• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kim Thayil  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Ohio Players – amerykańska grupa funkowo-R&B, której największe sukcesy przypisuje się na drugą połowę lat 70.Mila – dawna jednostka długości o różnej wartości, zależnej od rejonu i okresu. Nazwa pochodzi z łac. mille – tysiąc. Początkowo mila oznaczała 1000 kroków podwójnych.
  Działalność artystyczna[ | edytuj kod]

  Soundgarden (1984–1997)[ | edytuj kod]

  W 1984 roku, po rozpadzie The Shemps, Thayil został zaproszony do dołączenia do Yamamoto i jego nowego kolegi z pokoju, Cornella, w zespole. Nazwali siebie Soundgarden. Nazwa zespołu pochodzi od rzeźby stojącej w jednym z lokalnych parków. Chris Cornell zaś stwierdził:

  Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Spoonman (pl. Człowiek-łyżka) – utwór amerykańskiej grupy grunge’owej Soundgarden, promujący ich czwarty studyjny album Superunknown. Wydany został 17 lutego 1994 roku. Autorem tekstu i muzyki jest wokalista Chris Cornell. „Spoonman” zdobył nagrodę Grammy za Best Metal Performance w 1995 roku. Do utworu nakręcono teledysk.
  .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Nazwę zaczerpnęliśmy od rzeźby stojącej w Magnuson Park w Seattle, jednak był jeszcze jeden powód. Wówczas Kim zalecał się do pewnej dziewczyny, i często spotykali się właśnie tam

  Ramones – amerykański zespół rockowy, często postrzegany jako pierwsza grupa grająca punk rock. Powstał w nowojorskiej dzielnicy Queens (Forest Hills) w 1974. Wszyscy jego członkowie nosili pseudonim artystyczny Ramone (w żaden sposób nie byli ze sobą spokrewnieni). W ciągu 22 lat zagrali 2263 koncerty – ostatni w 1996 po festiwalu Lollapalooza. Na przestrzeni pierwszej połowy ostatniej dekady trzech założycieli zespołu zmarło: wokalista Joey Ramone, gitarzysta Johnny Ramone oraz basista Dee Dee Ramone.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Początkowo skład tworzyli Thayil – gitara, Yamamoto – bas, oraz perkusista i wokalista Chris Cornell. Po wielu tygodniach prób, zagrali swój pierwszy koncert w Top of the Court, w 1984 roku. Jednak panowie szybko zorientowali się, że żaden wokalista szanującego się zespołu nie gra jednocześnie na perkusji. Zatrudnili Scotta Sundquista, jednak bacznie obserwowali obiecującego perkusistę Skind yard – Matta Camerona. Skin yard odnosił wówczas sukcesy na niezależnych scenach, to też Cameron niechętnie przystał na propozycje Soundgarden. W międzyczasie, Scott Sundquist opuścił zespół, z powodów rodzinnych. Ostatecznie Cameron dołączył do zespołu i zagościł w nim na stałe. Chris Cornell o całej sytuacji:

  Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

  Zaproponowaliśmy wcześniej Mattowi by do nas dołączył, ale zgubił nasz numer, więc tym razem przyszedł na klęczkach przed nasze drzwi z kwiatami i cukierkami, błagając nas, żebyśmy go wpuścili. I to cała nasza historia.


  W nowym składzie, Soundgarden nagrali 3 utwory na składankę "Deep six". Były to "All your lies", "Heretic" i "Tears to forget". Zespół został zauważony przez wielu managerów i właścicieli wytwórni. Ostatecznie podpisali kontrakt z Sub Pop, za pośrednictwem którego wydali swoją pierwszą epkę, "Screaming Life" w 1987 roku. Thayil napisał muzykę do wszystkich utworów na płycie ("Tears to forget" przy współpracy z Hiro Yamamoto). Rok później, nagrali drugie wydawnictwo EP "Fopp". Znalazł się na niej tylko 1 autorski utwór Soundgarden - Kingdom of come, napisany przez Chrisa Cornella. Pozostałą część płyty wypełniły covery – "Fopp" autorstwa Ohio Players, dubowa wersja tegoż utworu oraz "Swallow my pride" Green River.

