Klawesy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Palisandrowe klawesy
Gra na klawesach
Dawny instrument do wybijania rytmu

Klawesy, clavesy (z hiszp. clave, klucz) – kubański instrument muzyczny zaliczany do grupy idiofonów zderzanych, składający się z pary drewnianych kołków równej długości (15-25 cm); wystukiwany na klawesach charakterystyczny rytm, określany jako clave, stanowi podstawę salsy.

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Idiofony (instrumenty muzyczne samobrzmiące) – grupa instrumentów muzycznych w systematyce instrumentologicznej Curta Sachsa, w których wibratorem (źródłem dźwięku) jest ciało stałe mające niezmienną, naturalną sprężystość.

Tradycyjnie klawesy wykonywane są z twardego drewna palisandrowego, klonowego lub hebanowego, choć współcześnie można również spotkać komplety z włókna szklanego czy też innych tworzyw sztucznych. Gra polega na uderzaniu trzymanym za sam koniec klawesem (tzw. "macho", z hiszp. mężczyzna), w drugi (tzw. "hembra", z hiszp. kobieta) trzymany w dłoni zwiniętej w pudło rezonansowe. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje instrumentu: w pierwszym z nich oba klawesy są równej grubości (średnicy), dając dźwięki krótki, ostre, przenikliwe. Natomiast w drugim możliwym zestawie "hembra" jest niemal dwa razy grubsza od "macho", zaś wzdłuż jej środka wywiercony jest szeroki otwór - w efekcie dźwięk uzyskuje niższy ton i cieplejszą barwę. Oprócz salsy, klawesy usłyszeć można w wielu innych karaibskich gatunkach muzycznych, takich jak kubańskie son i mambo, jamajskie mento czy też wywodzące się z Trynidadu i Tobago calypso. Akompaniują one również tancerzom rumby kubańskiej.

Mento – gatunek muzyczny wywodzący się bezpośrednio z folkloru Jamajki, będący prekursorem muzyki ska, a w dalszej kolejności - reggae; ze względu na zbliżoną charakterystykę często niepoprawnie utożsamiany z trynidadzko-tobagijskim calypso.Trynidad i Tobago (ang. Trinidad and Tobago) – wyspiarskie państwo Ameryki Środkowej, położone u północnych brzegów Ameryki Południowej. Obejmuje dwie główne wyspy Trynidad i Tobago oraz szereg mniejszych.

Najbardziej znane utwory muzyki popularnej, w których pojawiają się klawesy, to m.in. "And I Love Her" Beatlesów oraz "Magic Bus" grupy The Who.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. 'And I Love Her' By The Beatles (ang.). www.beatlesebooks.com. [dostęp 2012-02-25].
 2. 'Magic Bus' By The Who (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-02-25].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nikodem Bąkowski: Clave (pol.). www.sho.pl. [dostęp 2012-02-25].
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kastaniety
 • Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tworzywa sztuczne – materiały składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp. Termin „tworzywa sztuczne” funkcjonuje obok niepoprawnych często stosowanych żargonowych określeń takich jak np. plastik. Najbardziej poprawnym terminem obejmującym wszystkie materiały zawierające jako główny składnik polimer, bez rozróżniania, czy jest on pochodzenia sztucznego czy naturalnego, jest określenie „tworzywa polimerowe”.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Klon (Acer L.) – rodzaj roślin z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) (czasem, zwłaszcza dawniej z wyodrębnianej osobno rodziny klonowatych Aceraceae). Do rodzaju należy około 100 gatunków drzewiastych i krzewiastych (według niektórych źródeł jest to nawet 150 gatunków), występujących głównie w strefie umiarkowanej (kilka w górach tropikalnych). Występują w największym zróżnicowaniu w Azji, poza tym w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie, północnej Afryce. Gatunkiem typowym jest klon jawor (Acer pseudoplatanus L.).
  Heban – cenne drewno różnych gatunków drzew (głównie hebanowców) rosnących w strefie międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej. Jest ciemno zabarwione lub czarne, twarde, ciężkie, trudno łupliwe. Wykorzystywane jest do wyrobu instrumentów muzycznych, przyborów kreślarskich, mebli artystycznych, a także w rzeźbiarstwie.
  Pudło rezonansowe – część instrumentu muzycznego, która współgra z wibratorem (np. ze strunami w gitarze, skrzypcach) i powoduje wzmocnienie dźwięku.
  Kastaniety (hiszp. castañuelas) – instrument muzyczny z grupy idiofonów zderzanych, składający się z drewnianej rękojeści, do której przymocowano z jednej lub obu stron pary drewnianych (rzadko kościanych) muszelek związanych sznurkiem.

  Reklama