – australijski aktor. Wystąpił m.in. w filmach Królestwo zwierząt (2010), Mroczny rycerz powstaje (2012), Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (2016).
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Bastet, znana też pod nazwą Bast, Boubastis, Pasht, Ubasti, Ba en Aset – w mitologii egipskiej bogini miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, płodności. Wierzono, że Bastet chroni mężczyzn przed chorobami i demonami. Przedstawiana jako kot lub kobieta z głową kota, często ze skarabeuszem na głowie, który był symbolem wschodzącego słońca, gdyż była córką Ra – boga słońca i Izydy - bogini płodności i opiekunki rodzin. Przedstawiano ją często z krzyżem Ankh – symbolem życia – i sistrum – uderzanym instrumentem muzycznym, który był jej atrybutem władzy. Była matką Maahesa i, według niektórych źródeł, Chonsu – boga Księżyca. Bogini Bastet pojawiła się już w czasach II dynastii, i jej nazwa prawdopodobnie wzięła się od miast kultu Bast (greckie Bubastis). Prawdopodobnie na początku zwierzęciem kultu był lew/lwica. W mitologii greckiej jej odpowiednikiem jest Artemida. Wielu bogów w tamtym okresie miało swoje dwie twarze – dobrą i złą; o ile Bastet kot była usposobieniem dobroci i ochroną, kojarzono ją również z bezwzględną, walczącą Sachmet przedstawianą jako kobieta z głową lwa.

Reklama