  Singles (1992) to amerykańska komedia obyczajowa, której scenarzystą i reżyserem był Cameron Crowe. Akcja filmu toczy się w Seattle. W filmie grają Bridget Fonda i Campbell Scott oraz Matt Dillon i Bill Pullman.The Velvet Underground – amerykańska grupa rockowa, będąca przedstawicielem awangardy rockowej i rocka eksperymentalnego.

  W 1988 roku, podpisali kontrakt z wytwórnią SST Records, pomimo ofert z wielu bardziej wpływowych wytwórni (m.in. A&M Records) będąc pierwszym grunge'owym zespołem, który podpisał kontrakt z dużą wytwórnią. Wydana w tym samym roku Ultramega OK, została dobrze przyjęta przez krytykę a także przez słuchaczy. Dowodem na to jest nominacja do nagrody Grammy, w kategorii Best Metal Performance. Utworem promującym ta płytę, był Flower, napisany przez Thayila. Gitarzysta podczas intro uzyskał niecodzienną barwę dźwięku, poprzez dmuchanie w struny poprzecznie ustawionej gitary.

  Matt Cameron (ur. 28 listopada 1962 w San Diego, Kalifornia) – amerykański perkusista zespołów grunge Soundgarden (1986-1997, od 2010) i Pearl Jam (od 1998).Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.

  W 1989 roku ulegli namowom wielkich koncernów płytowych i podpisali kontrakt z A&M Records, która wydała ich drugą płytę Louder Than Love. Wówczas doszło do konfliktów w zespole, basiście Hiro Yamamoto nie odpowiadała droga jaką chciał podążać zespół. Basiście zaczął przeszkadzać rozgłos i popularność, jaką zaczęli zdobywać Soundgarden, dzięki trasom koncertowym z takimi zespołami jak Faith no more czy Guns n' Roses. Jego następcą został Jason Everman, były muzyk koncertowy Nirvany. Jednak z powodu konfliktów i różnic między Evermanem, został on wyrzucony z zespołu po trasie promującej Louder Than Love. Kolejnym basistą, został Ben Shepherd, przyjaciel Kima, który próbował dostać się do zespołu już po odejściu Yamamoto, jednak wówczas uznano że nie jest wystarczająco dobry. Pierwszym utworem nagranym z nowym basistą, był Room a thousand years wide, do którego tekst, oraz muzykę (wraz z Mattem Cameronem) napisał Thayil. Utwór został wydany jako singel w 1990 roku. Ponownie nagrany w 1991, znalazł się na albumie Badmotorfinger, który okazał się olbrzymim sukcesem i otworzył Soundgarden drzwi do kariery. Zespół wyruszył w trasę, najpierw jako główna gwiazda po Stanach Zjednoczonych, a następnie jako support Guns n' roses w Stanach i Europie podczas Use your Illusion Tour. W 1992 roku, Thayil wraz z zespołem wystąpił w filmie Singles. Po ponad roku nieustannego koncertowania, muzycy pod koniec 1992 roku postanowili chwilę odpocząć, a także poświęcić się swoim pobocznym projektom (m.in. Hater). Następnie zaczęli pisać materiał na kolejny album, Superunknown.

  MC5 (skrót od Motor City Five) – zespół hardrockowy, powstały w Detroit w 1964 r. W jego skład wchodzili Wayne Kramer i Fred "Sonic" Smith (gitary), Michael Davis (bas), Rob Tyner (śpiew) i Dennis Thompson (perkusja).Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  Wydany w 1994 roku album, okazał się największym sukcesem komercyjnym i artystycznym zespołu. na płycie znalazły się 4 utwory Thayila – My Wave (z Chrisem Cornellem), tytułowy Superunknown (napisany również z Cornellem), Kickstand, oraz Limo wreck (z Mattem Cameronem). Zespół wyruszył w długą trasę, najpierw po Australii, następnie Azji, Japonii, Europie, Stanach Zjednoczonych i ponownie w Europie, gdzie w 1995 wystąpili m.in. na Reading Festival.

