Kim Thayil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kim A. Thayil (ur. 4 września 1960 w Seattle) – amerykański muzyk, gitarzysta i kompozytor. Najbardziej znany jako członek i założyciel amerykańskiej grupy grunge'owej Soundgarden w latach 1984-1997 i od 2010. Posiada tytuł naukowy w dziedzinie filozofii.

Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Spoonman (pl. Człowiek-łyżka) – utwór amerykańskiej grupy grunge’owej Soundgarden, promujący ich czwarty studyjny album Superunknown. Wydany został 17 lutego 1994 roku. Autorem tekstu i muzyki jest wokalista Chris Cornell. „Spoonman” zdobył nagrodę Grammy za Best Metal Performance w 1995 roku. Do utworu nakręcono teledysk.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Seattle, w rodzinie hinduskich emigrantów. Mieszkał tam do 5. roku życia, kiedy przeniósł się do Park Forest, w stanie Illinois, około 40 mil na południowy zachód od Chicago. Spędził tam większość swojego dzieciństwa, chociaż przez pewien okres mieszkał także w Indiach. Thayil dorastał słuchając MC5, Dolls, Stooges i Velvet Underground, ale wszystko zaczęło się od Kiss. To właśnie ta grupa, która w połowie lat 70. stała się jednym z popularniejszych zespołów Ameryki, a także na której wzorowały się tysiące młodzieży, była wówczas dla Thayila główną inspiracją, a także "powodem dla którego sięgnął po gitarę. Alive to była druga płyta, którą kupiłem w życiu, a pierwsza, która uświadomiła mi, że rzeczy mogą być o wiele głośniejsze i brutalniejsze niż The Beatles. Nacisk położony był na głośność i gitarę ponad harmonię, melodyjność i lirykę; wszystko czego i tak nigdy nie słuchałem." powiedział do Marka Arma z Mudhoney. Pierwsza grupa Thayila, założona przez niego jeszcze w czasach licealnych Zippy and His Vast Army of Pinheads, grała własne utwory (pisane przez Thayila, a inspirowane przez jego fascynacje muzyką punk) i covery (głównie Sex Pistols i Ramones). Mniej więcej w tym samym czasie kupił gitarę Guild S-100, która od tamtego momentu, po dzień dzisiejszy towarzyszy mu na scenie i w studio, a także stała się jego znakiem rozpoznawczym.

Ramones – amerykański zespół rockowy, często postrzegany jako pierwsza grupa grająca punk rock. Powstał w nowojorskiej dzielnicy Queens (Forest Hills) w 1974. Wszyscy jego członkowie nosili pseudonim artystyczny Ramone (w żaden sposób nie byli ze sobą spokrewnieni). W ciągu 22 lat zagrali 2263 koncerty – ostatni w 1996 po festiwalu Lollapalooza. Na przestrzeni pierwszej połowy ostatniej dekady trzech założycieli zespołu zmarło: wokalista Joey Ramone, gitarzysta Johnny Ramone oraz basista Dee Dee Ramone.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Ukończył, razem z Hiro Yamamoto i Bruce'em Pavittem, alternatywny program nauczania na Rich East High School w 1981 roku. On i Yamamoto zdecydowali przenieść się do Olympii, w stanie Washington), aby studiować na Evergreen State College, ale nie mogli znaleźć pracy, więc wyruszyli do Seattle. Tam Thayil zapisał się na University of Washington, gdzie następnie otrzymał stopień naukowy z filozofii i zarabiał pieniądze pracując jako DJ dla KCMU.

Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

Thayil wylądował w The Shemps, zespole założonym przez jego kolegę z pokoju, Matta Dentino, zastępując, wystarczająco skłóconego, Yamamoto jako basistę po tym jak młody perkusista Chris Cornell dołączył do zespołu.

Kim Thayil (pierwszy z lewej) podczas koncertu z zespołem Soundgarden w 2010


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Singles (1992) to amerykańska komedia obyczajowa, której scenarzystą i reżyserem był Cameron Crowe. Akcja filmu toczy się w Seattle. W filmie grają Bridget Fonda i Campbell Scott oraz Matt Dillon i Bill Pullman.
The Velvet Underground – amerykańska grupa rockowa, będąca przedstawicielem awangardy rockowej i rocka eksperymentalnego.
Matt Cameron (ur. 28 listopada 1962 w San Diego, Kalifornia) – amerykański perkusista zespołów grunge Soundgarden (1986-1997, od 2010) i Pearl Jam (od 1998).
Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.
MC5 (skrót od Motor City Five) – zespół hardrockowy, powstały w Detroit w 1964 r. W jego skład wchodzili Wayne Kramer i Fred "Sonic" Smith (gitary), Michael Davis (bas), Rob Tyner (śpiew) i Dennis Thompson (perkusja).
Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.
Alive! – czwarty z kolei album amerykańskiej grupy rockowej KISS. Został wydany w 1975 roku. Pierwszy album koncertowy grupy Kiss.

Reklama