Kiowa-Apacze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kiowa-Apacze, zwani też Apaczami Prerii – odłam plemienia Apaczów, którzy zaprzyjaźnili się, a następnie związali więzami krwi z plemieniem Kiowa. Jest to nazwa zwykle związana z Apaczami żyjącymi na prerii. Oba plemiona, mimo formalnych związków, zachowywały swe własne obyczaje i posługiwały się odrębnym językiem.

Pokrewieństwo – w perspektywie antropologicznej – więź społeczna, determinująca stosunki między co najmniej dwoma jednostkami, oparta na pochodzeniu lub małżeństwie. Obok gospodarki, polityki i religii pokrewieństwo zalicza się do podstawowych instytucji kształtujących życie społeczne, m.in. ustala porządek prawny w danej grupie. Osoby będące klasyfikowane jako krewni posiadają, względem innych, określone prawa oraz obowiązki. Pewne z nich, takie jak na przykład prawo do dziedziczenia, zostały skodyfikowane. Jednostki połączone więzią pokrewieństwa są nazywane krewnymi tworzącymi grupy krewniacze.

Około stu lat temu Kiowa-Apacze zdecydowali, że należą raczej do plemienia Apaczów. Kiowa nazywali ich "koniokradami", co nie powinno być uznawane za określenie pejoratywne, jako że w XIX wieku określenie "koniokrad" kojarzyło się u Indian Prerii ze słowem "sprytny".

Obecnie zamieszkują okolice miejscowości Apache w stanie Oklahoma. Są znani ze swej muzyki, śpiewu i tańców i jako tacy są chętnie zapraszani na uroczyste pow-wow wielu plemion.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Bruce Grant: Concise Encyclopedia of the American Indian. Random House, 2000. ISBN 0-517-69310-0.
  • Reklama