  Alive! – czwarty z kolei album amerykańskiej grupy rockowej KISS. Został wydany w 1975 roku. Pierwszy album koncertowy grupy Kiss.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

  Podczas sesji do albumu Down on the Upside w zespole zaczęło wzrastać napięcie. Soundgarden z płyty na płytę łagodził brzmienie, co niekoniecznie podobało się Thayilowi który wraz z każdą następną płytą chciał grać coraz ostrzej. W studio dochodziło do wielu konfliktów i spięć, wskutek czego na wydanej w 1996 roku płycie znalazł się tylko jeden utwór Thayila - "Never the Machine Forever". Płyta została przyjęta bardzo dobrze, jednak nie odniosła takich sukcesów jak poprzedniczka. Trasa promująca ostatecznie pogorszyła atmosferę w i tak już skonfliktowanym zespole. podczas jednego z ostatnich koncertów na Hawajach, wskutek awarii dźwięku Ben Shepherd w akcie frustracji rzucił swoją gitarą basową w publiczność i zszedł ze sceny. Ze sceny zszedł także Thayil, zaś za kulisami doszło między panami niemalże do rękoczynów. Chris Cornell i Matt Cameron dokończyli koncert w duecie. Po zakończeniu trasy w 1997 roku niespodziewanie ogłoszono zakończenie działalności Soundgarden. Perkusista Matt Cameron stwierdził że zespół został "pożarty przez show-biznes".

  Live to Rise – singel amerykańskiego zespołu muzycznego Soundgarden, opublikowany 17 kwietnia 2012 nakładem wytwórni Hollywood. Czas trwania wynosi 4 minuty i 40 sekund. Autorem kompozycji jest wokalista i gitarzysta Chris Cornell. „Live to Rise” napisany został na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Avengers w reżyserii Jossa Whedona, która wydana została 1 maja 2012. Mudhoney - amerykański zespół rockowy grający muzykę grunge’ową, który powstał w 1988 w Seattle w stanie Waszyngton.

  Jako gitarzysta, Thayil zasłynął z ciężkich, mrocznych, metalowych riffów, a także szybkich solówek i nienagannego wyszkolenia technicznego. Kim nagrał z Soundgarden, sześć bardzo dobrze przyjętych przez krytykę albumów studyjnych, z których 3 wielokrotnie pokryły się platyną. Pierwotnie Thayil był głównym kompozytorem muzyki dla zespołu, wraz z biegiem czasu jego rola jako kompozytora ograniczyła się do jednego utworu "Never the machine forever" na ostatnim albumie studyjnym "Down on the upside".

  Altar – pustynia w północno-zachodnim Meksyku (Sonora), nad Zatoką Kalifornijską. Wchodzi w skład Pustyni Sonora. Jest również nazwą jednej z gmin wchodzących w skład tego stanu.Songs from the Superunknown – czwarty (nie licząc SOMMS - EP wydanej w limitowanej edycji albumu Badmotorfinger) minialbum amerykańskiej grupy grungeowej Soundgarden. Wydany został 21 października 1995 roku. Producentami albumu byli: Michael Beinhorn i Brendan O’Brien. Tego samego dnia, wydany został CD-ROM Alive in the Superunknown.

  Soundgarden (2010–obecnie)[ | edytuj kod]

  1 stycznia 2010 roku Chris Cornell ogłosił na swoim Twitterze reaktywację zespołu, w składzie sprzed rozpadu.

  16 kwietnia zespół zagrał pierwszy koncert po reaktywacji, w klubie Showbox, prezentując 19 utworów.

  5 sierpnia Soundgarden wystąpił w teatrze Vic w Chicago, zaś 3 dni później na festiwalu Lollapalooza. Tego samego dnia, niepublikowany dotąd utwór "Black Rain" miał swoją premierę w lokalnej stacji radiowej.

  28 września 2010 roku został wydany retrospektywny box-set Telephantasm, podsumowujący działalność grupy. Płyta w wersji podstawowej została dołączona do pierwszego miliona egzemplarzy gry Guitar Hero – Warriors of Rock. Tym samym była to pierwsza w historii płyta która z góry miała zapewnioną platynę.

  Sunn O))) (wymawiane po prostu "Sun") jest amerykańskim zespołem grającym doom metal/dark ambient/drone doom. Zespół powstał jako hołd dla grupy Earth, który był pionierem drone doomu.Guitar Hero – seria konsolowych gier muzycznych wydanych przez RedOctane i Activision. Celem twórców gry było stworzenie symulatora gry na gitarze.

  W styczniu 2011 roku zespół opublikował na swojej stronie internetowej zdjęcia ze studia i informację z której wynikało iż pracują nad nową płyta.

