Klingoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Twarz Klingona
Fani serialu Star Trek w przebraniach Klingonów

Klingoni (w języku klingońskim tlhİngan) – fikcyjna rasa humanoidalna przedstawiona w serii Star Trek.

Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.Zjednoczona Federacja Planet – fikcyjna organizacja istniejąca w serialu oraz filmach fabularnych z serii „Star Trek”. Jest to rodzaj galaktycznej unii łączącej prawie 150 światów oraz kolonii, która rozciąga się na przestrzeni 8000 lat świetlnych. Stolicą Federacji jest Ziemia.

Klingoni to rasa wojowników. Ich ojczystą planetą jest Qo'noS. Klingoni słyną z wielkiego męstwa oraz chęci do walki, a ich społeczeństwo funkcjonuje w oparciu o brutalne zasady, w których współczucie i słabość traktowane są z największą odrazą. W swoich poczynaniach kierują się zasadami honoru i chęcią zdobycia chwały.

Rasa – dostatecznie liczna grupa organizmów w obrębie jednego gatunku, zdolna do rozmnażania w warunkach naturalnych, o wspólnym pochodzeniu i wspólnych cechach istotnych dla odróżnienia jej od innych organizmów tego gatunku. Rasa wykształca się samorzutnie lub zostaje wyhodowana przez człowieka w wyniku stosowanych metod hodowlanych.Humanoid – każdy byt, którego kształt ciała przypomina ludzkie. Termin obejmuje więc ssaki naczelne jak i mityczne istoty czy sztuczne organizmy (androidy), szczególnie w kontekście fantastyki naukowej i fantasy.

Posługują się językiem klingońskim, który został wymyślony na potrzeby serialu, a następnie, dzięki zaangażowaniu fanów z całego świata, stał się jednym z najlepiej rozwiniętych sztucznych języków.

W pierwszym serialu spod znaku Star Trek (ang. Star Trek: The Original Series) Klingoni zostali przedstawieni jako wrogowie i antagoniści Zjednoczonej Federacji Planet. Utworzone przez nich imperium stanowi jedną z głównych sił Kwadrantu Alfa. W kolejnych serialach stosunki między Klingonami a Zjednoczoną Federacją Planet ulegają znacznej poprawie. W pewnych okresach Imperium Klingońskie jest głównym sojusznikiem Federacji.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Artykuły o Klingonach w e-zinie Pathfinder (pol.)
  • Artykuł o Klingonach na Memory-Alpha (ang.)
  • Reklama