Klarysa Orsini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klarysa Orsini (ur. 23 listopada 1453 w Monterotondo, zm. 30 lipca 1488 we Florencji) – włoska szlachcianka, żona pana Florencji Wawrzyńca Wspaniałego i matka papieża Leona X.

Archidiecezja Florencji - łac. Archidioecesis Florentinus - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Włoszech, w regionie kościelnym Toskania. Jest główną diecezją metropolii Florencji. Została erygowana w I wieku. 10 maja 1419 została podniesiona do rangi metropolii.Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.

Życie[ | edytuj kod]

Urodziła się 23 listopada 1453 roku jako córka Jakuba Orsiniego, pana na Monterotondo oraz jego żony i kuzynki Magdaleny Orsini. Jej wujem ze strony matki był kardynał Latino Orsini.

Klarysa wyszła za mąż za Wawrzyńca Wspaniałego 4 czerwca 1469 roku podczas trwających cztery dni uroczystości. Małżeństwo to zostało zaaranżowane przez matkę pana młodego, Lukrecję Tornabuoni, która pragnęła połączyć syna z przedstawicielką starego, arystokratycznego rodu, co miało służyć podniesieniu statusu wywodzących się ze średniobogatego mieszczaństwa, wciąż jeszcze prowadzących rozległe przedsiębiorstwo bankowo-kupieckie, Medyceuszy. Ich związek był czymś niespotykanym we Florencji, ponieważ w chwili jego zawarcia oboje byli w niemal takim samym wieku. Posag Klarysy (oprócz dzieł sztuki, mebli, garderoby itp.) wynosił 6 tysięcy florenów.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Język grecki klasyczny, greka klasyczna – stadium rozwojowe języka greckiego, używanego w okresie klasycznym (500 r. p.n.e. - 350 r. p.n.e.) starożytnej Grecji. Był to jeden z ważniejszych języków starożytności, rozpowszechniony na znacznych obszarach Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej oraz na Cyprze. Dzisiaj ten język można studiować na filologii klasycznej. Był to język bogatej literatury, w okresie klasycznym działali Tukidydes, Arystofanes, Platon, mówcy ateńscy.

Polityczna natura małżeństwa Klarysy opierała się na tym, że zarówno Orsini, jak i Medyceusze często korzystali z jej pośrednictwa przy licznych okazjach, również pomiędzy oboma tymi rodami. Przykładem tego może być przekonanie Wawrzyńca do wsparcia kandydatury jej brata Rinalda na arcybiskupa Florencji. Jednocześnie była doceniana za pozytywny wpływ na męża i często w jego imieniu przyjmowała petycje florentyńczyków. Jej wsparcie doprowadziło między innymi do umorzenia zaległości podatkowych wielu mieszczańskich rodzin i zezwolenia na powrót z wygnania, bądź skrócenie kary więzienia dla członków ich rodzin, nawet jeśli przemawiały przeciwko temu względy polityczne. Korzystała z dobrze rozwiniętej siatki informatorów, którzy dostarczali jej wieści o toczonych na półwyspie wojen i działań militarnych, w tym przemieszczania się oddziałów wojskowych i toczonych bitew.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.

Pomimo tych niewątpliwych zasług Klarysa nie była popularna we Florencji, ponieważ jej głęboko religijna osobowość pozostawała w wyraźnym kontraście z humanistycznymi ideami epoki. Nawet sam Wawrzyniec preferował Florentynkę Lukrecję Donati, której dedykował swoje wiersze. Z dziesięciorga dzieci pary jedynie troje nie przeżyło dzieciństwa.

Spisek Pazzich – nieudany zamach stanu we Florencji przeprowadzony 26 kwietnia 1478 r. w celu odsunięcia od władzy Wawrzyńca Wspaniałego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Podczas zawiązanego z inspiracji samego papieża Spisku Pazzich, którego celem miało być zamordowanie Wawrzyńca i jego młodszego brata Juliana, a w konsekwencji załamanie finansowej potęgi rodu Medyceuszy oraz ich panowania we Florencji, Klarysa wraz z dziećmi została wysłana do Pistoi. (Pazzim powiodła się próba zamordowania Juliana, ale Wawrzyniec przeżył zamach, przez co plan spiskowców zakończył się klęską.)

Półwysep Apeniński – półwysep w Europie Południowej, otoczony przez akweny Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie i Tyrreńskie od zachodu, Jońskie od południa oraz Adriatyckie od wschodu.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Klarysa kilkakrotnie powracała do Rzymu aby odwiedzać swych krewnych, oprócz tego około 1480 roku podróżowała do Volterry, Colle di Val d'Elsa, Passignano sul Trasimeno oraz innych miejsc, a powodem wyjazdów często były pielgrzymki do tamtejszych sanktuariów. Podczas tych podróży była traktowana jako osobista przedstawicielka swojego męża, co było raczej niespotykaną rolą dla kobiety jej czasów i miejsca.

Piotr Medyceusz, zwany również Podagrykiem - Il Gottoso (ur. 1416 – zm. 2 grudnia 1469) – władca Florencji w latach 1464-1469.Siena – miasto i gmina we Włoszech, w Toskanii, w prowincji Siena. Ważne centrum turystyczne. Według danych na rok 2011 gminę zamieszkują 54 543 osoby, 462,2 os./km².

Zmarła na gruźlicę 30 lipca 1488 roku we Florencji i została pochowana w dwa dni później. Jej mąż ze względu na poważną chorobę nie był obecny przy jej śmierci i nie uczestniczył w jej pogrzebie, przebywając w położonym w okolicach Sieny uzdrowisku Filetta, gdzie przybył aby wyzdrowieć. Z jego listów do papieża Innocentego VIII wynika, że bardzo tęsknił za zmarłą żoną.

Cosimo I de’ Medici (ur. 12 czerwca 1519, zm. 21 kwietnia 1574) – książę Toskanii w latach 1537–1569, Wielki Książę Toskanii, panujący w latach 1569-1574.Sykstus IV (łac. Sixtus IV, właśc. Francesco della Rovere OFM; ur. 21 lipca 1414 w Celle Ligure, zm. 12 sierpnia 1484 w Rzymie) – papież w okresie od 9 sierpnia 1471 do 12 sierpnia 1484, franciszkanin.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Rodzina Pazzich – patrycjuszowski ród z Florencji, którego szczyt znaczenia przypadł na XV w.; znany z tzw. spisku Pazzich oraz działalności na polu mecenatu artystycznego.
Innocenty VIII (łac. Innocentius VIII, właśc. Giovanni Battista Cibo; ur. w 1432 w Genui, zm. 25 lipca 1492 w Rzymie) – papież w okresie od 29 sierpnia 1484 do 25 lipca 1492.
Julian Medyceusz (ur. 12 marca 1479, zm. 17 marca 1516) – jeden z trzech synów Wawrzyńca Medyceusza, książę Nemours, władca Florencji w latach 1512-1513.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).
Gruźlica (łac. tuberculosis, TB – tubercule bacillus) – powszechna i potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna, wywoływana przez prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Gruźlica dotyczy najczęściej płuc (gruźlica płucna) lecz również może atakować ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę. Inne mykobakterie takie jak Mycobacterium bovis, Mycobacterium africanum, Mycobacterium canetti czy Mycobacterium microti wywołują choroby zwane mykobakteriozami i z reguły nie infekują zdrowych osób dorosłych, natomiast są często spotykane u osób z upośledzeniem odporności, np. w przebiegu AIDS.
Florencja (wł. Firenze, MAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.

Reklama