  W marcu 2011 roku został wydany pierwszy album koncertowy Soundgarden – Live on I-5. Materiał został nagrany podczas trasy w 1996 roku promującej album Down on the upside.

  2 lipca 2011 roku Soundgarden występem w Toronto rozpoczęli pierwszą od 14 lat trasę koncertową. Trwała ona do 30 lipca, muzycy wystąpili m.in. w Ottawie, Vancover, Las Vegas, Los Angeles, czy San Francisco.

  Hunted Down – utwór amerykańskiej grupy grunge’owej Soundgarden. Autorem tekstu jest Chris Cornell, muzykę skomponował gitarzysta Kim Thayil. Hunted Down został wydany w 1987 roku, za pośrednictwem wytwórni Sub Pop, jako pierwszy i jedyny singel promujący debiutancki album EP, Screaming Life. W 2010 roku, utwór znalazł się na kompilacyjnym box-secie, Telephantasm, Soundgarden – amerykańska grupa muzyczna, założona w roku 1984 w Seattle, przez wokalistę i gitarzystę Chrisa Cornella, gitarzystę prowadzącego Kima Thayila i basistę Hiro Yamamoto, należąca wraz z Nirvaną, Pearl Jam i Alice in Chains do tzw. "Wielkiej czwórki z Seattle". Zespół identyfikowany jest z nurtem grunge, czerpiący jednak inspirację z tradycji muzycznej zespołów garażowych lat sześćdziesiątych, szeroko pojętego rocka psychodelicznego a także muzyki heavy metalowej spod znaku Black Sabbath. Pierwsze cztery płyty utrzymane są w stylu heavy metalu, na 2 ostatnich zespół pokazał łagodniejsze i melodyjniejsze oblicze, kierując się w stronę bardziej alternatywnego brzmienia. Muzyka grupy opiera się na ciężkich riffach gitarowych Kima Thayila, wysokim śpiewie Chrisa Cornella i gęstej grze sekcji rytmicznej. Grupa była jednym z kilku zespołów grunge, która podpisała kontrakt z wytwórnią Sub Pop. Soundgarden jest także pierwszym zespołem który podpisał kontrakt z wytwórnią A&M Records w 1988 roku. Zespół był jednym z największych popularyzatorów muzyki grunge na początku lat dziewięćdziesiątych. Zespół został sklasyfikowany na 14 miejscu, na liście 100 greatest hard rock artists.Ponadto, Soundgarden znalazł się na 2 miejscu w plebiscycie na "Najcięższy zespół w historii" magazynu "Revolver".

  Wiosną 2012 roku Soundgarden nagrali utwór Live to Rise, który stał się motywem przewodnik filmu Avengers. Live to Rise, było pierwszą premierową kompozycją nagraną po reaktywacji.

  25 maja Soundgarden po raz pierwszy od 1996 roku wystąpili w Europie – w ramach festiwalu Sonisphere zagrali w Madrycie, tym koncertem rozpoczęli krótką trasę po Europie trwającą do 13 lipca, kiedy to zagrali na Hard Rock Calling w Londynie.

  W sierpniu 2012 roku zespół zamieścił w internecie fragment utworu Worse Dreams, a także ujawnili nazwę nowego albumu - King Animal, który ma pojawić się w sklepach 13 listopada 2012 roku. Singlem promującym wydawnictwo jest wydany 27 września 2012 roku Been Away Too Long.

  Światowa Organizacja Handlu (ang. World Trade Organization, WTO) – organizacja międzynarodowa z siedzibą w Genewie. WTO stanowi kontynuację Układu Ogólnego w Sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT), została powołana w 1994 w Marrakeszu (Maroko), w ramach tzw. rundy urugwajskiej GATT.William Hugh Nelson (ur. 30 kwietnia 1933 w Abbott w Teksasie), amerykański piosenkarz country, kompozytor i aktor. Jeden z najważniejszych przedstawicieli tego nurtu. W 1985 roku wziął udział, razem z artystami Stanów Zjednoczonych, w nagraniu piosenki We Are the World skomponowanej przez Michaela Jacksona i Lionela Richiego, by zebrać fundusze na walkę z głodem w Etiopii, spowodowanym suszą w 1984/1985.

