Kisumu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kisumumiasto w zachodniej Kenii, nad jeziorem Wiktorii. Jest położone na wysokości 1131 metrów n.p.m. Jest trzecim, po Nairobi i Mombasie, miastem w Kenii i drugim, po Kampali w Ugandzie, nad j. królowej Wiktorii. Liczy ok. 400 tys. mieszkańców. Region metropolitalny obejmujący miasto i jego przedmieścia wraz z okolicznymi miastami Maseno, Kondele i Ahero w 2017 r. oszacowano na ponad 1,5 miliona.

Archidiecezja Kisumu – diecezja rzymskokatolicka w Kenii. Powstała w 1925 jako prefektura apostolska Kavirondo. W 1932 podniesiony do rangi wikariatu apostolskiego Kisumu. Podniesiona do rangi diecezji w 1953. Archidiecezja od 1990.Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.

Ekonomia[ | edytuj kod]

Kisumu jest ośrodekiem handlowo-usługowym dla okolicznych regionów rolniczych (uprawa głównie kukurydzy, orzeszków ziemnych, sezamu) oraz ośrodkiem przemysłowym (przemysł cukrowniczy, spirytusowy, metalowy, włókienniczy, obuwniczy). W mieście znajduje się port lotniczy Kisumu, port rybacki oraz stara, wychodzaca z użytku, linia kolejowa do Nairobi i Mombasy.

Jezioro Wiktorii (Ukerewe, Victoria Nyanza, ang. Lake Victoria) – jezioro pochodzenia tektonicznego, położone na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej, w kotlinie między Wielkim Rowem Zachodnim a Wielkim Rowem Wschodnim. Zaliczane jest do tzw. Wielkich Jezior Afrykańskich. Jego wody podzielone są między trzy państwa: Kenię, Ugandę i Tanzanię. Zajmuje powierzchnię 68,8 tys. km², co sprawia, że pod względem powierzchni jest to największe jezioro Afryki i największe tropikalne jezioro świata, a także drugie słodkowodne jezioro świata, a trzecie na świecie jeśli brać pod uwagę wszystkie jeziora, łącznie ze słonymi. Pod względem objętości zajmuje ósme miejsce na świecie.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

Religia[ | edytuj kod]

Katedra rzymskokatolickiej Archidiecerzji Kisumu, przy Jomo Kenyatta Highway naprzeciwko bazaru Kibuye.

Chrześcijaństwo w Kisumu[ | edytuj kod]

Chrześcijaństwo zostało przyniesione na początku XIX wieku przez anglikanów. Wciąż są dominującą wspólnotą chrześcijańską w mieście – razem z Legio Maria, afrykańską wspólnotą wyznaniową powstałą w wyniku oderwania się pod koniec lat 50. od Legionu Maryi. Kisumu to także siedziba katolickiej Archidiecezji Kisumu wraz z nowo mianowanym arcybiskupem Philipem Anyolo, który w listopadzie 2018 r. zastąpił emerytowanego arcybiskupa Zacheusza Okotha. Ludność w przeważającej większości należy do grupy etnicznej Luo. W 2016 roku przy łącznej liczbie 2 684 974 mieszkańców było 1 494 037 ochrzczonych katolików, tj. 55,8% populacji. W hrabstwie Siaya ponad 70% ludnościi to katolicy.

Port lotniczy Kisumu (IATA: KIS, ICAO: HKKI) – port lotniczy położony w Kisumu. Jest 3 co do wielkości portem lotniczym w Kenii.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kisumu, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-08-14].
  2. Arnold Neriba. The See of Kisumu: 40 Years of Evangelizing the Lake Region. „The Seed”. 30 (2018). s. 8-10. [dostęp 24 grudnia 2018]. 
  3. Archidiecezja Kisumu. W: catholic-hierarchy.org [on-line]. [dostęp 24 grudnia 2018].
Kościół Anglikański Kenii – jest prowincją Wspólnoty Anglikańskiej w Kenii i składa się z 31 diecezji. Prymasem Kościoła jest arcybiskup Kenii, obecnie Eliud Wabukala.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Luo (Lwo, Kiluo) – grupa ludów, zamieszkujących dorzecze górnego Nilu, a także przyległe tereny Kenii, Tanzanii i Demokratycznej Republiki Konga, odłam Nilotów. Posługują się językami nilotyckimi (zob. języki luo). Dzielą się na dwie główne grupy: północną (m.in. Szyllukowie, Anuak) i południową (m.in. Aczoli, Luo właściwi, Lango, Alur, Zair).
Kampala – stolica i największe miasto Ugandy położone w południowej części kraju, w pobliżu Jeziora Wiktorii. W 2002 roku liczyło ok. 1,2 mln mieszkańców. Kampala jest głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym kraju. Miejscowość jest centrum handlu produktami rolnymi (kawą, bawełną, herbatą, tytoniem, cukrem); funkcjonują tu również zakłady przemysłu włókienniczego, metalowego, drzewnego, maszynowego i spożywczego. W mieście działają: Ugandyjskie Towarzystwo Naukowe (zał. 1933), Uniwersytet Makerere (zał. 1922) i wyższa szkoła techniczna oraz liczne instytucje kulturalne, m.in.: muzeum narodowe i teatr narodowy. 35 km na południowy zachód od Kampali znajduje się międzynarodowy port lotniczy Entebbe, a w samym mieście znajduje się port lotniczy Kampala obsługujący połączenia krajowe.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Legion Maryi – jest katolickim ruchem apostolstwa świeckich, działającym pod duchowym przewodnictwem kapłanów. Na uwagę zasługuje fakt, że powstał on 44 lata przed ogłoszeniem soborowego Dekretu o Apostolstwie Świeckich.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Mombasa – drugie co do wielkości miasto w Kenii. Położone w południowo-wschodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego; jest centrum turystycznym. W Mombasie znajduje się największy port Kenii – Kilindini (obsługujący także sąsiednie państwa bez dostępu do morza), a w pobliżu znajduje się ważny port lotniczy Mombasa-Moi. Liczba mieszkańców: 939 370 (2009).

Reklama