Kinga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kingaimię żeńskie, pochodzenia węgierskiego, powstałe jako zdrobniała forma imienia Kunegunda.

Kinga Kasprzak (ur.12 czerwca 1987 w Szczecinie) – polska siatkarka, reprezentantka kraju występująca na pozycji przyjmującej.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Kinga w 2009 r. zajmowała 23. miejsce w grupie imion żeńskich.

Kinga imieniny obchodzi: 3 marca, 24 lipca.

Znane osoby noszące to imię:

 • Święta Kinga (Kunegunda)
 • Kinga Baran – polska siatkarka
 • Kinga Baranowska – polska podróżniczka i alpinistka
 • Kinga Achruk – polska piłkarka ręczna
 • Kinga Choszcz – polska podróżniczka
 • Kinga Dunin – polska pisarka, publicystka, krytyczka literacka
 • Kinga Kasprzak – polska siatkarka
 • Kinga Preis – polska aktorka
 • Kinga Rusin – polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna
 • Kinga Tabor-Szymaniak (znana też jako Kinga Tabor) – polska aktorka
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Kinga Judyta Rusin-Lis (ur. 9 marca 1971 w Warszawie) – polska prezenterka i dziennikarka telewizyjna, aktywistka społeczna i przedsiębiorca. Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kinga Bąk z d. Baran (ur. 29 kwietnia 1982 roku w Łodzi) − polska siatkarka grająca na pozycji rozgrywającej. Jest wychowanką ŁKS-u Łódź. Od 2009 roku zawodniczka LTS Legionovii Legionowo.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Kinga Baranowska (ur. 17 listopada 1975 w Wejherowie) – polska himalaistka, zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników. Pierwsza Polka na ośmiotysięcznikach Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska), a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa, z wykształcenia geograf i ekonomistka. Aktualnie mieszka w Warszawie.
  Kinga Dunin (ur. 25 kwietnia 1954 w Łodzi) – polska publicystka, pisarka, krytyczka literacka, socjolożka kultury, feministka. Jedna z głównych postaci środowiska Krytyki Politycznej.
  Kunegunda - imię żeńskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów kuni "(ktoś) ze szlachetnego rodu" oraz gund "walka", można określić jego pierwotne znaczenie jako "walcząca dla swojego rodu". Jego zdrobnieniem powstałym na gruncie węgierskim jest Kinga, stąd polskie Kinga.

  Reklama