Klatka (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klatkafilm dokumentalny produkcji polskiej z 2003 roku w reżyserii Sylwestra Latkowskiego mówiący o kulcie przemocy wśród młodych ludzi. Premiera filmu odbyła się 22 listopada 2003 roku na 12. Forum Kina Europejskiego w Łodzi w kinie Charlie.

Przemoc – wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ, przy czym wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną.Kibic – osoba zainteresowana konkretną dyscypliną sportu i wyrażająca to m.in. poprzez uczestnictwo w charakterze widza w turniejach, zawodach, treningach i innych występach sportowych. Kibice często wspierają konkretny sportowy klub, drużynę lub sportowca, śledząc postępy kariery, wyniki zawodów, zmiany osobowe w składach drużyn itp., i wyrażając swoje wsparcie obecnością na meczach i zawodach, dopingiem, radością ze zwycięstw i zdobytych punktów. Kibice często wykazują się dobrą znajomością historii danego zespołu lub historii kariery sportowca, składu osobowego zespołu itp.

Film prezentuje wypowiedzi chuliganów walczących w ustawkach oraz zawodników nielegalnych walk w klatkach o ich życiu codziennym, treningach i starciach z przeciwnikami. W obrazie tym znajdziemy fragmenty walk ulicznych i stadionowych, pomiędzy kibicami i policją, jak i również ustawek zorganizowanych w lasach czy też na boiskach.

Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.Sylwester Latkowski (ur. 13 lipca 1966 w Elblągu) – polski reżyser filmów dokumentalnych, teledysków i autor programów telewizyjnych, a także publicysta. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV, redaktor naczelny tygodnika "Wprost".

Film w formacie DVD ukazał się 15 grudnia 2003 roku.

Ścieżka dźwiękowa[ | edytuj kod]

.mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

Klatkaścieżka dźwiękowa z filmu ukazała się 22 listopada 2003 roku nakładem wytwórni muzycznej T1-Teraz. Na płycie znalazły się nagrania wykonawców hip-hopowych działających w podziemiu artystycznym.

Eis, właściwie Jacek Nalewajko (ur. 7 lutego 1983 w Warszawie) - polski raper. Znany z występów w grupie muzycznej Elemer. Wraz z zespołem wydał dwie płyty: nielegal Nadejdzie świt z 1999 oraz wydany 2001 roku album Poszło w biznes. W międzyczasie gościł m.in. na płytach zespołów Grammatik i Stare Miasto.Kino Charlie w Łodzi założone przez Sławomira Fijałkowskiego. Kino specjalizujące się w prezentacji filmów europejskich, artystycznych i offowych, zwykle nie trafiających do masowego odbiorcy. Znajduje się ono w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 203/205.
Lista utworów

Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

 1. "Chuligan" (Skit)
 2. Pc Park – "Klatka"
 3. "Pierwsze pierdolnięcie" (Skit)
 4. Mores RSH – "Nie mów mi"
 5. "Kult Siły (Skit)"
 6. Głos Ulic – "Na ulicach miasta"
 7. NecOne – "Takiego szczęścia nie ma nikt"
 8. Ciech, Polej – "Moja prawda ponad"
 9. LSP – "Ile jeszcze"
 10. "Lęk" (Skit)
 11. Babillon – "Spisani na straty"
 12. "Co jest lepsze" (Skit)
 13. Projektanci – "Ściany"
 14. "Nie jest miętowo" (Skit)
 15. Eis – "Polski sen"
 16. "Nie będziemy o tym gadać" (Skit)
 17. Babillon – "Bez kompromisu"
 18. Verte – "Mam zasady"
 19. Głos Ulic – "To nie..."
 20. Mores RSH – "Najmłodsze pokolenie"
 21. "Przyjdą młodsi" (Skit)

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Klatka (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2012-03-18].
 2. Klatka (pol.). film.interia.pl. [dostęp 2012-03-18].
 3. Klatka (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-03-18].
 4. Klatka (ścieżka dźwiękowa) (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-03-18].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują.Projektanci – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1999 roku w Szczecinie z inicjatywy Głowy i Maślaka. Wkrótce potem skład uzupełnił Klema. Na początku 2000 roku w szczecińskim studiu Kakadu formacja podjęła się nagrań debiutanckiego albumu studyjnego. Zarejestrowany materiał nie został jednak wydany.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chuligan – nazwa zapożyczona od nazwiska Hooligan (lub Hoolihan) irlandzkiej rodziny drobnych złodziejaszków mieszkających na przełomie XIX i XX wieku w londyńskiej dzielnicy Southwark. W Polsce określająca młodego człowieka, na ogół kilkunasto- lub dwudziestoparolatka, który w sposób szczególnie agresywny i ostentacyjny łamie zasady współżycia społecznego, dokonując drobnych kradzieży i rozbojów, zaczepiając osoby postronne, niszcząc mienie i wdając się w bójki z innymi osobami. Chuligani zazwyczaj działali w kilkuosobowych grupach, dających im przewagę fizyczną nad pojedynczymi przechodniami, a także poczucie siły i bezkarności.
  Boisko – nazwa boisko pochodzi od ludowego określenia płaskiej przestrzeni w środkowej części stodoły położonej między dwoma sąsiekami, miejsca młocki zboża, zwanego także bojewica, bojewisko, klepisko. Dziś boisko to miejsce przeznaczone do ćwiczeń gimnastycznych, gier, rozgrywek i zawodów sportowych.
  Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.
  Ścieżka dźwiękowa (z ang. soundtrack, OST – original sound track – oryginalna ścieżka dźwiękowa) – zapis motywu lub całej ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego, która pojawia się w filmie lub grze wideo, jak również wydania płytowe złożone z kolekcji takich utworów. Dotyczy ona głównie ilustracji muzycznych, ale również jest to zapis konkretnych utworów, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby filmu lub gry.
  Ustawka – starcie fizyczne dwóch grup ludzi bądź dwóch osób, zazwyczaj deklarujących przynależność do innych grup kibicowskich identyfikujących się głównie z klubami piłkarskimi, a także innych dyscyplin sportowych. Starcie zwykle oparte jest na określonych zasadach i odbywa się o ustalonej porze i w ustalonym miejscu.

  Reklama