  Po Soundgarden (1998–2009)[ | edytuj kod]

  Po rozpadzie Soundgarden, Thayil użyczał swego talentu w innych projektach: grał na gitarze dla Pigeonhead; wystąpił na pierwszej płycie Presidents of the United States of America; razem z takimi gwiazdami jak Johnny Cash i Krist Novoselic nagrał "Time of the Preacher" na Twisted Willie dla Willie Nelsona. Dodatkowo, jest zaangażowany w projekt pod nazwą Dark Load, razem z osobistością z Seattle, Jeffem Gilbertem.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Lista 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone (ang. The 100 Greatest Guitarists Of All Time) – wydana w 2003 i 2011 lista najlepszych gitarzystów, zarówno akustycznych jak i elektrycznych, wybranych przez krytyków amerykańskiego magazynu Rolling Stone.

  Następnie, w 1999 roku, Kim wyraził swoje zaangażowanie polityczne nagrywając (razem z m.in. Novoselicem) płytę przeciw Światowej Organizacji Handlu (WTO).

  W 2003 został sklasyfikowany na 100. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone, oraz na 29 miejscu na liście "100 najlepszych gitarzystów heavy metalowych", zaś jego solówka z utworu "Black Hole Sun" na 63 miejscu w rankingu 100 najlepszych solówek wszech czasów.

  W 2004 roku wziął udział w projekcie Dave'a Grohla - Probot. Zagrał na gitarze w dwóch utworach, "Ice Cold Man" i "Sweet Dreams".

  Down on the Upside – piąty album studyjny amerykańskiej grupy grungeowej Soundgarden, wydany 21 maja 1996 roku, przez wytwórnie A&M Records. Po trasie promującej poprzedni album Superunknown zespół wszedł do studia w połowie 1995 roku. Muzyka na tej płycie jest lżejsza niż na poprzednich wydawnictwach, zespół postawił zaś na eksperymentowanie z nowymi dźwiękami.Been Away Too Long – pierwszy singel amerykańskiego zespołu muzycznego Soundgarden, promujący szósty studyjny album King Animal, opublikowany w listopadzie 2012. Czas trwania wynosi 3 minuty i 37 sekund. Autorami kompozycji są wokalista i gitarzysta Chris Cornell i basista Ben Shepherd.

  W 2006 roku współpracował z zespołem Sunn O))) podczas nagrywania płyty Altar.

  24 marca 2009 roku Kim Thayil, Ben Shepherd i Matt Cameron, wystąpili wspólnie po raz pierwszy publicznie od rozpadu Soundgarden w Crocodile Cafe. Zabrakło jedynie Chrisa Cornella, którego za mikrofonem zastąpił wokalista zespołu TAD - Tad Doyle. Wspólnie wykonali 3 utwory z repertuaru Soundgarden – Hunted Down, Nothing to Say i Spoonman. Podczas wykonania ostatniej piosenki, Tom Morello dołączył na scenę.

  Hindusi, Indusi, Indyjczycy (ang. Indians) − ogólna nazwa obywateli Indii i emigrantów pochodzenia indyjskiego, a także mieszkańców subkontynentu indyjskiego w czasach przed uzyskaniem przez Indie niepodległości (w 1947 roku).MXR - firma produkująca gitary akustyczne i elektryczne (a także wzmacniacze i efekty gitarowe) założona w 1972 roku. Jej założycielami byli Michael Laiacona, Keith Barr i Terry Sherwood. Firma ma siedzibę w Nowym Jorku.

  Sprzęt[ | edytuj kod]

  Wczesne lata

  Gitara: Guild s-100
  Wzmacniacze: Bass Ampeg Mesa Boogie
  Efekty: Jim Dunlop Crybaby wah, MXR Badmotorfinger

  Gitary: Guild s-100, Gibson Les Paul Custom Lite, Gibson Firebird
  Wzmacniacze: Peavey VTM-120, Music Man HD130, Mesa Boogie Dual Rectifier
  Efekty: Aby uzyskać mocniejsze brzmienie, muzyk nakładał na siebie kilka warstw zawierających różne partie gitarowe. Superunknown

  Gitary: Guild s-100, Gibson Les Paul, Fender Telecaster, Gibson SG
  Wzmacniacze: Mesa Boogie Dual Rectifiers, Mesa Boogie 50-watt Mavericks, an old Fender Super, a Fender Princeton, Fender Twin Reverbs i Vibro-Kings.
  Efekty: Intellitronics LA-2 and Summit DIs.

