Kingsmeadow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kingsmeadow (ze względów sponsorskich The Cherry Red Records Stadium) – stadion piłkarski w Londynie (gmina Kingston upon Thames), stolicy Wielkiej Brytanii. Został otwarty w 1989 roku. Może pomieścić 4850 widzów. Spotkania rozgrywają na nim piłkarki kobiecej sekcji klubu Chelsea FC. W przeszłości występowali na nim również piłkarze klubów Kingstonian FC i AFC Wimbledon. Obiekt wyposażony jest w sztuczne oświetlenie.

Wimbledon Football Club - nieistniejący, angielski klub piłkarski z siedzibą w Londynie, założony w 1889 roku. Klub ten w latach 1970-1980 występował w Division One, natomiast w latach 1986-2000 w Premiership. Największy jego sukces to zdobycie Pucharu Anglii w 1988. W 2003 klub został przeniesiony do miasta Milton Keynes i występował jako MK Dons.Royal Borough of Kingston upon Thames – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo-zachodniej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Kingston upon Thames (ang. Kingston upon Thames Council).

Stadion został otwarty w 1989 roku jako nowy obiekt domowy klubu Kingstonian FC (wcześniej drużyna rozgrywała mecze przy Richmond Road). Od 2002 roku na stadionie spotkania rozgrywali też piłkarze nowo powstałego wtedy klubu AFC Wimbledon (klub ten został założony przez kibiców w odpowiedzi na przenosiny Wimbledon FC do Milton Keynes). Kolejne sukcesy i awanse AFC Wimbledon pociągnęły za sobą inwestycje w obiekt. W 2005 roku zadaszono trybunę zachodnią, w 2008 roku rozbudowano trybunę główną, a w roku 2012 powstała trybuna wschodnia. Latem 2017 roku na obiekt wprowadziły się piłkarki kobiecej sekcji klubu Chelsea FC (poprzednio grające na stadionie drużyny Staines Town FC, Wheatsheaf Park). W tym samym czasie ze stadionu wyprowadził się Kingstonian FC, przenosząc się na boisko klubu Leatherhead FC, Fetcham Grove (rok później zespół przeniósł się natomiast na obiekt klubu Corinthian-Casuals FC, King George's Field). W latach 2019–2020 w miejscu zlikwidowanego Wimbledon Greyhound Stadium wybudowano nowy stadion Plough Lane, na który przenieśli się piłkarze AFC Wimbledon.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.{{Klub sportowy infobox}} Przestarzałe pola: "nr KRS". Chelsea Football Club Women - kobiecy klub piłkarski Chelsea F.C.

Obok stadionu piłkarskiego znajduje się stadion lekkoatletyczny z ośmiotorową, tartanową bieżnią, oświetleniem i krytą trybuną.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Those We Have Lost: Richmond Road, Kingstonian FC (ang.). twohundredpercent.net, 13 czerwca 2011. [dostęp 2020-12-11].
  2. The Cherry Red Records Stadium (Kingsmeadow) (pol.). stadiony.net. [dostęp 2020-12-11].
  3. Chelsea Ladies to move to Kingsmeadow (ang.). www.chelseafc.com, 25 maja 2017. [dostęp 2020-12-11].
  4. Kingstonian leave Kingsmeadow: collateral damage in a modern football parable? (ang.). www.theguardian.com, 25 kwietnia 2017. [dostęp 2020-12-11].
  5. A joint statement from both Kingstonian and Corinthian-Casuals. (ang.). www.kingstonian.com. [dostęp 2020-12-11].
  6. Rob Stevens: AFC Wimbledon finish Plough Lane odyssey 18 years after formation (ang.). www.bbc.com, 2 listopada 2020. [dostęp 2020-12-11].
  7. Kingsmeadow Athletics Centre (ang.). www.runtrackdir.com. [dostęp 2020-12-11].
Plough Lane – stadion piłkarski w Londynie (gmina Merton), stolicy Wielkiej Brytanii. Został zainaugurowany 3 listopada 2020 roku. Może pomieścić 9300 widzów. Swoje spotkania rozgrywają na nim piłkarze klubu AFC Wimbledon. Obiekt powstał na terenie po zlikwidowanym Wimbledon Greyhound Stadium, niedaleko miejsca w którym dawniej znajdował się stary stadion Plough Lane. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Warto wiedzieć że... beta

Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
Chelsea Football Club (wymowa: /ˈtʃɛɫsiː/) – angielski klub piłkarski mający swoją siedzibę w zachodnim Londynie, w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Został założony 10 marca 1905 roku, obecnie gra w Premier League i większość sezonów spędził w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Klub Chelsea był czterokrotnie mistrzem Anglii, ponadto zdobył puchar Ligi Mistrzów UEFA (w roku 2012) siedem razy Puchar Anglii, cztery Puchar Ligi Angielskiej i dwukrotnie zwyciężył w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów.
Milton Keynes – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, położone w hrabstwie ceremonialnym Buckinghamshire, w regionie South East England, 75 km od Londynu, będące ośrodkiem administracyjnym jednolitej jednostki administracyjnej (unitary authority) Milton Keynes. Miasto znajduje się w połowie drogi pomiędzy Londynem a Birmingham oraz między Oksfordem a Cambridge. W pobliżu miejsce związane z kryptologią – Bletchley Park.
Wimbledon Stadium (znany też jako Wimbledon Greyhound Stadium) – nieistniejący już stadion żużlowy w Londynie w Wielkiej Brytanii, w dzielnicy Wimbledon, na którym obecnie organizuje się wyścigi chartów rasy Greyhound oraz wyścigi samochodowe, tzw. Stock Car. Do roku 2005 swoje mecze na nim rozgrywał nieistniejący już angielski klub żużlowy Wimbledon Dons.

Reklama