• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kleonaj

  Przeczytaj także...
  Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.Herakles (gr. Ἡρακλῆς Hēraklēs, Ἡρακλές Hēraklés, łac. Heracles, Hercules, Alkajos, Palajmon) – w mitologii greckiej jeden z herosów, syn Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny. Jego rzymskim odpowiednikiem był Herkules. Znany był z wielkiej siły, męstwa, zapaśnictwa i umiejętności wojennych, zwłaszcza celnego strzelania z łuku. Lubiany przez Zeusa i Atenę, był prześladowany przez zazdrosną Herę.
  Diodor Sycylijski, Sycylijczyk (gr. Διόδωρος ὁ Σικελιώτης Diodoros ho Sikeliotes; łac. Diodorus Siculus; ur. ok. 80 p.n.e., zm. ok. 20 p.n.e.) – grecki historyk żyjący w epoce Cezara i Augusta, urodził się w Agyrium (d. Agira) na Sycylii (stąd przydomek). Odbywał podróże po Europie, Afryce północnej i Azji Mniejszej. Przez długi okres przebywał w Rzymie. W latach 60-56 p.n.e. mieszkał w Aleksandrii.
  Położenie Kleonaj

  Kleonaj (gr. Κλεωναί, łac. Cleonae) – starożytne miasto greckie położone na południowy zachód od Koryntu i kilka kilometrów na wschód od Nemei.

  antyczny kamieniołom

  Miasto z liczbą ludności ok. 8000 osób miało kontrolę nad igrzyskami nemejskimi, aż do utraty samodzielności (w IV wieku p.n.e. na rzecz Argos). Jeszcze w III wieku n.e. bite tam były własne monety. Zasiedlenie trwało aż do średniowiecza. Miasto zostało porzucone w nieznanym czasie.

  Korynt (nowogr.: Κόρινθος, Korinthos; łac.: Corinthus) – miasto portowe w środkowej Grecji, na półwyspie Peloponez, na Przesmyku Korynckim, stolica nomosu Koryntia i demosu Korynt. Liczba mieszkańców: 36 555 (2001). Ponadto od strony północnej Korynt graniczy z dużym kurortem Lutraki, liczącym ok. 16 520 stałych mieszkańców, przygotowanym na przyjęcie kilkakrotnie większej liczby odwiedzających i stanowiącym zaplecze rekreacyjne także dla samego Koryntu. Współczesny Korynt oddalony jest o kilka kilometrów od starożytnych ruin miasta – znajdują się one we wsi Stary Korynt, u stóp góry – twierdzy.Argos (gr. Άργος Argos) – miasto w Grecji, na Peloponezie, w Argolidzie, nieopodal Nauplionu, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Siedziba gminy Argos-Mykeny. W 2011 roku liczyło 22 209 mieszkańców.
  Świątynia Heraklesa

  Warte zobaczenia[ | edytuj kod]

 • starożytny kamieniołom, który dostarczył materiały budowlane do budowy świątyń w pobliskiej Nemei
 • pozostałości świątyni, która jest prawdopodobne wspomnianą przez Diodora Sycylijskiego (4.33.3) świątynią Heraklesa. Antyczny opis Pauzaniasza (2.15,1) zawiera również m.in. wzmiankę o istniejącej w Kleonaj świątyni Ateny.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Marcel Piérart: "Kleonai", Oxford University Press, 2004
 • Rudolf Scheer: "Griechenland – Lexikon der historischen Stätten", Verlag C. H. Beck, München, 1989
 • T. Mattern: Art. "Kleonai 2000–2001", in: AA 2002/2
 • Pauzaniasz 2, 15, 1

 • Atena (gr. Ἀθήνη Athene lub Ἀθηναίη Athenaie) – w mitologii greckiej bogini mądrości, sztuki, wojny sprawiedliwej oraz opiekunka miast, m.in. Aten i Sparty. Jedna z dwunastu głównych bogów olimpijskich. Jej atrybutami były: miecz, sowa, hełm, drzewo oliwne. Jej rzymskim odpowiednikiem jest Minerwa.Nemea – starogrecki ośrodek kultowy położony w dolinie o tej samej nazwie (Dolina Nemejska) w starożytnej Argolidzie, obecnie stanowisko archeologiczne około 6 km na wschód od miasta Nea Nemea w Grecji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pauzaniasz (stgr. Παυσανίας, łac. Pausanias, zwany Periegeta, ur. między 100 a 110 n.e., zm. po 180 n.e.) – grecki geograf, autor dzieła Periegesis tes Hellados (Wędrówki po Helladzie) w 10 księgach, czyli przewodnika po Helladzie, w którym zawarł relację ze swoich licznych podróży, opisując poszczególne krainy Grecji: zabytki, lokalne kulty.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.