Klakier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klakier (w oryginale Azrael) – postać fikcyjna z komiksu oraz animowanego serialu pt. Smerfy.

Artur Kaczmarski (ur. 12 września 1962 w Lublinie) – polski aktor filmowy i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu, dziennikarz telewizyjny – był prezenterem Dziennika, Flesza i Wydarzeń w TV 4. 8 czerwca 2008 roku pojawił się na antenie nowo powstałej stacji informacyjnej Polsat News, gdzie pracował do 2011 roku. Ukończył studia w 1987 roku. Podkładał głos między innymi Włóczykijowi w polskiej wersji Muminków oraz Farmerowi i Klakierowi w nowszych odcinkach Smerfów.Gargamel – fikcyjna postać z komiksu oraz animowanego serialu "Smerfy"; pechowy, zły czarodziej mieszkający w zrujnowanym zamku na obrzeżach lasu Smerfów.

Klakier jest rudym kotem czarownika Gargamela. Przedstawiany jako postać niezdarna i potrafiąca popsuć tym plany swojego pana. Krytycznym okiem spogląda na jego poczynania i próbuje wybić mu z głowy niebezpieczne pomysły. Z reguły jest wobec Gargamela lojalny, jednak epizodycznie zwraca się przeciwko niemu (np. w odcinku pt. Rozum Klakiera). Czasem pomrukuje ludzkim głosem. Jego oryginalne imię (Azrael) jest zaczerpnięte z tradycji islamskiej, gdzie jest imieniem anioła zemsty. Gargamel z kotem Klakierem są wymieniani wśród postaci, które polscy dorośli pamiętają jako jedne z bardziej przerażających z dziecięcych kreskówek. Ekspresja Klakiera wygenerowana komputerowo w filmach Smerfy i Smerfy 2 na tyle przypomina ludzką, że może wzbudzać zjawisko doliny niesamowitości.

Smerfy 2 (ang. The Smurfs 2) – amerykański film fabularno-animowany w reżyserii Raja Gosnella. Światowa premiera filmu miała miejsce 31 lipca 2013, natomiast w Polsce premiera filmu odbyła się 2 sierpnia 2013 roku.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

W polskiej wersji Smerfów Klakierowi głosu użyczyli:

 • Joanna Sokołowska – serie 1, 2, 3, 5, niektóre odcinki 6, 7, 8
 • Artur Kaczmarski – pozostała część serii 7, całe serie 4 i 9 oraz nowa wersja 1, 2 i 3.
 • Z inspiracji serialu Klakier stał się w Polsce popularnym imieniem dla kota. Klakier jest wymieniane jako jedno z popularnych przezwisk. Dorota Zaworska-Nikoniuk w rozprawie Wzory kobiecości i męskości w polskiej prasie dla kobiet XXI wieku „kotem Klakiera” nazwała jedną z wyodrębnionych przez siebie strategii reprezentacyjnych kobiet w przekazie mediów masowych, która polega na popieraniu projektów męskich i konformizmie.

  Dolina niesamowitości – termin stosowany w hipotezie naukowej, zgodnie z którą robot, rysunek lub animacja komputerowa wyglądający bądź funkcjonujący podobnie (lecz nie identycznie) jak człowiek, wywołuje u obserwatorów nieprzyjemne odczucia, a nawet odrazę.Antropomorfizacja lub antropomorfizm – zabieg językowy, polegający na nadawaniu niebędącymi ludźmi przedmiotom, pojęciom, zjawiskom, zwierzętom itp. cech ludzkich i ludzkich motywów postępowania. Często odnosi się do wyobrażenia bogów na obraz i podobieństwo człowieka. Termin jest kombinacją dwóch greckich słów, άνθρωπος (anthrōpos), oznaczających „ludzki”, oraz μορφή (morphē), oznaczającego „kształt” lub „formę”.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Papa Smerf to Stalin, a Gargamel - Żyd, Wprost, 14 czerwca 2011 [dostęp 2020-10-28].
  2. Liliana Fabisińska, Bajki dla dzieci jako instrument kontroli społecznej, „Normy, Dewiacje i Kontrola Społeczna”, 16, 2015, s. 79-90.
  3. V. Schwind i inni, Is there an uncanny valley of virtual animals? A quantitative and qualitative investigation, „International Journal of Human-Computer Studies”, 11, 2018, s. 49-61, DOI10.1016/j.ijhcs.2017.11.003 (ang.).
  4. Kinga Duszyk, Tendencje w kreowaniu współczesnych imion zwierząt na tle polskiej tradycji zoonimicznej, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis”, 2011, s. 277 [dostęp 2020-10-28].
  5. Sławomira Tomaszewska, Nazwać swoje zwierzę – czyli o wielkomiejskiej zoonimii, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Linguistica”, 1998, s. 169 [dostęp 2020-10-28].
  6. Wpływ przemian kulturowo-cywilizacyjnych na przezwiska mieszkańców południowo-wschodniej Rzeszowszczyzny, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego”, 72, 2012, s. 170, ISSN 1643-0484 [dostęp 2020-10-28].
  7. Dorota Zaworska-Nikoniuk, Autoreferat, wns.uwm.edu.pl, 2017, s. 19 [dostęp 2020-10-28].
  8. Małgorzata Posyłek, Kobiety pilnie poszukiwane – system kwotowy w praktyce na przykładzie wyborów samorządowych w Częstochowie, „Polityka i Społeczeństwo”, 3 (13), 2015, s. 137 [dostęp 2020-10-28].
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Reklama