Koalicja Europejska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni (Koalicja Europejska, KE) – koalicja wyborcza zawiązana na wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2019, utworzona 1 lutego 2019. Inicjatorami jej powołania były osoby pełniące w przeszłości funkcję premiera lub ministra spraw zagranicznych, deklarujący wolę skonstruowania „jednej, szerokiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej”.

Grzegorz Juliusz Schetyna (ur. 18 lutego 1963 w Opolu) – polski polityk i przedsiębiorca, z wykształcenia historyk. Poseł na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji. W latach 2007–2009 wiceprezes Rady Ministrów i minister spraw wewnętrznych i administracji w pierwszym rządzie Donalda Tuska, w latach 2009–2010 przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, w latach 2010–2011 marszałek Sejmu VI kadencji, w 2010 tymczasowo wykonujący obowiązki Prezydenta RP.Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).

Historia[ | edytuj kod]

Liderzy Koalicji Europejskiej

Wśród założycieli koalicji byli m.in. liderzy Platformy Obywatelskiej, której zarząd 21 lutego poparł sfinalizowanie projektu KE. 16 lutego o współtworzeniu koalicji zdecydował Sojusz Lewicy Demokratycznej, dzień później Partia Zieloni, 22 lutego Nowoczesna, a następnego dnia Polskie Stronnictwo Ludowe. 24 lutego szefowie PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i Zielonych podpisali deklarację o wspólnym starcie w wyborach do Europarlamentu 26 maja 2019, która sfinalizowała powstanie koalicji. Akces do koalicji zgłosiły ponadto partie: Teraz!, Stronnictwo Demokratyczne, Unia Europejskich Demokratów, Socjaldemokracja Polska, Wolność i Równość, Liga Polskich Rodzin oraz Inicjatywa Feministyczna. 77 miejsc na listach wyborczych KE przypadło kandydatom zgłoszonym przez PO, 17 przez PSL, 15 przez SLD, 13 przez Zielonych i 8 przez Nowoczesną. Kandydatka UED została rekomendowana na listę przez PSL, a kandydatki IF i SDPL – przez SLD. Czołowe działaczki Teraz! znalazły się natomiast, pomimo poparcia przez tę partię KE, wśród liderów list ogłoszonych przez konkurencyjną Wiosnę. W 7 okręgach liderami list zostali przedstawiciele PO, a po 3 pierwsze miejsca obsadzili przedstawiciele PSL i SLD. 14 maja ogłoszono poszerzenie składającej się formalnie z 5 podmiotów koalicję o partie UED, IF, SDPL i WiR, a także o stowarzyszenia Inicjatywa Polska (będące również w fazie rejestracji jako partia polityczna) i Komitet Obrony Demokracji (16 marca stowarzyszenie zadeklarowało poparcie dla koalicji) oraz inicjatywę Wolne Sądy.

Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Poszczególne podmioty polityczne wchodzące w skład Koalicji Europejskiej zadeklarowały, w przypadku zdobycia mandatów przez swoich przedstawicieli, przystąpienie do różnych grup w Parlamencie Europejskim (chadeckiej, liberalnej, socjaldemokratycznej i zielonej). 8 marca liderzy pięciu partii tworzących koalicję ogłosili parytet na listach – po 50% miejsc dla osób obojga płci. 18 maja KE zorganizowała w Warszawie marsz „Polska w Europie”, w którym wzięli udział m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, a także byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2019 roku odbyły się 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 52 eurodeputowanych. Były to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Leszek Cezary Miller (ur. 3 lipca 1946 w Żyrardowie) – polski polityk i politolog. Prezes Rady Ministrów w latach 2001–2004.

Koalicja zdobyła poparcie 5 249 935 wyborców i z wynikiem 38,47% głosów zajęła drugie miejsce za Prawem i Sprawiedliwością. Pozwoliło to na objęcie 22 mandatów eurodeputowanych. 14 z nich uzyskali przedstawiciele PO, 5 SLD, a 3 PSL.

Po wyborach koalicja zakończyła funkcjonowanie. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku PO, Nowoczesna, iPL i Zieloni tworzyły Koalicję Obywatelską, zaś PSL i SLD powołały własne komitety (z list których startowały także ugrupowania tworzące w eurowyborach komitety konkurencyjne wobec KE). UED startowała z list PSL (w ramach Koalicji Polskiej), natomiast pojedynczy członkowie SDPL i WiR z ramienia KO.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Socjaldemokracja Polska (SDPL) – polska centrolewicowa partia polityczna o programie socjaldemokratycznym. Założona 26 marca 2004 przez część działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (na skutek rozłamu w tej partii) z ówczesnym marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim na czele, kwestionujących działania ówczesnego jej kierownictwa. Zarejestrowana sądownie 19 kwietnia 2004. W Sejmie IV kadencji partia posiadała klub parlamentarny. Jeden z jej liderów Marek Balicki do 2005 zajmował stanowisko ministra zdrowia. W Sejmie VI kadencji SDPL reprezentowała grupa posłów, od 2008 do końca kadencji w 2011 zasiadająca w osobnym kole. W latach 2004–2009 ugrupowanie reprezentowane było przez 3 deputowanych w Parlamencie Europejskim.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Komitet Obrony Demokracji – polska inicjatywa społeczna zainspirowana artykułem ogłoszonym 18 listopada 2015 na stronie portalu Studio Opinii przez dawnego działacza opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, pisarza i publicystę, Krzysztofa Łozińskiego.
Unia Europejskich Demokratów (UED) – polska centrowa partia polityczna, powstała 12 listopada 2016 w wyniku połączenia Partii Demokratycznej – demokraci.pl ze strukturami stowarzyszenia Europejscy Demokraci. Odwołuje się do tradycji Unii Demokratycznej i Unii Wolności, których jest spadkobierczynią. Charakter ugrupowania jest socjalliberalny, występuje także skrzydło umiarkowanie chadeckie. UED silnie akcentuje przywiązanie do wartości Unii Europejskiej.
Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.
Teraz! (zapis stylizowany TERAZ!) – polska partia polityczna o charakterze centrowym oraz liberalno-demokratycznym, powołana w 2018 przez Ryszarda Petru i Joannę Scheuring-Wielgus, rozwiązana w 2019. Ugrupowanie powstało na bazie stowarzyszenia Plan Petru.
Radosław (Radek) Tomasz Sikorski (ur. 23 lutego 1963 w Bydgoszczy) – polski polityk, politolog, dziennikarz, minister obrony narodowej w latach 2005–2007 w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, senator VI kadencji, poseł VI i VII kadencji, od 2007 minister spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska, od 1 stycznia 2010 również przewodniczący Komitetu do Spraw Europejskich, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.
Koalicja Obywatelska (KO) – koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, powołana przed wyborami samorządowymi w 2018 (komitet nosił wówczas nazwę Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), następnie w różnych formach kontynuowana (na wybory parlamentarne w 2019 komitet przyjął nazwę Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni).
Włodzimierz Cimoszewicz (ur. 13 września 1950 w Warszawie) – polski polityk, prawnik. Wiceprezes Rady Ministrów oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny (1993–1995), wicemarszałek Sejmu (1995–1996), prezes Rady Ministrów (1996–1997), minister spraw zagranicznych (2001–2005) oraz marszałek Sejmu (w 2005). W latach 1989–2005 poseł na Sejm X, I, II, III i IV kadencji, od 2007 senator VII i VIII kadencji.

Reklama