  Ampeg - amerykański producent wzmacniaczy do gitar basowych i elektrycznych z siedzibą w Woodinville w USA. Firma powstała w latach 60. XX wieku.Krist Anthony Novoselic (ur. 16 maja 1965 w Compton w Kalifornii), amerykański muzyk rockowy, były basista zespołu Nirvana, aktualnie basista zespołu Flipper.
  Down on the Upside

  Gitary: Guild s-100, Diet Gibson Les Paul, Fender Telecaster, Fender Jazzmaster, Gibson SG.
  Wzmacniacze: Mesa Boogie Dual Rectifiers
  Efekty: Jim Dunlop Crybaby wah, Colorsound wah, Jim Dunlop Rotovibe, Mu-Tron

  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Flower - utwór amerykańskiej grupy rockowej Soundgarden. Utwór został wydany w 1989 roku, jako singel promujący debiutancki album długogrający "Ultramega OK", wydanego w roku 1988. Utwór znalazł się na pierwszej pozycji na płycie, trwa 3 minuty i 25 sekund. Autorem tekstu jest wokalista grupy Chris Cornell, muzykę skomponował gitarzysta Kim Thayil. Flowerjest drugim singlem w dorobku grupy. Pierwszym był "Hunted Down", wydany dwa lata wcześniej, promował on EP Screaming Life. Utwór znalazł się na kompilacyjnym albumie grupy "A-Sides" wydanym w roku 1997. W 2010 zapowiedziano, że alternatywna wersja utworu, nagrana podczas "BBC Sessions" pojawi się na kompilacyjnym box-secie Telephantasm w 2010 roku.
  Gibson Les Paul – gitara elektryczna, jej projektantem jest Ted McCarty, a nazwę wzięła od gitarzysty jazzowego Les Paula.
  Avengers (ang. Marvel’s The Avengers) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i za scenariusz odpowiada Joss Whedon, a za produkcję Kevina Feige. W głównych rolach występują: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Clark Gregg, Cobie Smulders, Stellan Skarsgård i Samuel L. Jackson.
  Thomas Baptiste „Tom” Morello (ur. 30 maja 1964 w dzielnicy Nowego Jorku, Harlemie) – amerykański gitarzysta zespołu Rage Against the Machine, a następnie Audioslave.
  Fender Jazzmaster – gitara elektryczna, pierwszy raz przedstawiona w 1958 na targach muzycznych "NAMM Show". Stworzona jako bardziej ekskluzywny instrument niż Fender Stratocaster. Jak wskazuje jej nazwa, została stworzona dla jazzowych gitarzystów, lecz częściej grali na niej muzycy grający surf rock we wczesnych latach 60. oraz muzycy wykonujący muzykę alternatywną.
  Scott Sundquist - amerykański muzyk rockowy, perkusista. Najbardziej znany ze współpracy z Soundgarden. W 1985 Sundquist dołączył do Soundgarden jako perkusista, by ówczesny bębniarz (i wokalista jednocześnie), Chris Cornell, mógł w całości skupić się tylko na śpiewaniu. Soundgarden nagrał z Sundquistem kilka utworów demo, a także 3 piosenki na składankę Deep Six - "All your lies", "Heretic" i "Tears to forget". W 1986 roku, Sundquist opuścił Soundgarden z powodów rodzinnych, zaś na jego miejsce przyszedł perkusista Skin Yard, Matt Cameron, który jak się okazało zagościł w zespole na stałe.
  Dzieciństwo – jeden z okresów rozwojowych w życiu człowieka. Osobnika ludzkiego w tym okresie nazywa się dzieckiem. Dokładne granice tego okresu są trudne do określenia, ponieważ przechodzenie z okresu dziecięcego w dorosłość jest bardzo powolne i brak tu gwałtownych zmian, które mogłyby stanowić granicę. Według S. Baleya dzieciństwo to okres od ukończenia pierwszego roku życia do około 14 lat. Wtedy pamięć dziecka jest coraz lepsza, zaczyna odczuwać chęć kontaktu z rówieśnikami. Ma ogromną chęć poznawania świata przez co zadaje nieustające pytania. Nabywa różnych umiejętności, które będą mu niezbędne w dalszym życiu. W tym czasie kształtuje się charakter i osobowość dziecka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.