Kim Hunter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kim Hunter w filmie Money, Women and Guns (1959)

Kim Hunter, właśc. Janet Cole (ur. 12 listopada 1922 w Detroit, zm. 11 września 2002 w Nowym Jorku) − amerykańska aktorka sceniczna, filmowa i telewizyjna, laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Tramwaj zwany pożądaniem (1951). W późniejszym okresie, nominowana do nagrody Daytime Emmy za rolę w operze mydlanej The Edge of Night.

Szympans (Pan) – rodzaj dużej, człekokształtnej małpy wąskonosej z rodziny człowiekowatych, obejmujący dwa odrębne gatunki: szympans zwyczajny (Pan troglodytes) i szympans karłowaty (Pan paniscus) zwany również bonobo. Obydwa gatunki są najbliżej spokrewnione z rodzajem Homo. Karol Linneusz w swojej pracy Systema Naturae (10th edition, 1758) zaklasyfikował szympansa w rodzaju Homo pod nazwą systematyczną Homo nocturnus – nocny człowiek. Dopiero w 1775 Blumenbach wprowadził nazwę Pan troglodytes.As the World Turns – amerykański serial telewizyjny, emitowany od 2 kwietnia 1956 roku. Po zdjęciu z anteny serialu Guiding Light była to najdłuższa emitowana telewizyjna opera mydlana.

Życiorys[ | edytuj kod]

Janet Cole urodziła się w Detroit, jako córka Grace Lind, pianistki, oraz Donalda Cole’a, inżyniera urządzeń chłodniczych. Uczęszczała do Miami Beach High School.

Pierwszą rolę Hunter zagrała w filmie noir Siódma ofiara z 1943 roku; w tym samym roku pracowała na planie musicalu Czuły towarzysz. W 1946 roku zagrała u boku Davida Nivena w obrazie Sprawa życia i śmierci. Występowała w oryginalnej obsadzie broadwayowskiej sztuki Tramwaj zwany pożądaniem (1947), w roli Stelli Kowalski. Znajomość roli pozwoliła jej otrzymać rolę w filmowej wersji sztuki z 1951 roku, za który otrzymała Oscara za najlepszą rolę drugoplanową oraz Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Hunter została wpisana na tzw. czarną listę Hollywood w 1950 roku, wśród których znajdowali się podejrzewani o poglądy komunistyczne pracownicy Hollywood w czasie Ery McCarthy'neja. Reżyser filmu Tramwaj zwany pożądaniem Elia Kazan wymienił Hunter jako zwolenniczkę komunizmu przed Komisją Izby Reprezentantów do Badań Działalności Nieamerykańskiej.

Ucieczka z Planety Małp (Escape from the Planet of the Apes) – amerykański film science fiction z 1971 roku, trzecia część filmu z serii Planeta Małp w reżyserii Dona Taylora.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W latach 50. rozpoczęła karierę w przemyśle telewizyjnym, gdzie występowała w popularnych serialach telewizyjnych i operach mydlanych, w których grała przez większą część swojej późniejszej kariery. Wystąpiła m.in. w Doktorze Kildare, Bonanzie czy Columbo. W 1980 roku otrzymała nominację nagrodę Daytime Emmy za rolę w operze mydlanej The Edge of Night.

12 listopada jest 316. (w latach przestępnych 317.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 49 dni. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Do jej najbardziej znanych ról należy rola Doktor Ziry, szympansicy z filmu będącego klasykiem kina science-fiction Planeta Małp (1968). Aktorka w rolę wcielała się również w dwóch sequelach filmu: W podziemiach Planety Małp (1970) oraz Ucieczka z Planety Małp (1971).

W 1997 roku wystąpiła w filmie Clinta Eastwooda Północ w ogrodzie dobra i zła.

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

Hunter zmarła z powodu zatrzymania akcji serca w Nowym Jorku, w wieku 79 lat.

Aktorka posiada dwie gwiazdy na Hollywood Walk of Fame, jedną filmową przy 1615 Vine Street, a drugą telewizyjną znajdującą się przy 1715 Vine Street.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Film noir (wym. IPA: film nwaːr), czarny film lub czarne kino – nurt, stylistyka lub gatunek w kinie amerykańskim, wywodzący się z kina gangsterskiego, rozwijany głównie w latach 40. XX wieku i pierwszej połowie lat 50. XX wieku. Filmy noir unikają jasnego podziału na dobro i zło, pokazują często niewyjaśnione zbrodnie i perwersję, unikają moralizowania i happy endów. Do charakterystycznych elementów stylu noir należą m.in. silne kontrasty, operowanie cieniami, obrazy nocnego miasta. Typowymi bohaterami tego typu filmów są m.in. femme fatale, przeciętni ludzie wplątani przypadkowo w świat przestępczy oraz prywatni detektywi.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
The Edge of Night - amerykański serial telewizyjny emitowany od 2 kwietnia 1956 do 28 grudnia 1984 roku. Początkowo nadawany na kanale CBS (1956-1975), z czasem został przeniesiony na antenę stacji ABC (1975-1984). Doczekał się 7420 odcinków. Jego twórcą był Irving Vendig (zm. w 1995). Serial zadebiutował dokładnie tego samego dnia, miesiąca i roku, co inna amerykańska opera mydlana - As the World Turns.
Złote Globy dla najlepszej aktorki drugoplanowej jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama