Klient (informatyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klientprogram komputerowy występujący w roli klienta wobec usług dostarczanych przez serwer.

PuTTY – bezpłatny program będący klientem usług TELNET, SSH i rlogin, działający pod systemami operacyjnymi Microsoft Windows oraz Unix/Linux, przeniesiony także m.in. na Windows CE oraz Symbiana. PuTTY został stworzony przez Simona Tathama i rozpowszechniany jest na licencji MIT.Wiersz poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), to jeden z najczęściej spotykanych sposobów interakcji człowieka z komputerem. Inne przykłady to interfejs tekstowy oraz interfejs graficzny.

Potocznie mianem klienta określa się również komputer lub hosta, na którym działa program w roli klienta.

W konwencji nazw stosowanej dla programów z rodziny XFree86 klientem nazywa się maszynę stanowiącą źródło danych pobieranych przez serwer.

Przykłady[ | edytuj kod]

 • programy typu telnet lub SSH, na przykład PuTTY, pozwalające użytkownikowi na korzystanie z trybu wiersza poleceń na zdalnym komputerze
 • przeglądarka internetowa, na przykład Mozilla Firefox, pobierająca żądane strony internetowe z serwera WWW
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • klient-serwer
 • Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.Klient-serwer ((ang.) client/server, client-server model) – architektura systemu komputerowego, w szczególności oprogramowania, umożliwiająca podział zadań (ról). Polega to na ustaleniu, że serwer zapewnia usługi dla klientów, zgłaszających do serwera żądania obsługi ((ang.) service request).
  Warto wiedzieć że... beta

  XFree86 – darmowa i wolna (na licencji MIT X11) implementacja X Window System, działająca na systemach Linux, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Mac OS X, Solarisie i kilku innych Uniksach.
  Serwer WWW (ang.) web server – program działający na serwerze internetowym, obsługujący żądania protokołu komunikacyjnego HTTP. Z serwerem WWW łączy się, poprzez sieć komputerową, przeglądarka internetowa, będąca jego klientem, aby pobrać wskazaną stronę WWW.
  Host – dowolna maszyna (komputer, karta sieciowa, modem itp.) uczestnicząca w wymianie danych lub udostępniająca usługi sieciowe poprzez sieć komputerową za pomocą protokołu komunikacyjneg TCP/IP oraz posiadająca własny adres IP.
  SSH (ang. secure shell) to standard protokołów komunikacyjnych używanych w sieciach komputerowych TCP/IP, w architekturze klient-serwer.
  Strona internetowa, strona WWW (ang. web page) – dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer WWW. Po stronie hosta użytkownika, strona WWW jest otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej. Autorem pierwszych stron WWW jest Tim Berners-Lee.
  Serwer - program świadczący usługi na rzecz innych programów, zazwyczaj korzystających z innych komputerów połączonych w sieć.

  Reklama